Son Dakika! ABD Dışişleri Bakanlığı´ndan 15 Temmuz açıklaması
Son Dakika! ABD Dışişleri Bakanlığı´ndan 15 Temmuz açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı´ndan, "İki yıl önce menfur başarısız darbe girişiminde yaklaşık 250 Türk vatandaşı hayatını kaybetti ve binlerce kişi de yaralandı. Ölenlerin ve yaralananların ailelerine en derin taziyelerimizi sunuyoruz." değerlendirmesinde bulunuldu
Ebru Özkan Türkiye´ye Dönüyor
Ebru Özkan Türkiye´ye Dönüyor
Kudüs´e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran´da Türkiye´ye gitmek için geldiği Tel Aviv´deki Ben Gurion Havalimanı´nda gözaltına alınan Ebru Özkan´ın bugün Türkiye´ye döneceği bildirildi.
15 Temmuz Şehitler Köprüsü´ne yürüyüş başladı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü´ne yürüyüş başladı
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında bu gece 15 Temmuz Şehitler Köprüsü´nde düzenlenecek etkinlikler katılmak isteyen vatandaşlar, Altunizade´den 15 Temmuz Şehitler Köprüsü´ne yürüyerek gitmeye başladı. Bazı vatandaşların üzerinde Türk bayrağı bulunan tişört giydikleri, bazılarının da ellerinde Türk bayrakları taşıdığı görüldü.
Ayetullah Sistani´nin Temsilcisi: Irak Başbakanı, Halkın Sesini Duymalıdır
Ayetullah Sistani´nin Temsilcisi: Irak Başbakanı, Halkın Sesini Duymalıdır
Irak´ın Basra eyaletinde yaşanan su ve elektrik sıkıntısı nedeniyle halk, gösteri yürüyüşü düzenledi.
FARC Liderleri İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı
FARC Liderleri İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı
Kolombiya´daki Özel Barış Hukuku hakimlerinin karşısına çıkan FARC´ın 31 yöneticisi 1993-2012 yılları arasında yaşanan kaçırılma olaylarına ilişkin hesap verecek. Kaynak: FARC Liderleri İlk Kez Hakim Karşısına Çıktı
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
İstismar Ve İdam
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Hz. İsa Kimin Peygamberi?
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Dünya Medyasının Yeni Kabine Yorumları
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Hz. Musa´nın Beyaz Eli: Kitle Hareketlerinde Geçmişle Hesaplaşma Sembolü
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Neden Recep Tayyip Erdoğan´a Destek Olup Yanında Durduk
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Aşk Düşmanaysa Yenilgi Kaçınılmazdır
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Hasetlik Ve Siyaset
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Alaturka Sevdalar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Her Sabah Yeni Bir Umut Mudur?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Seçimlerin Ardından
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Yüzyılın Seçimi Mi?
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Özel Kurum Öğretmenleri Yetim Mi?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Artık Tercih Senin
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Vazgeçilmezlik-Alternatifsizlik Paranoyası
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
İŞARET YAYINLARI´NDAN DÖRT YENİ MUHAMMED ESED KİTABI!
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, insan ve hayvan
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
İtaat mı, isyan mı?
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Biz Oruçluyuz
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
Fazılların Aşkı
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Öldürmeyin!
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
Ebu Salah Ve Müslümanların Acizliği
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Diriliş ve Direniş Şehri, Vahiy Yurdu Kudüs…
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Enes TARIM
Enes TARIM
Milliyetçi İslam
Davut GÜLER
Davut GÜLER
ABD, İngiltere ve Fransa´nın Suriye´ye Hava Harekâtına Yönelik Değerlendirmemiz
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Çağdaş Kadın Müfessirler/2
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
Dubai İzlenimleri-2
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Adaleti Savunma Hakkı Kimindir?
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
DOLAR
4.6560
EURO
5.4274
AK Parti – MHP İttifakı Kurulurken Bu Günlere Nasıl Gelişimizin Kısa Değerlendirmesi (1)
Ecevit, ekranlarda APO´nun teslim edilme operasyonunu hayretle ifade etmiş, olayla ilgili taaccübünü gizleyememiştir. Ecevit, Abdullah Öcalan´ın Türkiye´ye niye teslim edilmiştir sorusunun cevabını zaman içerisinde anlamıştır.
Tarih: 5.2.2018 08:12:51
Davut GÜLER

15 Temmuz NATO / FETÖ darbesinden sonra gerek Tayip Erdoğan´ın fiili durumu ve gerekse de ´Devlet´in en hassas kurumlarda görev almış şahsiyetlerin ve uzun bir zamandır Ak Parti kadrolarının da dillendirdiği "Yeni Türkiye, Yeni Paradigma" düsturu, "Hükümet Sistemi” arayışını zorluyordu.

Devlet Bahçeli bu süreci en iyi görenlerden biri olduğundan, bu menfur darbeyi bir fırsata dönüştürdü. Uzun bir zamandır tartışılan ve bir türlü fiili bir adım atılamayan "Sistem Arayışını" hayata geçirme noktasından ilk fişeği ateşleyen o oldu. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ne geçiş için Ak Parti´ye gerekli desteği vereceğini açıkladı.

Uzun bir zamandır böyle bir imkânın oluşmasını bekleyen Ak Parti; Bahçeli´den gelen mesaj üzerine harekete geçti ve MHP´yle "Yeni Sistem"i müzakere etmek için hazır olduğunu açıkladı. İki Partinin ortak çalışmaları sonrasından referandum tarihi liderler tarafından onaylandı ve o tarihi gün beklendi.

16 Nisan 2017 Referandumuyla halk, Ak Parti + MHP ittifakına %51,4´lük bir oranla yeşil kart gösterdi. Türkiye yeni bir hükümet sistemine geçti. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi".

Cumhuriyet hükümetlerinin değişmesi nihayetinde birtakım esaslara bağlanmıştır. "Hükümet Sistemi"yle "Hükümet Değişiklikleri" ayrı şeylerdir.

Demokrasilerde "Hükümet Değişiklikleri" siyasi partilere verilmiş bir haktır, siyasi partiler ülke çapında örgütlenerek ülkeyi yönetmek üzere iktidara talip olurlar. Her siyasi partinin nihai amacı iktidar olmak ve mevcut anayasal sistemin müsaade ettiği kadarıyla kendi ideallerini veya halka taahhüt ettikleri programlarını yerine getirmektir.

Yazının konusu; "Hükümet Sistemi" değişikliği ve Devlet Bahçeli´nin siyasi konularla ilgili ön alma manevralarını anlama çabasıdır.

Öncelikle Bahçeli´nin siyasete girişine ve bugünlere kadar gelen süreçte müdahil olduğu olaylara sadece değineceğiz, özellikle de son atraksiyonlarını anlama çabası içinde olacağız.

12 Eylül 1980 Kenan Evren´in askeri darbesiyle tüm siyasi partiler kapatılmış ve liderleri de siyasi yasaklı konumuna düşmüştü, yasaklı siyasi parti liderlerinin tekrar siyasete dönmeleri için 1987´de referanduma gidilmiş ve referandum sonucu yasaklı siyasi liderleri siyasete yeniden dönmüş ve partilerinin başına geçmişlerdir.

DYP´nin başına Demirel, RP´nin başına Erbakan, DSP´nin başına Ecevit, MÇP´nin başına Türkeş ve CHP´nin başına da Baykal geliyor.

Türkeş (1917-1997), 1987 Nisan´ında Devlet Bahçeli´yi partiye davet ediyor. Üniversitedeki görevinde istifa eden Devlet Bahçeli MÇP´ye katılıyor ve 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultayında, Bahçeli Genel Sekreterliğe getiriliyor ve Bahçeli fiilen aktif siyasetin içinde yer alıyor.

1982 darbe anayasası sözde siyasi istikrarı sağlamak için %10 barajını getirmişti. Baraj korkusu olan partiler bu bariyeri aşmak için ittifak veya bağımsız adaylarla seçime girmişlerdi.

1991 seçimlerinde, Refah Partisi çatısı altında Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ittifak yaparak %16,9 gibi bir oy alarak barajı geçmiş ve RP 62 Vekille Meclise girmiştir.

24 Ocak 1993 tarihi itibarıyla olağanüstü kongreyle MÇP ismini değiştirerek MHP oluyor. Türkeş darbe sonrası dağılmış olan Ülkücü kadroları MHP çatısı altında toplamaya çalışırken, Başbuğ Türkeş´in halefi olarak görülen merhum Muhsin Yazıcıoğlu MHP´den ayrılıyor, Muhsin başkan, ayrılan Milletvekilleri ve bir gurup ülkücü kadro; Büyük Birlik Partisi´ni (BBP) kuruyorlar.

1994 Yerel Seçimlerinde RP, büyük başarı göstermiş başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük şehirlerin Belediye başkanlarını kazanmıştı. RP, 1995 Genel Milletvekili seçimlerine tek başına katılmış, takriben %21,4 oy alarak 158 Vekil çıkarmış ve birinci parti olmuştur.

1995 Genel Seçiminde birinci olan RP lideri Erbakan Hoca, DYP lideri Tansu Çiller´le REFAH-YOL hükümetini kurmuş, fakat 11 ay iktidarda kalabilmiş ve bu dönmede çok hayırlı hizmetlere imza atmış bir hükümettir. 28 Şubat´ta askeri cuntanın muhtırası sonucu hükümet yıkılmıştır.

4 Nisan 1997´de Alpaslan Türkeş geçirdiği ani bir kalp krizi sonrası vefat ediyor. Türkeş gibi karizmatik bir liderin ani ölümü MHP´nin liderlik sorununu beraberinde getiriyor.

MHP, 6 Temmuz 1997´de ´de yeni liderini belirlemek için 5. Olağanüstü Kongreye gidiyor. Çok adaylı, içlerinde Alpaslan Türkeş´in oğlu Tuğrul Türkeş´inde olduğu liderlik yarışının 2. turunda bazı adayların Bahçeli lehine çekilmesinden sonra; Tuğrul Türkeş´i yarışın gerisinde bırakarak, Devlet Bahçeli MHP´nin liderliğine seçiliyor,

6 Temmuz 1997 tarihi itibarıyla, MHP´de Devlet Bahçeli dönemi başlamıştır. 5 Kasım 2000, 12 Ekim 2003, 19 Kasım 2006, 8 Kasım 2009, 4 Kasım 2012 ve 21 Mart 2015 tarihlerinde yapılan kongrelerde, Bahçeli hep Genel Başkan seçilmiştir.

28 Şubat muhtırası sonucu; REFAH-YOL hükümet yıkılmış, Ecevit tarafından ANAP ve DYP´nin desteğiyle azınlık hükümeti kurulmuştu. Ecevit´in azınlık hükümeti zamanında; tarihi bir olay yaşanıyor:

Suriye´den çıkarılan Abdullah Öcalan, birçok ülkeyi gezdikten sonra, ABD´nin operasyonuyla Öcalan derdest edilerek özel kuvvetlere teslim edilmiş ve Türkiye´ye getirilmiştir.

Ecevit, ekranlarda APO´nun teslim edilme operasyonunu hayretle ifade etmiş, olayla ilgili taaccübünü gizleyememiştir. Ecevit, Abdullah Öcalan´ın Türkiye´ye niye teslim edilmiştir sorusunun cevabını zaman içerisinde anlamıştır.

Ecevit, APO´nun teslim edilme operasyonunu daha sonra bir fırsata dönüştürerek erken seçime gitmiş ve 1999 seçimin sonucunda; DSP-136 Vekil, MHP-129 Vekil, FP-111 Vekil, ANAP-86 Vekil, DYP-85 Vekil, CHP %8,7 oy oranıyla; baraj altında kalmıştır.

Devlet Bahçeli tarih sahnesinde ve ilk rolünü oynuyor. Sağ bir koalisyon hükümeti kurulma imkânıvarken, Kutan ve Çiller´e onlar biraz dinlensinler diyerek, 28 Şubat mağdurları olan ve kapatılmış RP´nin yerine kurulan FP ve DYP´nin nadasa çekilmesini adeta önermiştir.

57. Hükümeti kurmak için yetki alan Ecevit, Bahçeli önderliğindeki MHP´nin de içinde olduğu, 354 Milletvekilinin oyunu alarak ANASOL-M Koalisyon Hükümetini kurmuştur.

 

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
mehmet caner
5.2.2018 13:27:31
heyacanla devamını bekliyoruz.güncel çok güzel bir yazı.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: