Son Dakika! ABD Dışişleri Bakanlığı´ndan 15 Temmuz açıklaması
Son Dakika! ABD Dışişleri Bakanlığı´ndan 15 Temmuz açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı´ndan, "İki yıl önce menfur başarısız darbe girişiminde yaklaşık 250 Türk vatandaşı hayatını kaybetti ve binlerce kişi de yaralandı. Ölenlerin ve yaralananların ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu
Ebru Özkan Türkiye´ye Dönüyor
Ebru Özkan Türkiye´ye Dönüyor
Kudüs´e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran´da Türkiye´ye gitmek için geldiği Tel Aviv´deki Ben Gurion Havalimanı´nda gözaltına alınan Ebru Özkan´ın bugün Türkiye´ye döneceği bildirildi.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü´ne yürüyüş başladı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü´ne yürüyüş başladı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında bu gece 15 Temmuz Şehitler Köprüsü´nde düzenlenecek etkinlikler katılmak isteyen vatandaşlar, Altunizade´den 15 Temmuz Şehitler Köprüsü´ne yürüyerek gitmeye başladı. Bazı vatandaşların üzerinde Türk bayrağı bulunan tişört giydikleri, bazılarının da ellerinde Türk bayrakları taşıdığı görüldü.
Ayetullah Sistani´nin Temsilcisi: Irak Başbakanı, Halkın Sesini Duymalıdır
Ayetullah Sistani´nin Temsilcisi: Irak Başbakanı, Halkın Sesini Duymalıdır
Irak´ın Basra eyaletinde yaşanan su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle halk, gösteri yürüyüşü düzenledi.
FARC Liderleri İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı
FARC Liderleri İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı
Kolombiya´daki Özel Barış Hukuku hakimlerinin karşısına çıkan FARC´ın 31 yöneticisi 1993-2012 yılları arasında yaşanan kaçırılma olaylarına ilişkin hesap verecek. Kaynak: FARC Liderleri İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
İstismar Ve İdam
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Hz. İsa Kimin Peygamberi?
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Dünya Medyasının Yeni Kabine Yorumları
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Hz. Musa´nın Beyaz Eli: Kitle Hareketlerinde Geçmişle Hesaplaşma Sembolü
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Neden Recep Tayyip Erdoğan´a Destek Olup Yanında Durduk
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Aşk Düşmanaysa Yenilgi Kaçınılmazdır
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Hasetlik Ve Siyaset
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Alaturka Sevdalar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Her Sabah Yeni Bir Umut Mudur?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Seçimlerin Ardından
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Yüzyılın Seçimi Mi?
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Özel Kurum Öğretmenleri Yetim Mi?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Artık Tercih Senin
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Vazgeçilmezlik-Alternatifsizlik Paranoyası
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
İŞARET YAYINLARI´NDAN DÖRT YENİ MUHAMMED ESED KİTABI!
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, insan ve hayvan
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
İtaat mı, isyan mı?
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Biz Oruçluyuz
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
Fazılların Aşkı
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Öldürmeyin!
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Diriliş ve Direniş Şehri, Vahiy Yurdu Kudüs…
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Enes TARIM
Enes TARIM
Milliyetçi İslam
Davut GÜLER
Davut GÜLER
ABD, İngiltere ve Fransa´nın Suriye´ye Hava Harekâtına Yönelik Değerlendirmemiz
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Çağdaş Kadın Müfessirler/2
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
Dubai İzlenimleri-2
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Adaleti Savunma Hakkı Kimindir?
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
“Bize kalmayacak bir dünya için bize kalacak günahlar biriktiriyoruz.”

Malcolm X
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
Duyarlılık Çağrısı
Umudumuzu korumak adına çabalıyoruz ve her türlü desteğinizi bekliyoruz.
Tarih: 31.10.2017 11:07:08
Davut GÜLER

Allah´ın adıyla...

Medyanın tekelleştiği bir dönemden geçiyoruz, medya güç odaklarının inisiyatifinde; onların çıkarlarını gözetmekte ve onlara hizmet etmektedir. Yerinde bir tespitle; “Devletin hem ideolojik hem rant yaratma anlamında çekim merkezi olduğu ülkelerde, gazetecilik, esas işlevinin dışında özel misyonlar geliştirir. Toplumsal alanın dinamiklerini anlayıp aktarmak tümüyle anlamsızlaşır. Onun yerine, cinayetler ve kazalardan oluşan cinsellik soslu üçüncü sayfa haberciliği ile yetinilir. Devletin tasarruflarının kamuoyuna aktarılması ise ‘doğal´ bir sansür süzgecinden geçirilerek gerçekleştirilir. Eğer yayın organı kendisini devlet ya da hükümetle özdeşleştiren bir ideolojik bakışa sahipse, doğrudan yönetimin ‘ağzına´ bakar ve haberciliğini de ‘milli´ menfaatler çerçevesinde sunar. Dış haberler ise ya tamamen magazinsel seviyede tutulur ya da aynı ‘milli´ bakışın ihtiyacına göre şekillendirilir.” Bu tespit de gösteriyor ki; güdümlü medyanın sunduğu imkanlarla, büyük topluluklar, belirlenen ve kendilerine sunulan gündemleri konuşurlar. Bu tekelleşmeyi kendi çapında kıracak, güç odaklarına karşı insanımızın doğru bilgi ve haber edinme gibi doğal haklarını koruyacak ve imkân sunacak direnç odaklarına ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçekliktir.

Bu gerçeklikten hareketle; belli bir dönemdir atıl olan "Haber Duruş" sitemizi aktif kılma çabasında olduğumuzu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Haber Duruş sitemiz; makalelerle, röportajlarla, haber ve analizlerle insanımıza ‘doğru bilgilenme imkânı sunmak´ gibi bir misyon üstlenmiştir; çabamız, bu misyonu ifa edecek bir iklimin oluşması ve insanımız tarafından bu gerçekliğin görülmesidir.

Günümüz şartlarında aşılması gereken sarp bir yokuşa tırmanıyoruz; bu sarp yokuşu yazar, araştırmacı, muhabir ve siz okuyucularımızın duyarlılığı ve yükleneceği sorumlulukla aşacağız. Bu dayanışma bize psikolojik olarak güç verecek ve moral kazandıracaktır. Gücümüz; insanımız, söz ve değerlerimize bağlılığımızdır, değerlerimize yaslanarak ‘insan´ı ve ‘söz´ü anlamlı kılmak ve bunun hasılasını ‘imkân´a dönüştürmektir.

Toplumdaki güven ortamının zedelenmesi ve puslu havaların oluşması büyük oranda; sözü anlamsızlaştırmaktan, bilgi kirliliğinden, kirli ilişkilerden ve insanların rızık endişelerinden kaynaklanmaktadır. Yine yerinde bir tespitle; “Böylece suç içermeyen birçok ilişkiyi yan yana getirerek suç ürettiğini sanan, suçlanması istenen kişileri gelmiş geçmiş her türlü melanetin sorumlusu yapmak isteyen bir tetikçilik, müdanasızca kol geziyor. Ahlaksızlık kurumsallaşıyor… Ve ne medya ne STK dünyasında kimseden ses çıkmadığı gibi, iktidar cenahında da birçokları ortaya konan bu çabaya takdirle bakıyor. Tetikçiliğin şerefli bir mesleğe dönüştüğü ortamda, elinizde ahlaki temeli temiz herhangi bir ‘dava´ kalmayacağı ise idrakin ötesinde kalıyor.” Bu tespitte de ifade edildiği gibi bu sefih zihniyet ve kokuşmuş iklime teslim olamayız; bize düşen, bir canlılık alameti olarak kişiliğimizi korumak ve değerlerimize sahip çıkmaktır.   

Yukarıda; “‘sözü´ anlamlı kılmak ve bir imkâna dönüştürmek” ten bahsetmiştik. Bu konuyla ilgili İlahi ölçüyü ortaya koyarsak; “Ey iman edenler, eğer bir fasık, size bir haber getirirse,onu ´etraflıca araştırın´. Yoksa cehalet sonucu, bir kavme kötülükte bulunursunuz da sonra işlediklerinize pişman olursunuz.” (Hucurat, 49/6) Ayette ifade edildiği gibi, burada ‘sözü´ anlamlı kılmanın manası bir ‘haber´in etraflıca ‘araştırılması´dır. Peygamber (as)´ın ifadesiyle; "Siz bana davacı-davalı olarak gelirsiniz. Olur ki, bazınız davasını daha güzel anlatır. Ben de onun lehine hüküm veririm. Kime bu şekilde kardeşinin hakkından verirsem bilsin ki, ona ateşten bir parça vermiş olurum.” (Buhari, Şehadet, 27) Hadiste de ifade edildiği gibi“davasını daha güzel anlatır.”dan maksat sözü-haberi anlamından uzaklaştırıp hakikati ket etmektir, “kardeşinin hakkından verirsem”burada da bir hak gaspı vardır. Gerek ayet ve gerekse hadis konunun ne kadar can yakıcı olduğunu gösteriyor. 

Tekrar konumuza dönersek, ne idi konumuz;‘söz´ün anlamlı kılınması, bunun öğeleri de haber ve bu haberin araştırılmasıdır. Yukarıda öne çıkardığımız bu kavramlara yeterince değinildi. Bir noktaya daha değinmemiz gerekiyor ki; bunların tahakkuku için bir imkân oluşturmak sorumluluğudur ki, bizim de yapmak istediğimiz veya yapmaya çalıştığımız budur. Bir şeyler yapma isteğimizi ve hissiyatımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz, vereceğiniz cesaretlendirme ve katkılarla bu yolun alınacağına ve aşılacağına inanıyoruz.

Bu ağır sorumluluğu yüklenebilmek için siz değerli dostlarımızı Haber Duruş´a "makale, yorum, röportaj, fotoğraf, video ve haber"lerle katkıda bulunmaya davet ediyoruz.  Bu çağrımıza olumlu cevap vereceğinizi ve desteğinizi esirgemeyeceğinizi umut ediyoruz. 

Sizden talebimiz; bu başlıkların hangisinde, nasıl destek olabilirsiniz? Hangi aralıklarla ve hangi türde yazı yazabilir veya önerilerinizle katkı sunabilirsiniz? Bu talebimize vereceğiniz cevapla bir imkân oluşacak, "Haber Duruş" daha zengin kolektif bir düşünceyle şekillenecek ve bu alanda “söz” üne itibar edilecektir, inşallah.

Sonuç olarak şunu diyebiliriz; “Haber Duruş” Çıra Yayınları´nın verdiği kısıtlı teknik hizmet ve katkıyla hayat bulmuştur, sizlerin güven ve yardımlarını sağlayabilirsek hem uzun vadeli hem de anlamlı hizmetlerde bulunabilecektir.

Gelin; yerli, yabancı tekelleşmiş medya ve kendi çıkarları doğrultusunda yayıncılık yapan yayın organlarından farklı bir ‘duruş´ la, karınca misali de olsa tarafımızı belirleyelim. Adalet sevdalıları olarak küçük de olsa bir örneği birlikte gerçekleştirelim. Söylenecek sözümüzü esirgemeden, dilimizle/kalemimizle de olsa cehdimizi sürdürmeye çalışalım…

Umudumuzu korumak adına çabalıyoruz ve her türlü desteğinizi bekliyoruz.

Selam ve dua ile...

Okuyucu Yorumları (4 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Muhammet Cihat YILDIRIM
7.11.2017 15:59:29
Haber verme ve bilgilendirmeden ziyade, algı operasyonculuğu yapan medyadan bıkıp usanıp haber takip etmekten vaz geçtiğimiz bu günlerde başladığınız bu hizmetin Allah katında makbul ve millet nezdinde önem görmesi temennisi ile Allah yar ve Yardımcınız olsun. Rabbim çabalarınızı hayırlarla sonuçlandırsın İnşaallah.
Ziya Bayraktar
23.11.2017 10:56:53
Selam ve dua ile...
Hatırlatıcı
30.11.2017 23:44:45
Patron değil, başyazarsınız! Yazmaya devam edin...
mehmet caner
31.10.2017 14:35:02
çok geç kalınmış çalışma inşaalah ümümet için doğru ve hızlı ulaşacağımız bir haber sitesi olur.iyi kalem tutan ellerin destek vermesi temennisi ile .selametle
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: