Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Neden Cemal Kaşıkçı?
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Tebliğ: Örf, Adet ve Gelenek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Önceliklerimiz
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Mine´nin Kırıkkanatları
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Ruhu Çamurlaşmış İnsanlar
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Sağanak
16°
11°
Pazartesi
Bulutlu
15°
10°
Salı
Sağanak
17°
13°
Çarşamba
Sağanak
14°
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
Neden Recep Tayyip Erdoğan´a Destek Olup Yanında Durduk
İhtilaf ve çıkmaz yola girildiğinde ümmetin öncüleri kabul edilen, alimlerden hakkıyla istifade edilmeye çalışılırsa, Müslümanlar arasındaki ihtilaf ve ayrılıklar Rabb´imizin yardımıyla minimize olacaktır.
Tarih: 4.7.2018 08:50:56
Nejdet DEMİREL

İlke olarak hiçbir zaman demokratik mücadele  yöntemini ´Rabbani´ bir metot olarak benimsemedik. İçinde bulunduğumuz koşullar vede Türkiye Cumhuriyeti devletini yöneten Recep Tayyip Erdoğan´ın samimi bir lider olduğuna ve İslam ümmetini kucaklayıp, sahiplenen duruşuna olan inancımız, Erdoğan´ın desteklenip yanında durmanın İslami bir görev ve yükümlülük olduğuna dair bizlerde bir kanaat oluşmasına vesile olmuştur.  
Asıl sorulacak soru şu: Tercih ettiğimiz bu yol ve yöntem, nefsimize hoş ve kendimizi tatmin etmek için mi? Yoksa ümmetin maslahatının zaruri olarak bu yöne evrildiği için mi? 

 

Ehli sünnet fıkıh anlayışına göre: Hapse düşme ve işkence edilme korkusu dahi zaruriyeti fıkıhtan sayılırken, yaşadığımız bu 21. yüzyılda İslam ümmetinin içine düşürüldüğü bu kaos ve çıkmaz yol, Allah aşkına zaruri bir durum olarak ele alınması için daha ne kadar Müslümanın katledilip, kanının akıtılması gerekiyor?

Paramparça olmuş İslam ümmeti, nesli yok edilmiş, kızlarının ırzına geçilmiş, toprakları gasp edilip yurtlarından çıkarılmış, mazlum ve mağdur duruma düşürülmüş, bir İslam dünyası gerçeği orta yerde dururken, biz Müslümanlar yaşanan onca zulüm ve işkenceye daha ne kadar sessiz kalacağız. Bireysel olarak yapılanların yetersiz ve sonuç alma odaklı olmadığı artık tartışma götürmez bir gerçeklik halini almıştır.

İslam ülkelerindeki binlerce ifade edeceğimiz alim ve hareket adamı nasihat ve tavsiyesi, Erdoğan´a destek verilmesi şekilde idi. "İslam alemi Türkiye´de yaşanan seçim sürecini normal bir seçim süreci şeklinde algılamayıp, yaşanan mevcut durumun Erdoğan üzerinden tüm İslam dünyasının esir alınmaya dönük bir çalışma olarak görüyorlardı."

İslam dünyasının neredeyse tamamına yakınında bulunan alim, hareket önderi, vakıf, dernek ve cemaat lideri diyeceğimiz büyük bir kitle, Türkiye´de yaşayan biz Müslümanlara şu tavsiyelerde bulunmuşlardır: İslam dünyasına sahip çıkmaya çalışan, dünyanın zalim, katil, acımasız ve iki yüzlü suratına gerçekleri tüm çıplaklığıyla haykıran ve ümmeti İslam düşmanı odaklara karşı uyarmaya çalışan, "Recep Tayyip Erdoğan´a" destek olunması şeklinde arzu ve isteklerini her türlü platformda dile getirmişlerdir.

Ümmetin maslahatı ve yaşanan bunca zulüm ve işkence zaruri bir durumu ortaya çıkarmış olduğundan, dünya Müslümanlarının alim ve hareket önderlerinin, Erdoğan´a destek olunması gerektiğine dair çağrıları, Türkiye´de demokratik sürecin içinde olmayıp mesafeli durmaya çalışan, pek çok dindar kesimin Ak Parti´ye destek vermesine sebep teşkil etmiştir. Hepsinden Rabb´im razı olsun. Aslına bakılırsa ümmetin tüm şer güçlere karşı Erdoğan´ın yanında durmasının birçok şeri delili de mevcuttur, konuyu fazla uzatmadan günümüzle benzerlik arz eden yalnızca bir misal vermek istiyorum.

Peygamber efendimizden Osmanlı Devleti´nin çöküşüne kadar hüküm sürmüş devletler, pek çok yanlış uygulama ve yöntemleri olsa dahi, İslam devletleri olarak anılmışlardır. Bu yüzden günümüz şartları ile kıyaslandığı zaman hüküm süren devlet ve sistemlerin nitelik ve işleyiş tarzından dolayı günümüze taşınacak benzerliklerin olmaması, Müslümanlar arasında tartışma ve fikir ayrılıklarının çıkmasına sahne olmuştur. İslam dünyasının 19. yüzyıldan sonra tanışmaya başladığı İslam´a aykırı sistem ve yapılar karşısında, ümmetin üzerinde ittifak edeceği bir metot ve fıkıh anlayışı maalesef geliştirilemedi.

Biz Müslümanlara ışık tutacak yaşadığımız şartlarla birebir örtüşen, Moğallar´ın hüküm sürdüğü Miladi 13. yüzyılı örnek olarak verebiliriz. İslam dünyasının işgal edilip, katliam ve zulümlerin reva görülüp halifesiz, başsız bırakıldığı yıllardı bahsettiğimiz tarih. Moğallar´ın İslam ülkelerini muhasaraya alıp, işgal ve hüküm sürdüğü tarih, günümüze taşıyacağımız bizlere yol gösterici özelliği bakımından önemlidir. O dönemde yaşamış, alim ve takva sahibi bir zat olan "İbni Teymiye"nin ümmetin geleceğini yakından ilgilendiren, onlara bir çıkış kapısı aralayacak duruş ve söylemini aktarmak istiyorum.

Moğallar´ın istila ve işkal neticesinde İslam ülkelerinde devlet idaresini ele alıp, ümmetin evlatlarını kendi batıl inanç ve esaslarına göre yönetmeye başlamışlardı. Bu duruma karşı çaresiz kalan Müslümanlar, bu bilge imam diyeceğimiz "İbni Teymiye" rahimullaha  sordular: Moğallar yönetimi ele geçirdiler, neslimize batıl dinlerini empoze edip, bizleri tar-u duman ediyorlar ne tavsiye edersiniz bizlere?
Yaşamı batıl ve hurafelerle mücadeleyle geçen, konu İslam ve Allah´ın hudutları olduğu zaman canı pahasına da olsa asla taviz vermeyen, "o büyük salih zat şöyle diyordu: "İslam´a göre yönetilmeyen bir ülkede, Müslümanlar var olabilecek daha büyük belaları def amacıyla iktidara talip olabilir, küfür kanunlarını adilane bir şekilde uygulayabilir." (Fetâvalar, CİLT, 20, Sayfa, 50-61 Ehveni Şer bölümü)

Moğol istilasında yaşayan o çağın Müslümanları ortaya konan bu ruhsatla amel etmiş ve pratik hayatta başarıyla da uygulamışlardır. Ortaya konan bu refleks, İslam ümmetini Moğallar´ın şerrinden korumaya dönük yapılan çalışmalara öncü bir hareket olmuştur.

Daha önce kaleme aldığımız yazılarda, hep şu gerçeği dile getirmeye çalıştık. İhtilaf ve çıkmaz yola girildiğinde ümmetin öncüleri kabul edilen, alimlerden hakkıyla istifade edilmeye çalışılırsa, Müslümanlar arasındaki ihtilaf ve ayrılıklar Rabb´imizin yardımıyla minimize olacaktır. Çünkü bu yol ve yöntemi Allah ve Resûlü´nün  tavsiyelerinden öğreniyoruz.

"Kulları içinde ise, Allah´tan ancak alim olanlar ´içleri titreyerek korkar´ hiç şüphe yok Allah, üstün ve güçlü olandır, bağışlayandır." 
(FATIR, 28) 

“Senden önce de gönderdiğimiz elçiler, kendilerine vahyettiğimiz bir kısım adamlardan başka bir varlık değildiler. Eğer bu konuları bilmiyorsanız" İLİM EHLİNE" sorunuz.” (Nahl, 43)

"İşte bu örnekleri biz insanlara vermekteyiz. Ancak "alimlerden" başkası bunlara akıl erdirmez."
(ANKEBÛT, 43) 

Türkiye Cumhuriyetini yönetmeye talip olan kardeşlerimizin başarılı olmaları için gönülden dua edip yardımcı olacağız. Şayet hata ve yanlışlığa düşer ve bu hata ve yanlışlıkta ısrarcı olurlarsa yapıcı, uyarı ve tenkitlerimizi çekinmeden yapacağımızın da bilinmesini isteriz..

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez."
(Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58)

Anahtar Kelimeler: Neden, Recep, Tayyip, Erdoğan, Destek, Olup, Yanında, Durduk
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: