Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Devlete Karşı Suç
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Hülya...
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
On Akçe Peştamal Veya Zalime Hakkı Söyletmek
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Kendini Allah´ın Dininde Hissetmek
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Müdahaleler Günü; Aşura
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Kerbela´nın Söylettikleri
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Eğitim Sistemimize Dair (2)
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Esas Mesele Enerji Paylaşımıdır
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
KANIN KILICA GALİP GELDİĞİ YER: KERBELA
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
İDEOLOJİDEN ARINDIILMIŞ EĞİTİM UFUKLARINA DOĞRU… YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
HİCRET NEDİR, NASIL HİCRET EDİLİR?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
HERKES AYNADA KENDİSİNE BAKSIN
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
BA´DE HARABİ´L SURİYE
Yusuf Yavuzyılmaz
Yusuf Yavuzyılmaz
İSLAMCILIK ÜZERİNE GÖZLEMLER (1)
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
MÜSLÜMANLAR ‘KADER´E İNANIYOR MU?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Ah Bir Bilseydik Allah´ın Bizim İktidar Olmaya İhtiyacının Olmadığını!
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Türkiye´nin İdlib´le İmtihanı
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Annelik tehdit altında diye bir cümle kursak, abartı sayılır mı?
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Amerikan Demokrasisi
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
1071 MALAZGİRT´İNDEN 2018 MALAZGİRT´İNE
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, kulluk ve kölelik
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Davut GÜLER
Davut GÜLER
24 Haziran Mesajları
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Mental Yorgunluk
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Fırtına
22°
17°
Çarşamba
Fırtına
18°
15°
Perşembe
Fırtına
19°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
22°
16°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir…

Hacı Bektaşı Veli
DOLAR
6.1240
EURO
7.2057
"İHH" Sudan Halkına Umut Oldu, Allah´ım Biz Buna Şahidiz!
Tüm sorunların açlık ve fakirlikle sınırlı olmadığı, yaşanan olayların siyasi ve sosyal sonuçlarının da olduğu gerçeğinin görülmesi gerekir.
Tarih: 28.5.2018 04:06:09
Nejdet DEMİREL

Sudan halkını yakından tanımak, derdine ortak olmak ve Rabb´imizin bizlere bahşettiği kardeşlik hukukumuzu bir nebze de olsa hatırlamak adına, Sudan´ı özetleyerek anlatmaya çalışacağız.

Kişi başı milli gelirin "2 Doların" altında seyrettiği, zengin yeraltı kaynaklarına sahip olmasına rağmen, fakirliğin, kıtlığın diz boyu olduğu, kuraklık ve susuzluğun hat safhaya çıktığı, milyonlarca insanın aç, sefil, bir hayat sürdüğü ve iç savaşlarda binlerce insanın can verdiği, sömürü ve işgale maruz kalmış bir coğrafyadır Sudan... Etnik dini grup olarak takriben halkının %80´i Müslüman olan, Sudan´ın tarihi acı ve gözyaşlarıyla doludur.

Sudan halkının İslam´la ilk diyaloğu, bu bölgeye gelen Müslüman Arap asıllı tüccarların örnek davranış ve gayretleriyle, İslam dini bu bölgelerde kabul görüp, hızlı bir şekilde yayıldığını söyleyebiliriz.

Osmanlı Sudan ilişkilerinde ilk temasın ise "1517 yılında" olduğunu görüyoruz. Sudan halkının Osmanlı´ya karşı hep sadık bir millet olarak anıldığı tarihi bir hakikattir. 35. Osmanlı padişahı "Mehmet Reşit Paşanın" 1. Dünya savaşı sırasında, Cihat fetvasına olumlu cevap verip, Osmanlı halifesine bağlılığını bir mektupla bildiren, "Sudan halkının bir nevi milli kahramanı da sayılan" Darfur Sultanı Ali Dinar´dır" Osmanlı´nın yanında İngilizlere karşı savaş ilan etmiş, kendisi dahil binlerce Sudanlı bu uğurda şehit düşmüştür. "6 Kasım 1916" Osmanlı Halifesinin bekası ve İslam´ın müdafaası için, canlarını feda eden Sudanlı bu mücahitleri rahmetle anıyoruz.

Diğer Afrika ülkeleri gibi Sudan halkı da, Batılı devletlerin işgal, sömürü ve asimilasyon politikalarına maruz kalmıştır. Yıllarca İngiliz sömürgesine maruz kalan Sudan halkı "1956 yılında" ancak bağımsızlığına kavuşabilmiştir.

İngilizler terk ettiği her coğrafyada olduğu gibi, Sudan topraklarını da terk ederken, komşu ülkeleri birbirine düşürüp kullanmak için, aynı taktiği kullandıklarını söyleyebiliriz. ülke sınırlarında problemli alanlar oluşturup buraları öyle terk etmişlerdir. Sudan halkı iç çekişmeler, kabileler arası savaşlar ve de Batılı emperyal devletlerin müdahalesi ve benzer sebeplerden dolayı, kavuşmuş olduğu bağımsızlık sevincini bir türlü yaşayamamıştır. Bu olumsuz tablo günümüze kadar da süre gelmiştir.

SUDAN´IN tarihinde kırılma anlarından biri de, Güneyde yaşayan Hristiyan nüfus, başta ABD ve Batının ayak oyunları olmak üzere,  "2011 yılında" Güney Sudan adında bir devlet kurdurulup bağımsızlık ilan ettirilerek sahneye çıkartılmıştır. Sudan Devleti yüz ölçüm ve nüfus olarak küçültülüp zayıflatılmıştır. Sudan´dan koparılıp ayrı bir devlet haline getirilen, Güney Sudan Devletinin maliyeti, Sudan halkına çok ağır olmuştur. Geriye binlerce ölen insan, ülkenin zengin yeraltı kaynakları ve stratejik öneme sahip diyebileceğimiz bir çok yerin, Hristiyan olan Güney Sudan Devletine bırakılmasıyla sonuçlanmıştır.

Türkiye Sudan ilişkilerine gelecek olursak, son dönemde her iki devlet başkanlarının attığı adımlarla, çok iyi bir  trent yakalanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluş tarihinden, günümüze kadarki zaman dilimi baz alınırsa, Türkiye Sudan ilişkilerinde en iyi seviyeye ulaşılmıştır, tespitini yapabiliriz.

Türkiye ve Sudan, her iki ülkenin kaynaşmasında yakın tarihte, olumlu bir gelişme olarak gördüğümüz, karşılıklı iki devlet başkanları tarafından pek çok ikili anlaşmaya imza atılmıştır. Bu anlaşmalardan biri de "Sultan Ali Dinar Sarayının" restore işinin Türkiye tarafından üstlenmesi olayıdır. Bir mücadele ve dava adamı olan "Sultan Ali Dinar" ismi üzülerek belirtmek gerekirse, Türkiye´de bir çoğumuz tarafından tanınıp bilinmez. "2018 yılı" içerisinde SUDAN´IN başkenti Hartum´da "Sultan Ali Dinarın" harabeye dönen sarayını, Sudan Devletiyle yapılan bir protokolle, Türkiye Cumhuriyeti tarafından  restorasyon işi üstlenilmiştir.

İHH gönüllüleri olarak restore edilen "Sultan Ali Dinarın Sarayını" ziyaret edip yetkililerden bilgi alma fırsatı bulduk. Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı´ya bağlılık yemini edip, bu uğurda şehit düşen "Sultan Ali Dinarın" mirasına sahip çıkıp ilgi göstermesi, hali hazırda Sudan halkında mevcut olan, Türkiye sevgi ve hayranlığını zirveye taşımış olduğuna şahitlik etmemiz, bizleri ziyadesiyle gururlandırmıştır.

SUDAN´IN pek çok bölgesinde İHH´nın hayata geçirmiş olduğu projeleri yerinde görünce, sevinç ve hüznü bir arada yaşadık. Gerçekten İHH sahada iş yapan, ülkeleri tarihiyle, coğrafyasıyla, iyi etüd ve tahlil etmiş, olaylara hakim insanların öncelikli ihtiyaçlarını belirleme konusunda profesyonel çalışmalara imza atan, ona göre projeler üreten ve bu projelerin tamamına yakınını hayata geçiren, devasal yapısıyla, dünyanın en büyük yardım organizasyonlarından biri olduğunu konuşarak değil, sahada çalışıp uygulamalı projeler üreterek tüm dünyaya göstermiştir.

5 kıtada 135 ülke ve bölgede faaliyet gösteren "İHH İnsanı Yardım Vakfı"  sahada çalışma yapma, ARGE, proje üretme ve bunları hayata geçirip profesyonel bir şekilde sevk ve idare etmesi taktire şayan bir durumdur. "İHH" yaptığı faaliyetlerle başardığı projelerle, uluslararası arenada, Türkiye´mizin dünya halkları nezdinde sevdirilmesi ve ilgiyle izlenir bir ülke haline gelmesi noktasında, Türkiye´yenin reklamının da en iyi şekilde yapılarak, sosyal devlet anlayışına da çok büyük katkı sağlamıştır.

Günümüze gelecek olursak, 
Yakın zamanda "İHH insanı yardım Vakfının" SUDAN´IN Darfur Bölgesinde,  yardım amaçlı düzenlemiş olduğu bir programa iştirak ettik. Rabb´ime hamd olsun biz de bu hayır köprüsüne katılma fırsatını bulup, yapılan pek çok yardım faaliyetini yerinde görme imkanına şahit olduk. Savaş, afet, kuraklık ve de işgallerden dolayı fakir düşüp, hayatta kalma mücadelesi veren, mazlum, aç ve sefil durumdaki Sudan halkının yaşadığı drama içimiz acıyarak şahitlik ettik.

Bir nebze de olsa Sudan´dan mutlu ayrıldık. Çünkü bu mutluluğumuza vesile olan "İHH İnsani Yardım Vakfı´nın" Sudan bölgesinde yaptığı çalışmalardır. Binlerce yetime sponsorluk faaliyeti, yüzlerce açılan su kuyuları, birçok bölgede açılan camii, mescit, yetimhane, Kur´an kursu, katarak ameliyatı, milyonlarca aileye gıda ve nakdi para yardımı, ülke şartlarına uygun iş edinme proje ve geliştirme çalışmaları, 135 ülkede değişik varyantlarda uygulanan projelere imza atılması hüznümüzü sevince çevirmiştir.

Tüm sorunların açlık ve fakirlikle sınırlı olmadığı, yaşanan olayların siyasi ve sosyal sonuçlarının da olduğu gerçeğinin görülmesi gerekir. Bu doğrultuda "İHH İnsani Yardım Vakfı´nın" hayati derecede önem arz eden, bir işleve daha hizmet ettiğine dikkat çekmek istiyorum.

Batılı ülkeler tarafından uluslararası bir proje haline getirilen, "Müslüman Afrika halkını Hristiyanlaştırma" projesi, ABD ve bazı Avrupa ülkelerin güdümünde olan "Kızıl Haç" gibi yardım kuruluşları vasıtasıyla sahada uygulamaya sokulmuştur. Afrika halkını Hristiyanlaştırma diyeceğimiz sinsi bu plan karşısında, canla başla mücadele eden ve onların hareket alanını sınırlayan, onlara güçlü bir alternatif olarak, dünyanın 135 ülkesinde faaliyet gösteren, gururla ifade etmemiz gerekirse "İHH İnsanı Yardım Vakfı´ndan" başkası değildir.

Mazlum, fakir ve kimsesiz yetimlerin hamisi, gözlerinde yaş kalplerinde merhamet olan, binlerce ifade edebileceğimiz gönüllü ordusuyla, tüm dünyanın umudu haline gelen, "İHH İNSANİ YARDIM VAKFI" iyi ki varsın dualarımız sizlerle.

Allah´ım bizler bu kardeşlerimizin iyilik ve yardımlarına şehadet ediyoruz. 
Dua ve yakarışımız odur ki, hayır ve iyilik aşığı bu gönüllü ordusunun, vesile olduğu tüm hayırları karşılıksız bırakma Allah´ım....

"Gerçek şu ki iman edip iyi işler yapanlara gelince, elbette biz iyi iş yapanların ecrini zayi etmeyiz." 
(KEHF SÜRESİ, 30)

Nejdet Demirel
Küçükçekmece "İHH" 

Anahtar Kelimeler: Sudan, HalkınaA, Umut, Oldu, Allah, Buna, Şahidiz
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Türkiye´nin İdlib´le İmtihanı (11 Eylül 2018 - Salı)
Hz. İSA GELECEK Mİ ? (2) (25 Ağustos 2018 - Cumartesi)
Hz. İSA GELECEK Mİ ? (1) (18 Ağustos 2018 - Cumartesi)
15 Temmuz Darbe Girişimi Ve Cemaatler (23 Temmuz 2018 - Pazartesi)
MÜSLÜMANA DÜŞMAN, KAFİRE DOST OLMAK! (20 Haziran 2018 - Çarşamba)
Beşşar Esad´a Üzülmek Öyle Mi? (18 Nisan 2018 - Çarşamba)
Ak Parti´ye Kurulan Tuzak (09 Mart 2018 - Cuma)
Bir Çift Neden Boşanmak İster? (02 Mart 2018 - Cuma)
Sayfa: