Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Hülya...
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
On Akçe Peştamal Veya Zalime Hakkı Söyletmek
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Kendini Allah´ın Dininde Hissetmek
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Müdahaleler Günü; Aşura
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Kerbela´nın Söylettikleri
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Eğitim Sistemimize Dair (2)
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Esas Mesele Enerji Paylaşımıdır
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
KANIN KILICA GALİP GELDİĞİ YER: KERBELA
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
İDEOLOJİDEN ARINDIILMIŞ EĞİTİM UFUKLARINA DOĞRU… YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
HİCRET NEDİR, NASIL HİCRET EDİLİR?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
HERKES AYNADA KENDİSİNE BAKSIN
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
BA´DE HARABİ´L SURİYE
Yusuf Yavuzyılmaz
Yusuf Yavuzyılmaz
İSLAMCILIK ÜZERİNE GÖZLEMLER (1)
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
MÜSLÜMANLAR ‘KADER´E İNANIYOR MU?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Ah Bir Bilseydik Allah´ın Bizim İktidar Olmaya İhtiyacının Olmadığını!
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Türkiye´nin İdlib´le İmtihanı
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Annelik tehdit altında diye bir cümle kursak, abartı sayılır mı?
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Amerikan Demokrasisi
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
1071 MALAZGİRT´İNDEN 2018 MALAZGİRT´İNE
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, kulluk ve kölelik
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Davut GÜLER
Davut GÜLER
24 Haziran Mesajları
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Mental Yorgunluk
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Fırtına
22°
17°
Çarşamba
Fırtına
18°
15°
Perşembe
Fırtına
19°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
22°
16°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Hamı pişiremezsen bari, pişmişi ham etme…

Hacı Bektaşı Veli
DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
İdeoloji ve İslam Coğrafyası-4
En büyük siyasetçi Allah´tır. Bunu “Kayyum” Esması ile yapar. Bütünleştiricidir. Hak ile, hikmetle yapar. İslam´da siyaset insanın hayrına, yararınadır.
Tarih: 12.12.2017 11:52:15
Aziz DARICI

İdeolojilerin insanların zaaflarından hareketle, temel yaklaşımlarında kalmıştık. Devam ediyoruz…

5- Kıskançlık ve Çekememezlik: Kardeşine  tahammül edemeyen, kendi değerlerine yabancı olanlara hoşgörü yaklaşımı. İdeolojiler batı ürünü olduğu için batının  genetik kodlarını taşır. Batı ben merkezci bir insan tipini tasavvur eder. Biz kavramı ancak toplumsal olarak en fazla ”ırk” olarak karşımıza çıkar. Söz konusu kendisi olunca ben, toplumsal olarak biz olunca ırk. Batı tarihini okuduğunuzda durumun böyle olduğunu görürüz. Kur´an da insanların düştükleri hasetçiliğin boyutlarının na kadar vahim olduğunu şı ayetle açıklıyor, “  Hiç şüphesiz din, Allah Katında İslam´dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki "kıskançlık ve hakka başkaldırma" (bağy) yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah´ın ayetlerini inkar ederse, (bilsin ki) gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir.   [Ali İmran Suresi, 19]  Müslümanlıkta   ise ben kavramı sadece birey olarak Allah´a kullukta sorumluluk bazında kullanılır, yoksa Kur´an Müslümanların biz dilini kullanır ve ister. Dualarımızda böyle değil mi?  İslam toplumu batı kültürün etkisi altına girince aynı batı  mantığı  çerçevesinde hareket etmeye başladı. İdeolojiler bunu çok iyi değerlendirdi. Saflarımızı bozarak bizi ayrıştırdı, ümmet kavramının içini boşalttı. Artık Müslüman deyince bütün dünyada yaşayan Müslümanlar değil, Türk Müslümanlığı, Kürt Müslümanlığı, Arap Müslümanlığı vb. geliyor.  Bunu gidermenin yolu , “Gerçekten, sizin bu ümmetiniz tek bir ümmettir. Ben de sizin Rabbinizim, öyleyse bana ibadet ediniz.   [Enbiya Suresi, 92]” Ayetini hayata geçirmek., ümmet dilini konuşmak, Müslümanlık isminin arkasına, önüne herhangi bir şey koymamak.

6- En revaçtaki modern put “Irkçılık: İdeolojilerin beslendikleri ana damar budur. Temel besin maddesi. Nedeni üzerinde bir çok şey söylenebilir. Ama günümüzde en problemli mesele, İslam´a en büyük zararı veren kavram olduğu muhakkak. Batının bizlere bıraktığı armağan! Büyüklenme duygusu. Kendini yüceltirken  diğerini küçültme psikolojisi. Kur´an da bu durumu gösteren sahneyi hatırlamışızdır herhalde. İnsanın kendi elinde olmayan unsurları kendi tekeline alıp; özelleştirmesi. Devlet eliyle yapılacaklara göz dikmesi. Rol çalma, yetki gaspı, en önemlisi doğallıktan kopuş.

İdeolojilerin babalarının arayıp ta bulamayacakları, para verip de alamayacakları şey.  insanlar kendi rızasıyla “ırkçılığa” merhaba dedi. Bu batıda izah edilebilinir. Zaten batı ırkçılığı üzerinde doğmuştu. Kendi dinlerinde bile böyledir. İdeolojik dinler ürettiler. Sınırlar çizdiler. Ama İslam toplumunda nasıl izah edilecek. Oysa Hz. Peygamberimiz Veda Hutbesinde “Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arabın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir” ilahi referanslı öğretisi varken; Müslümanlar “ırkçılık” rüzgarına kapıldılar. Hz. Peygamberin son öğretisinde geçmesi, anlaşılan Hz. Peygamberin insanın zaaflarını çok iyi bilmesinden kaynaklanıyor.

Bizde ideolojik ırkçılık Emevilerin hediyesidir diyebiriz. Başka toplumlarda da var olmuştur. Ama Emeviler gibi İslam toplumuna etki etmemiştir. Modern zamanda Emevileri takip eden nice Müslümanlar topluluklar oluştu. Allah bir olan dedikçe, Müslümanlar tam tersi ayrı olmayı daha makul gördüler. Her ırk Müslüman da olsa kendini genetik kodlar üzerinden tanımlıyor.” Türk olsun bizim olsun” , “Bir Türk dünyaya bedeldir”, “ Ne mutlu Türk´üm diyene” sloganları İslam coğrafyasında zuhur etti. Sakın diğer milletteki  kardeşlerimiz kendilerinin temize çıkarmasınlar. Onlarda kötü bir kopya halinde aynı mantıkta yürümektedirler ve aynı dizeleri söylemektedirler.

  Sonuçta bu iş kime yarıdı derseniz, cevabınız İslam ise söyleyecek sözümüz yok. Değil ise Allah´ın kelamına kulak verelim, “Hepiniz birden Allah´ın ipine yani Allah´ın kitabına sımsıkı sarılın, sakın ayrılıp bölünerek kitap bir yerde siz bir yerde olmayın. Allah´ın size verdiği nimetlerini hatırlayın. Siz birbirinize düşman iken, kalplerinizi nasıl uzlaştırdı da O´nun bu nimeti sayesinde kardeşler oldunuz. Siz ateşten bir çukurun kenarında bulunuyordunuz da, sizi ondan kurtardı. İşte cennete götüren doğru yolu bulasınız diye, Allah ayetlerini böylece açıklar.” (Ali İmran 130)

7- Ayrıştırıcı siyaset “Politika” : İdeolojiler toplumu ayrıştırıcı bir unsur  olarak siyaseti çok kullanır. Demokrasini vazgeçilmezi olarak sunulur. Tabi buradaki siyaset dünyayı imar ve ıslah adına yapılsaydı elbette hayırlı olurdu. Ama ideolojilerin böyle bir derdi yok. İnsanların zihinlerini bulandırma adına bir “politika”  geliştirdiler ve buna da siyaset dediler. Yalanı dolanı meşrulaştırdılar. Vaatlerle kitleleri kandırdılar. Medya ile insanların gözlerini boyadılar. Dini değerleri kullandılar ama hiç uymadılar.  Bunu tüm dünyada uyguladılar. İslam toplumunda ise sözde bizden olanların eliyle uyguladılar. İslam toplumunu politik çıkarlarına kurban ettiler.

   En büyük siyasetçi Allah´tır. Bunu “Kayyum”  Esması ile yapar. Bütünleştiricidir. Hak ile, hikmetle yapar. İslam´da siyaset insanın hayrına, yararınadır. Hile, yalan, dolan, ırkçılık üzerinde siyaset yapılamaz. Beni mutlu eden herkesi mutlu etmiyorsa kabul edilemez. Hz. Peygamber (s.a.s.), "Sizden biriniz, kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe gerçek anlamda iman etmiş olamaz"  hadisini iyi anlamak gerekir. Evrensel bir vicdan oluşturmak, evrensel değerlerle mümkündür. Buda ancak Kur´an da ve Hz. Peygamberin misyonundadır.

8- Gerçek hayattan Kopuş “ Sanal Ortamlar”: İnsanın doğal yapısı olan fıtratına uygun yapmadığı her şey arıza çıkarır. İnternet ve ona bağlı olarak sosyal medya gençlerimizi (hatta bizleri) gerçek hayattan kopararak algıların-sanal dünyaların ortamlarında ömürlerini tüketiyor. Müslüman gençler sanal davetçi, sanal ibadet, sanal namazlar… Bu yöne doğru evrimle tehlikesi ile karşı karşıya. Görünür olmanın, kendini beğendirmenin, sanal bilgiçlikle kopyala yapıştır kültürüne kanmış durumda.  Bu furyanın önüne geçe bilecek tek şey hayatta var olmak. Sokakta dostlarının sıcak bir çayını içerken, kitap okurken gönlüne dokunmak. Söyleyeceğini insanların yüzüne karşı söyleyebilmek. “Ey iman edenler! Ne oldunuz ki, size “Allah yolunda sefere çıkın” denilince, yere çakılıp kaldınız. Yoksa ahiretten vazgeçip dünya hayatını mı seçtiniz? Oysa ahirete göre dünya hayatının yararı, pek az bir şeydir”( Tevbe-38) Bizlere ne oluyor telefonlar elden düşmüyor, internette dünyalrı dolaşıyoruz da kendi mahallemizde üşüyen-acıkan-göz yaşı döken-ölen insanları görmüyoruz… Dünyanın neresindeki insanla sanal mesajlaşırken kolu komşusunun derdi ile dertlenmiyor.

   İslam toplumlarındaki ideolojik saplantılarını daha fazla başlıklar  eklenebilir. Buradaki amacımız, Müslümanların İlahi Kelimetullahı bırakıp; insanın kendi elleriyle çıkardıkları ve besledikleri ideolojilere eleştirirsel bir bakışla bakmaktı. İdeolojilerin hangi argümanları kullandıkları dair çıkarımlar yapmaktı. Hiçbir ideoloji bizleri Cehenneme çağırdığını söylemez. Şeytanın bizleri çağırdığı gibi. Kullandıkları dil elbette doğrularla örülü olacak, haktan olacak,  insancıl olacak. Yoksa nasıl bizleri etkisi altına alacaklar.  Kendilerine: "Yeryüzünde fesat çıkarmayın" denildiğinde: "Biz sadece ıslah edicileriz" derler.   [Bakara Suresi, 11] Evet, hep bu dil kullanılacak. Bizlerin tek yapması geren bizi davet edenlerin Kur´an ile ne kadar hemhal oldukları ve yaşadıklarıdır. Bir örnek sadece…Secde izleri var mı?

Görev ve  sorumluluk bilinciyle… Vesselam.

 

Anahtar Kelimeler: İdeoloji, İslam, Coğrafyası
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Eğitim Sistemimize Dair (2) (19 Eylül 2018 - Çarşamba)
Eğitim Sistemimize Dair (I) (11 Eylül 2018 - Salı)
Her Sabah Yeni Bir Umut Mudur? (29 Haziran 2018 - Cuma)
Eylemlerimiz Neye Tekabül Ediyor? (01 Haziran 2018 - Cuma)
Analar Ne Yiğitler Doğurmuş... (16 Mayıs 2018 - Çarşamba)
İlkesizlik İlke Olunca (04 Mayıs 2018 - Cuma)
Özgün İrademiz Ve Özgün Duruş (09 Mart 2018 - Cuma)
Bakış Açılarımız -3 (21 Şubat 2018 - Çarşamba)
Bakış Açılarımız- 2 (14 Şubat 2018 - Çarşamba)
Bakış Açılarımız -1 (07 Şubat 2018 - Çarşamba)
Medyanın Gücü ve İzdüşümleri (13 Ocak 2018 - Cumartesi)
Hak-Hukuk-Adalet (10 Ocak 2018 - Çarşamba)
Müslümanların Sanal Ortam İle İmtihanı (23 Aralık 2017 - Cumartesi)
Halimiz Ahvalimiz ve Kudüs (18 Aralık 2017 - Pazartesi)
İdeoloji Ve İslam Coğrafyası - 3 (06 Aralık 2017 - Çarşamba)
İdeoloji Ve İslam Coğrafyası - 2 (29 Kasım 2017 - Çarşamba)
İdeoloji Ve İslam Coğrafyası-1 (25 Kasım 2017 - Cumartesi)
Değerlerimiz ve Değerliler´imiz (21 Kasım 2017 - Salı)
Sayfa: