Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Muhittin BAĞCI
Muhittin BAĞCI
Uyanış
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Çözüme Gerçekten Hazır mıyız ?
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Ehliyet, Liyakat ve Sadakat
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
Ey Aziz Öğretmen!
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Türkiye´nin Gündemi ‘Sağanak Yağmur´ Gibi: Brunson, Af Teklifi, Kaşıkçı ve Andımız
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Neden Cemal Kaşıkçı?
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Tebliğ: Örf, Adet ve Gelenek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Önceliklerimiz
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Mine´nin Kırıkkanatları
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Ruhu Çamurlaşmış İnsanlar
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
16°
10°
Salı
Sağanak
17°
13°
Çarşamba
Sağanak
13°
10°
Perşembe
Bulutlu
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.

Kanuni Sultan Süleyman
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Tarih: 12.11.2017 13:42:32
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU

İktidar olma ve muhalefet etme sürecinde başvurulan yöntemler, savunulan düşüncenin insani, ahlaki ve vicdani boyutunu ortaya koymaktadır. İslam düşüncesinde muhalefet yapma ve muhalif davranma geleneği, temelde bir yaşam tarzı ve ahlak biçimi olmaktan ziyade; hakkı, hakikati ve adaleti savunmak, adil şahidlik yapmak çerçevesinde şekillenmiştir. Müslümanların ve diğer inanç sahiplerinin ibadet hürriyeti ile mal, can, nesil ve akıl ehemmiyetinin teminini savunmak, marufu; ilahi ve nebevi bir tavır olarak yaşam tarzı haline getirip bu doğrultuda fert ve toplum olarak hareket etmek, ideal İslam toplumunun en belirgin vasfı olarak tanımlanmıştır.

Kur´an´ı Kerim´de zikrolunan peygamberlerin tevhit mücadelesinde ve de sahih, mutedil İslam geleneğinde “hedefe giden yolda her türlü davranış meşrudur” şeklinde bir yaklaşım asla söz konusu değildir. Zulme, adaletsizliğe karşı çıkmak; erdemli, ahlaklı bir duruş ve insani bir tavır iken, bu süreçte ortak yaşam alanlarını tahrip etmek, insan ve canlı hukukuna kastetmek, asla tasvip edilmemiştir. İslam tarihinde yer yer marjinal bir takım siyasal toplumsal kesimlerce icra edilen ve temel İslami yaklaşımın içinde kabul görmeyen şiddet ve ifsad eksenli tahripkâr akımların ve bugünkü muadillerinin (DEAŞ, EL-KAİDE, BOKO-HARAM, FETÖ) büyük oranda İslam düşmanları tarafından desteklendiği ve ümmetin geneli tarafından savunulan vasat düşünce ile yaşam tarzına karşı palazlandığı bir hayal değil, yakinen şahid olduğumuz bir vakıadır.

ÇATIŞMA ve KAOS, ALTERNATİF OLMAMIZI ÖNLÜYOR

Net olarak dillendirilmese de Batı medeniyeti kendisini ve tüm yeryüzünü helâka götürecek bir ahlaki ve siyasi kriz ile karşı karşıyadır. Alkol ve uyuşturucu kullanımı, aile kurumunun ve aile mefhumunun bitmesi, evlilik dışı birlikteliklerden doğan çocukların oranının yer yer %70´lere varması, fıtrat dışı cinsel davranışlar kontrol edilebilir seviyeleri aşmıştır. Bu krizin oluşmasında elbette ki Batının hayatı ve evreni salt bir mekanik düşünce tarzı ile anlamaya ve anlamlandırmaya çalışması, kutsal olan ile irtibatını koparması ve mütekebbir bir bakış açısı ile kendisinden neşet etmeyen tüm siyasal ve toplumsal çözümleri red etmesi etkili olmuştur. İslam dünyasındaki şiddet ve kaos hareketleri, Batı medeniyetinin bu anlamdaki tıkanıklığını ve çaresizliğini maskelemekte ve İslam´ın güçlü bir alternatif olmasına set çekmektedir. Tarih boyunca insanlığa büyük acılar yaşatan Hıristiyan din anlayışı, Fransız ihtilali ile birlikte yerini seküler ve milliyetçi akımlara bırakmış, bu saiklerle meydana gelen büyük toplumsal hareketler neticesinde milyonlarca insan katledilmiştir.

Batıda yaşanan yüzyıl savaşları, Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında katledilen milyonlarca candan sonra Batı dünyası adeta savaşarak barışmayı acı bir şekilde öğrenmiştir. Yaşanılan bu büyük yıkımın verdiği ders sonrası yarım asrı geçen sürede Avrupa´da Hıristiyanlar arasında (Sovyet Bloku´nun ve Yugoslavya´nın çöküş süreçleri istisna tutulursa) sıcak şiddetli çatışmalar yaşanmamıştır.

Batı dünyasında yaşanılan ahlaki kriz ve buhranın maskelenmesinde yeryüzünün diğer yerlerinde yaşanan savaş, iç çatışma ve dikta yönetimlerin varlığı yanında, batının kendi toplumları içerisinde ve sadece kendi insanı için oluşturduğu standart adalet anlayışının da etkisi olduğu açıktır. Batı dünyasında yerleşik ve asli toplumlar için uygun görülen insan hakları, fikir-düşünce-seyahat ve teşebbüs hürriyeti, hukuk, demokrasi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik, söz konusu olan özellikle göçmenler ve Müslümanlar olunca çok rahat bir şekilde rafa kaldırılabiliyor.

Bazı Avrupa devletlerinin Ortadoğu´daki iç çatışmalar ve savaşlarda kabul ettiği mülteci sayısı ancak yüzlerle ifade edilmekte, bunun için dahi referandum yapılması tartışılmaktadır. Dünyanın en zengin kişi başı gelire sahip İskandinav ülkelerinde ülkeye giriş yapan mülteci kadınların ziynet eşyalarına, değerli takılarına, yüzük, kol saati v.s el konulması bunun en bariz örneğidir. Vasıfsız işlerde çalıştıracak yeterince genç nüfus bulmakta zorlanan Almanya´nın nisbeten daha fazla mülteci kabul etmesi, bu sorunda yaşanan genel devlet ve toplum reflekslerini değiştirmiyor. Almanya başbakanı A. Merkel´in ‘Mekke ve Medine mültecilerin yaşadığı yerlere daha yakın, ancak mülteciler bize geliyor´ sözü acı bir gerçeği de dile getirmektedir. Aynı şekilde İslam dünyasındaki kitlesel göçler karşısında zengin Körfez ülkelerinin kapattığı kapılar, kendileri açısından tarihe not düşen bir utanç vesikasıdır. Umre ve Hac ziyaretleri için Suudi Arabistan ziyaretinde bulunan herkesin müşahade ettiği gibi, rutin işlerde çalışanları bırakın, Beytullah´ın temizliğinde dahi çalıştırılanların 200-250 dolara çalıştırıldığını ve hiçbir sağlık sigortasına tabii olmadıklarını, emeklilik tarzı sosyal haktan tamamen mahrum olduklarını ve yer yer de insanlık dışı muamelelere de maruz kaldıkları biliniyor. İslamın en kutsal mekanlarının hizmetini yapan, temizliği ile ilgilenen ve çoğu binlerce kilometre uzakta ailesinden ayrı yaşayan insanların birer dilenciye dönüştürüldüğü bu Arap cahiliyesi kast sistemi, ne kadar adil olabilir, ne kadar İslami olabilir?

Yıllarca İslam ülkelerindeki en masum muhalefet hareketleri dahi zalimce muamele görmüştür. Maalesef, İslam dünyasında yaşan bu hoşgörüsüzlük ve tahammülsüzlük sıcak çatışmalara dönüşmüş, milyonlarca Müslüman kendi iç çatışmalarında öldürülmüştür. Irak, Suriye, Libya, Yemen, Cezayir, Mısır gibi ülkelerde yaşananlar, yeni bir muhalefet etme ve iktidar olam ahlakını ve yöntemini acı bir şekilde biz Müslümanlara icbar ediyor. İnsani ve İslami muhalefet tarzı olan EMR-İ BİL MARUF, NEHYİ ANİL MÜNKER anlayışının iktidar ve muhalıf yapılar tarafından anlaşılamadığının ve anlaşılmak istenmediğini acı bir şekilde görüyoruz. Siyasi ve politik kaygılar bir çok alanda insani ve İslami kaygıları geri plana itiyor. En son küçük bir Körfez ülkesi olan Katar´a karşı şahin kesilen Suudi Arabistan, Mısır, BAE gibi bazı ülkelerin Siyonist İsrail karşısında yakın geçmişte içerisine düştükleri zelil ve sefil tavır ortada iken, dile getirilen farklı bir sesin ve yaklaşımın nasıl muamele gördüğü açısından manidardır. Suudi Arabistan ve ABD´nin bazı uygulamalarını kınayan ve ABD´nin İslam dünyasında yaptığı katliamları eleştiren Hindistanlı alim Süleyman Nedvi, Umman´dan sınırdışı edildi. Suud Krallığının yaptığı kimi uygulamaları red eden yüzlerce İslam alimi, gayri insani şartlarda Suud hapishanelerinde tutulmaktadır. Yaptığı hadis çalışmaları ile ünlü hadis alimi İbn-i Hacer el-Iskalani´den (1372-1448) sonra yaşamış en büyük hadis alimlerinden Süleyman el ULVAN ile yine dokuz hadis kitabını ezberleyip 65 akademik vasıflı kitap yazan hafız Nasır el-FAHD halen cezaevindirler. Afganistan´ın işgali sürecinde Suudi Arabistan´ın ABD´ye verdiği desteği eleştiren bir çok alim tutuklanmıştır. Bugün Suud Kralının ekonomi bilgisini sorgulayan, giydiği elbisenin rengi ve kesimi ile ilgili mizahi bir yorumda bulunan bir kişinin uğrayacağı akıbet hakkında hiç kimsenin net bir kanati yoktur. Çoğu Arap ve İslam ülkesinde de maalesef bu meyanda durum farklı değildir.

SÜNNETULLAH UYARIYOR: İÇ ÇATIŞMANIN SONUCU TOPYEKÜN YIKIMDIR VE ÇÖKÜŞTÜR

Allah Resülü´nün(SAV) ganimet paylaşımını beğenmeyip itiraz eden bedeviye karşı gösterdiği olgunluk, Hz Ebubekir´in yapıcı eleştirilere karşı gösterdiği müsamaha ve Hz. Ömer´in mehir konusunda kendisini düzelten yaşlı kadına karşı ümmetin huzurunda takındığı Nebevi tavır üzerinden bir icraat ve muhalefet okuması mümkünken, özellikle hilafetin saltanata dönüştüğü İslam tarihinin ilk dönemlerinden itibaren iktidar sahipleri ile muhalefet edenler arasında kanlı çatışmaların yaşandığı inkâr götürmez bir gerçektir. Tarihi gerçekleri red ve inkâr ederek, sağlam bir muhakeme ve muhasebe yapmadan ideolojik manüpülasyonlarla meseleyi örtbas etmekle bir yere varmak mümkün değildir. İslam dünyasında Kur´an ve sahih sünnet üzerinden mutedil, adil bir iktidar olma ve muhalefet etme geleneği ve içtıhadı geliştirilmezse, maalesef hasımlarımıza ve yeni haçlı seferlerine gerek duyulmadan medeniyetimizin kültür, sanat, mimari ve siyasi birikimi tamamen heba olacak. Şiddeti ve zulmü bir etnik grupla veya mezheple özleştirmek hiç kimseye fayda sağlamıyor.

Bölgemizde ve İslam dünyasında etnik ve mezhebi temelli bölünmeler tarihte görülmemiş bir hal alıyor. Balkanlarda ihdas edilen şehir devletçiklerini aratırcasına, aynı şehrin mahalleleri dahi bölünmüş ve mikro nüfuz alanları oluşmuştur. (Bağdat´ın sünni ve şii Arap mahalleleri, Kerkük´ün şii Türkmen, sünni Türkmen, sünni Kürt mahalleleri vb.) Çatışmaya dönüşen nüans farklılıkları ve yaklaşım tarzları ile içe yönelen toplumsal enerji, nihayetinde ana gövdeyi çökertmiştir. İslam dünyasının kadim kentleri Şam, Bağdat, Yemen, Halep, Musul ve Kerkük´te bugün yaşananlar ile tarihte Bağdat ile Endülüs´te yaşananlar, aynı sonucu doğuruyor. Çünkü bu meselede sünnetullah´ın ikazı açık ve nettir.

“Allah´a ve resulüne itaat edin. Nizaya (tartışmaya, çatışmaya) girişmeyin. Sonra gevşersiniz gücünüz ve kuvvetiniz (devletiniz) gider. Sabredin, muhakkak ki Allah sabredenlerle beraberdir.” Enfal/46

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: