Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Eğitim Sistemimize Dair (2)
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Esas Mesele Enerji Paylaşımıdır
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
KANIN KILICA GALİP GELDİĞİ YER: KERBELA
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
İDEOLOJİDEN ARINDIILMIŞ EĞİTİM UFUKLARINA DOĞRU… YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
HİCRET NEDİR, NASIL HİCRET EDİLİR?
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
BALIKÇIL KUŞ VE DÜŞMANIN EĞİTİM FELSEFESİYLE NESİL YETİŞTİRMEK
Necip CENGİL
Necip CENGİL
HERKES AYNADA KENDİSİNE BAKSIN
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
BA´DE HARABİ´L SURİYE
Yusuf Yavuzyılmaz
Yusuf Yavuzyılmaz
İSLAMCILIK ÜZERİNE GÖZLEMLER (1)
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
MÜSLÜMANLAR ‘KADER´E İNANIYOR MU?
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
HİCRET MÜSLÜMAN OLARAK KALABİLMEYİ BAŞARMAKTIR
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Ah Bir Bilseydik Allah´ın Bizim İktidar Olmaya İhtiyacının Olmadığını!
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Türkiye´nin İdlib´le İmtihanı
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Annelik tehdit altında diye bir cümle kursak, abartı sayılır mı?
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Türkiye´de okuma oranı düşük diyenler, ne kadar okuyor?
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Amerikan Demokrasisi
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Elma Şekeri...
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
1071 MALAZGİRT´İNDEN 2018 MALAZGİRT´İNE
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, kulluk ve kölelik
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
MUHAFAZAKÂR İKTİDARLARDA RABBANİ DİNİN SANALLAŞMASI
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Davut GÜLER
Davut GÜLER
24 Haziran Mesajları
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Mental Yorgunluk
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Biz Oruçluyuz
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Parçalı bulutlu
26°
21°
Cuma
Bulutlu
26°
21°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
26°
19°
Pazar
Parçalı bulutlu
25°
18°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Dünyada bir garip veya bir yolcuymuş gibi yaşa

Hz. Muhammed
DOLAR
6.3095
EURO
7.3766
Neden Recep Tayyip Erdoğan´a Destek Olup Yanında Durduk
İhtilaf ve çıkmaz yola girildiğinde ümmetin öncüleri kabul edilen, alimlerden hakkıyla istifade edilmeye çalışılırsa, Müslümanlar arasındaki ihtilaf ve ayrılıklar Rabb´imizin yardımıyla minimize olacaktır.
Tarih: 4.7.2018 08:50:56
Nejdet DEMİREL

İlke olarak hiçbir zaman demokratik mücadele  yöntemini ´Rabbani´ bir metot olarak benimsemedik. İçinde bulunduğumuz koşullar vede Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneten Recep Tayyip Erdoğan´ın samimi bir lider olduğuna ve İslam ümmetini kucaklayıp, sahiplenen duruşuna olan inancımız, Erdoğan´ın desteklenip yanında durmanın İslami bir görev ve yükümlülük olduğuna dair bizlerde bir kanaat oluşmasına vesile olmuştur.  
Asıl sorulacak soru şu: Tercih ettiğimiz bu yol ve yöntem, nefsimize hoş ve kendimizi tatmin etmek için mi? Yoksa ümmetin maslahatının zaruri olarak bu yöne evrildiği için mi? 

 

Ehli sünnet fıkıh anlayışına göre: Hapse düşme ve işkence edilme korkusu dahi zaruriyeti fıkıhtan sayılırken, yaşadığımız bu 21. yüzyılda İslam ümmetinin içine düşürüldüğü bu kaos ve çıkmaz yol, Allah aşkına zaruri bir durum olarak ele alınması için daha ne kadar Müslümanın katledilip, kanının akıtılması gerekiyor?

Paramparça olmuş İslam ümmeti, nesli yok edilmiş, kızlarının ırzına geçilmiş, toprakları gasp edilip yurtlarından çıkarılmış, mazlum ve mağdur duruma düşürülmüş, bir İslam dünyası gerçeği orta yerde dururken, biz Müslümanlar yaşanan onca zulüm ve işkenceye daha ne kadar sessiz kalacağız. Bireysel olarak yapılanların yetersiz ve sonuç alma odaklı olmadığı artık tartışma götürmez bir gerçeklik halini almıştır.

İslam ülkelerindeki binlerce ifade edeceğimiz alim ve hareket adamı nasihat ve tavsiyesi, Erdoğan´a destek verilmesi şekilde idi. "İslam alemi Türkiye´de yaşanan seçim sürecini normal bir seçim süreci şeklinde algılamayıp, yaşanan mevcut durumun Erdoğan üzerinden tüm İslam dünyasının esir alınmaya dönük bir çalışma olarak görüyorlardı."

İslam dünyasının neredeyse tamamına yakınında bulunan alim, hareket önderi, vakıf, dernek ve cemaat lideri diyeceğimiz büyük bir kitle, Türkiye´de yaşayan biz Müslümanlara şu tavsiyelerde bulunmuşlardır: İslam dünyasına sahip çıkmaya çalışan, dünyanın zalim, katil, acımasız ve iki yüzlü suratına gerçekleri tüm çıplaklığıyla haykıran ve ümmeti İslam düşmanı odaklara karşı uyarmaya çalışan, "Recep Tayyip Erdoğan´a" destek olunması şeklinde arzu ve isteklerini her türlü platformda dile getirmişlerdir.

Ümmetin maslahatı ve yaşanan bunca zulüm ve işkence zaruri bir durumu ortaya çıkarmış olduğundan, dünya Müslümanlarının alim ve hareket önderlerinin, Erdoğan´a destek olunması gerektiğine dair çağrıları, Türkiye´de demokratik sürecin içinde olmayıp mesafeli durmaya çalışan, pek çok dindar kesimin Ak Parti´ye destek vermesine sebep teşkil etmiştir. Hepsinden Rabb´im razı olsun. Aslına bakılırsa ümmetin tüm şer güçlere karşı Erdoğan´ın yanında durmasının birçok şeri delili de mevcuttur, konuyu fazla uzatmadan günümüzle benzerlik arz eden yalnızca bir misal vermek istiyorum.

Peygamber efendimizden Osmanlı Devleti´nin çöküşüne kadar hüküm sürmüş devletler, pek çok yanlış uygulama ve yöntemleri olsa dahi, İslam devletleri olarak anılmışlardır. Bu yüzden günümüz şartları ile kıyaslandığı zaman hüküm süren devlet ve sistemlerin nitelik ve işleyiş tarzından dolayı günümüze taşınacak benzerliklerin olmaması, Müslümanlar arasında tartışma ve fikir ayrılıklarının çıkmasına sahne olmuştur. İslam dünyasının 19. yüzyıldan sonra tanışmaya başladığı İslam´a aykırı sistem ve yapılar karşısında, ümmetin üzerinde ittifak edeceği bir metot ve fıkıh anlayışı maalesef geliştirilemedi.

Biz Müslümanlara ışık tutacak yaşadığımız şartlarla birebir örtüşen, Moğallar´ın hüküm sürdüğü Miladi 13. yüzyılı örnek olarak verebiliriz. İslam dünyasının işgal edilip, katliam ve zulümlerin reva görülüp halifesiz, başsız bırakıldığı yıllardı bahsettiğimiz tarih. Moğallar´ın İslam ülkelerini muhasaraya alıp, işgal ve hüküm sürdüğü tarih, günümüze taşıyacağımız bizlere yol gösterici özelliği bakımından önemlidir. O dönemde yaşamış, alim ve takva sahibi bir zat olan "İbni Teymiye"nin ümmetin geleceğini yakından ilgilendiren, onlara bir çıkış kapısı aralayacak duruş ve söylemini aktarmak istiyorum.

Moğallar´ın istila ve işkal neticesinde İslam ülkelerinde devlet idaresini ele alıp, ümmetin evlatlarını kendi batıl inanç ve esaslarına göre yönetmeye başlamışlardı. Bu duruma karşı çaresiz kalan Müslümanlar, bu bilge imam diyeceğimiz "İbni Teymiye" rahimullaha  sordular: Moğallar yönetimi ele geçirdiler, neslimize batıl dinlerini empoze edip, bizleri tar-u duman ediyorlar ne tavsiye edersiniz bizlere?
Yaşamı batıl ve hurafelerle mücadeleyle geçen, konu İslam ve Allah´ın hudutları olduğu zaman canı pahasına da olsa asla taviz vermeyen, "o büyük salih zat şöyle diyordu: "İslam´a göre yönetilmeyen bir ülkede, Müslümanlar var olabilecek daha büyük belaları def amacıyla iktidara talip olabilir, küfür kanunlarını adilane bir şekilde uygulayabilir." (Fetâvalar, CİLT, 20, Sayfa, 50-61 Ehveni Şer bölümü)

Moğol istilasında yaşayan o çağın Müslümanları ortaya konan bu ruhsatla amel etmiş ve pratik hayatta başarıyla da uygulamışlardır. Ortaya konan bu refleks, İslam ümmetini Moğallar´ın şerrinden korumaya dönük yapılan çalışmalara öncü bir hareket olmuştur.

Daha önce kaleme aldığımız yazılarda, hep şu gerçeği dile getirmeye çalıştık. İhtilaf ve çıkmaz yola girildiğinde ümmetin öncüleri kabul edilen, alimlerden hakkıyla istifade edilmeye çalışılırsa, Müslümanlar arasındaki ihtilaf ve ayrılıklar Rabb´imizin yardımıyla minimize olacaktır. Çünkü bu yol ve yöntemi Allah ve Resûlü´nün  tavsiyelerinden öğreniyoruz.

"Kulları içinde ise, Allah´tan ancak alim olanlar ´içleri titreyerek korkar´ hiç şüphe yok Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır." 
(FATIR, 28) 

“Senden önce de gönderdiğimiz elçiler, kendilerine vahyettiğimiz bir kısım adamlardan başka bir varlık değildiler. Eğer bu konuları bilmiyorsanız" İLİM EHLİNE" sorunuz.” (Nahl, 43)

"İşte bu örnekleri biz insanlara vermekteyiz. Ancak "alimlerden" başkası bunlara akıl erdirmez."
(ANKEBÛT, 43) 

Türkiye Cumhuriyetini yönetmeye talip olan kardeşlerimizin başarılı olmaları için gönülden dua edip yardımcı olacağız. Şayet hata ve yanlışlığa düşer ve bu hata ve yanlışlıkta ısrarcı olurlarsa yapıcı, uyarı ve tenkitlerimizi çekinmeden yapacağımızın da bilinmesini isteriz..

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez."
(Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58)

Anahtar Kelimeler: Neden, Recep, Tayyip, Erdoğan, Destek, Olup, Yanında, Durduk
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Türkiye´nin İdlib´le İmtihanı (11 Eylül 2018 - Salı)
Hz. İSA GELECEK Mİ ? (2) (25 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Hz. İSA GELECEK Mİ ? (1) (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
15 Temmuz Darbe Girişimi Ve Cemaatler (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
MÜSLÜMANA DÜŞMAN, KAFİRE DOST OLMAK! (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
Beşşar Esad´a Üzülmek Öyle Mi? (18 Nisan 2018 - Çarşamba)
Ak Parti´ye Kurulan Tuzak (09 Mart 2018 - Cuma)
Bir Çift Neden Boşanmak İster? (02 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa: