Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Siyaset Nedir
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
ABD neden Türkiye´yle yakınlaşma arayışında?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Peygamberimizin Örnek Kişiliği…
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Bana Bak Öztürk Yılmaz!
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Bencilliğin Yalnızlaştıran Zehiri
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Aliya´da Din Algısı
Muhittin BAĞCI
Muhittin BAĞCI
Uyanış
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Çözüme Gerçekten Hazır mıyız ?
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Ehliyet, Liyakat ve Sadakat
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
Ey Aziz Öğretmen!
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Türkiye´nin Gündemi ‘Sağanak Yağmur´ Gibi: Brunson, Af Teklifi, Kaşıkçı ve Andımız
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Sağanak
14°
11°
Perşembe
Bulutlu
11°
Cuma
Bulutlu
12°
Cumartesi
Parçalı bulutlu
13°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Sen insana ulaşmadan Allah’ı nasıl arıyorsun?.

Hz. Muhammed
DOLAR
5.3497
EURO
6.0935
AK Parti – MHP İttifakı Kurulurken Bu Günlere Nasıl Gelişimizin Kısa Değerlendirmesi (1)
Ecevit, ekranlarda APO´nun teslim edilme operasyonunu hayretle ifade etmiş, olayla ilgili taaccübünü gizleyememiştir. Ecevit, Abdullah Öcalan´ın Türkiye´ye niye teslim edilmiştir sorusunun cevabını zaman içerisinde anlamıştır.
Tarih: 5.2.2018 08:12:51
Davut GÜLER

15 Temmuz NATO / FETÖ darbesinden sonra gerek Tayip Erdoğan´ın fiili durumu ve gerekse de ´Devlet´in en hassas kurumlarda görev almış şahsiyetlerin ve uzun bir zamandır Ak Parti kadrolarının da dillendirdiği "Yeni Türkiye, Yeni Paradigma" düsturu, "Hükümet Sistemi” arayışını zorluyordu.

Devlet Bahçeli bu süreci en iyi görenlerden biri olduğundan, bu menfur darbeyi bir fırsata dönüştürdü. Uzun bir zamandır tartışılan ve bir türlü fiili bir adım atılamayan "Sistem Arayışını" hayata geçirme noktasından ilk fişeği ateşleyen o oldu. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ne geçiş için Ak Parti´ye gerekli desteği vereceğini açıkladı.

Uzun bir zamandır böyle bir imkânın oluşmasını bekleyen Ak Parti; Bahçeli´den gelen mesaj üzerine harekete geçti ve MHP´yle "Yeni Sistem"i müzakere etmek için hazır olduğunu açıkladı. İki Partinin ortak çalışmaları sonrasından referandum tarihi liderler tarafından onaylandı ve o tarihi gün beklendi.

16 Nisan 2017 Referandumuyla halk, Ak Parti + MHP ittifakına %51,4´lük bir oranla yeşil kart gösterdi. Türkiye yeni bir hükümet sistemine geçti. "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi".

Cumhuriyet hükümetlerinin değişmesi nihayetinde birtakım esaslara bağlanmıştır. "Hükümet Sistemi"yle "Hükümet Değişiklikleri" ayrı şeylerdir.

Demokrasilerde "Hükümet Değişiklikleri" siyasi partilere verilmiş bir haktır, siyasi partiler ülke çapında örgütlenerek ülkeyi yönetmek üzere iktidara talip olurlar. Her siyasi partinin nihai amacı iktidar olmak ve mevcut anayasal sistemin müsaade ettiği kadarıyla kendi ideallerini veya halka taahhüt ettikleri programlarını yerine getirmektir.

Yazının konusu; "Hükümet Sistemi" değişikliği ve Devlet Bahçeli´nin siyasi konularla ilgili ön alma manevralarını anlama çabasıdır.

Öncelikle Bahçeli´nin siyasete girişine ve bugünlere kadar gelen süreçte müdahil olduğu olaylara sadece değineceğiz, özellikle de son atraksiyonlarını anlama çabası içinde olacağız.

12 Eylül 1980 Kenan Evren´in askeri darbesiyle tüm siyasi partiler kapatılmış ve liderleri de siyasi yasaklı konumuna düşmüştü, yasaklı siyasi parti liderlerinin tekrar siyasete dönmeleri için 1987´de referanduma gidilmiş ve referandum sonucu yasaklı siyasi liderleri siyasete yeniden dönmüş ve partilerinin başına geçmişlerdir.

DYP´nin başına Demirel, RP´nin başına Erbakan, DSP´nin başına Ecevit, MÇP´nin başına Türkeş ve CHP´nin başına da Baykal geliyor.

Türkeş (1917-1997), 1987 Nisan´ında Devlet Bahçeli´yi partiye davet ediyor. Üniversitedeki görevinde istifa eden Devlet Bahçeli MÇP´ye katılıyor ve 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultayında, Bahçeli Genel Sekreterliğe getiriliyor ve Bahçeli fiilen aktif siyasetin içinde yer alıyor.

1982 darbe anayasası sözde siyasi istikrarı sağlamak için %10 barajını getirmişti. Baraj korkusu olan partiler bu bariyeri aşmak için ittifak veya bağımsız adaylarla seçime girmişlerdi.

1991 seçimlerinde, Refah Partisi çatısı altında Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ittifak yaparak %16,9 gibi bir oy alarak barajı geçmiş ve RP 62 Vekille Meclise girmiştir.

24 Ocak 1993 tarihi itibarıyla olağanüstü kongreyle MÇP ismini değiştirerek MHP oluyor. Türkeş darbe sonrası dağılmış olan Ülkücü kadroları MHP çatısı altında toplamaya çalışırken, Başbuğ Türkeş´in halefi olarak görülen merhum Muhsin Yazıcıoğlu MHP´den ayrılıyor, Muhsin başkan, ayrılan Milletvekilleri ve bir gurup ülkücü kadro; Büyük Birlik Partisi´ni (BBP) kuruyorlar.

1994 Yerel Seçimlerinde RP, büyük başarı göstermiş başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyük şehirlerin Belediye başkanlarını kazanmıştı. RP, 1995 Genel Milletvekili seçimlerine tek başına katılmış, takriben %21,4 oy alarak 158 Vekil çıkarmış ve birinci parti olmuştur.

1995 Genel Seçiminde birinci olan RP lideri Erbakan Hoca, DYP lideri Tansu Çiller´le REFAH-YOL hükümetini kurmuş, fakat 11 ay iktidarda kalabilmiş ve bu dönmede çok hayırlı hizmetlere imza atmış bir hükümettir. 28 Şubat´ta askeri cuntanın muhtırası sonucu hükümet yıkılmıştır.

4 Nisan 1997´de Alpaslan Türkeş geçirdiği ani bir kalp krizi sonrası vefat ediyor. Türkeş gibi karizmatik bir liderin ani ölümü MHP´nin liderlik sorununu beraberinde getiriyor.

MHP, 6 Temmuz 1997´de ´de yeni liderini belirlemek için 5. Olağanüstü Kongreye gidiyor. Çok adaylı, içlerinde Alpaslan Türkeş´in oğlu Tuğrul Türkeş´inde olduğu liderlik yarışının 2. turunda bazı adayların Bahçeli lehine çekilmesinden sonra; Tuğrul Türkeş´i yarışın gerisinde bırakarak, Devlet Bahçeli MHP´nin liderliğine seçiliyor,

6 Temmuz 1997 tarihi itibarıyla, MHP´de Devlet Bahçeli dönemi başlamıştır. 5 Kasım 2000, 12 Ekim 2003, 19 Kasım 2006, 8 Kasım 2009, 4 Kasım 2012 ve 21 Mart 2015 tarihlerinde yapılan kongrelerde, Bahçeli hep Genel Başkan seçilmiştir.

28 Şubat muhtırası sonucu; REFAH-YOL hükümet yıkılmış, Ecevit tarafından ANAP ve DYP´nin desteğiyle azınlık hükümeti kurulmuştu. Ecevit´in azınlık hükümeti zamanında; tarihi bir olay yaşanıyor:

Suriye´den çıkarılan Abdullah Öcalan, birçok ülkeyi gezdikten sonra, ABD´nin operasyonuyla Öcalan derdest edilerek özel kuvvetlere teslim edilmiş ve Türkiye´ye getirilmiştir.

Ecevit, ekranlarda APO´nun teslim edilme operasyonunu hayretle ifade etmiş, olayla ilgili taaccübünü gizleyememiştir. Ecevit, Abdullah Öcalan´ın Türkiye´ye niye teslim edilmiştir sorusunun cevabını zaman içerisinde anlamıştır.

Ecevit, APO´nun teslim edilme operasyonunu daha sonra bir fırsata dönüştürerek erken seçime gitmiş ve 1999 seçimin sonucunda; DSP-136 Vekil, MHP-129 Vekil, FP-111 Vekil, ANAP-86 Vekil, DYP-85 Vekil, CHP %8,7 oy oranıyla; baraj altında kalmıştır.

Devlet Bahçeli tarih sahnesinde ve ilk rolünü oynuyor. Sağ bir koalisyon hükümeti kurulma imkânıvarken, Kutan ve Çiller´e onlar biraz dinlensinler diyerek, 28 Şubat mağdurları olan ve kapatılmış RP´nin yerine kurulan FP ve DYP´nin nadasa çekilmesini adeta önermiştir.

57. Hükümeti kurmak için yetki alan Ecevit, Bahçeli önderliğindeki MHP´nin de içinde olduğu, 354 Milletvekilinin oyunu alarak ANASOL-M Koalisyon Hükümetini kurmuştur.

 

Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
mehmet caner
5.2.2018 13:27:31
heyacanla devamını bekliyoruz.güncel çok güzel bir yazı.
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: