Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Alparslan Kuytul Gerçeği
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Ak Parti Bir Nimet mi Yoksa Külfet mi?
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Stratejik Bir Cinayet Olarak Kaşıkçı Olayı
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
´Kıyamet Kopsa da´
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Ben Maraş´ı Böyle Gördüm
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
ABD Eski Bakışla Yeni Türkiye´yi Anlayabilir mi?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Fayda Üretmek İstiyorsak
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık, Muhafazakar Dindarlık Ve İktidar Üzerine Yeni Notlar
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Fakihlerin Ta´ziri ve Ölüm Cezası
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Pazar Tahtası...
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Ben Kimim?
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Sol, Muhafazakar İktidar Döneminde Eğitim Müfredatında…
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Sen Hangi Millettensin?
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Hangi Kriz?
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kriz Zamanlarında Medya
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Tarihsel Krizler ve Kritik
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Şeytanın Kucağındaki Müslüman
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Kendini Allah´ın Dininde Hissetmek
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Müdahaleler Günü; Aşura
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
HİCRET NEDİR, NASIL HİCRET EDİLİR?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
MÜSLÜMANLAR ‘KADER´E İNANIYOR MU?
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
19°
15°
Çarşamba
Fırtına
17°
13°
Perşembe
Parçalı bulutlu
15°
11°
Cuma
Güneşli
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İman iki eşit parçadır. Yarısı sabır,yarısı şükürdür.

Hz. Muhammed
DOLAR
5.6481
EURO
6.5039
15 Temmuz Darbe Girişimi Ve Cemaatler
15 Temmuz darbe kalkışması ülkemizdeki yansımasına gelince, Türkiye´de oluşturulmak istenen kaos ortamına son verilmiş, yaşatılan korku endişe ve travma kısa bir sürede atlatılmıştır.
Tarih: 23.7.2018 11:41:18
Nejdet DEMİREL

15 Temmuz Darbe girişimine karşı duruş ve ödenen bedel, tarihimize altın harflerle yazılacak bir destansı mücadelenin adıdır. İslama karşı bir savaşın Türkiye üzerinden yürütülmesine olan inanç ve motivasyon darbeye karşı halk nezdinde muazzam bir direnç ortaya çıkarmıştır. Allah´ın hükümleri bir gün Türkiye´de hakim olsun diye canlarını hiçe sayan 248 şehit ve 2196 gazimizi rahmet ve şükranla anıyoruz…

Yapılmak istenen darbenin derinliğini görmek için devam etmekte olan yargı sürecine bakmamız yeterli olacaktır. Ortaya çıkan bilgi, belge, itiraf ve ses kayıtları bu darbenin FETÖ kullanılarak NATO ve ABD patentli bir girişim olduğu tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Eğer darbe başarıya ulaşmış olsaydı Türkiye´yi bölüp parçalamaya çalışan Haçlı Neo-Con ittifakı hedefine bir adım daha yaklaşmış olacaktı. 

Bir İngiliz klasiği olan böl-parçala ve yönet taktiği ülkemiz içinde uygulamaya sokulacaktı. İlahi adalet tecilli etmişti, Allah (cc) istemedikten sonra bir yaprak dahi yerinden kımıldayamayacağı gerçeğine tüm dünya şahitlik edecekti.
‘´Onların bir planı varsa Allah´n da bir planı var´´ sünnetullah tekrar devreye girmiş, "Bir milletin şehadet arzusuna şahit olmuştuk" Rabbim bizleri bu şehadet aşığı kardeşlerimizin şefaatine nail etsin inşallah….

15 Temmuz darbe kalkışması İslam ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya nezdinde iki karşıt blokun oluşmasına sahne olmuştur.. Darbeyi avucunu ovuşturarak başarıya ulaşmasını bekleyen ve her türlü lojistik desteği sağlayan, ABD, İsrail, Avrupa ve bazı despot Arap rejimleri ve içerideki hainler. 

Darbeye karşı çıkan Arakan´dan, Gazze´ye, Afrika´dan Asya´ya kadar dünyadaki tüm mazlumlar, Türk halkı için dua ve gözyaşı dökmüş, Türk bayraklarıyla sokaklara çıkarak ülkemize olan destek ve minnet duygularını göstermişlerdi. Bu onurlu ve vefalı davranış ´Müslümanın Müslümandan başka dostu yoktur!´ düsturunu bizlere tekrar hatırlatır olmuştu. 

Türkiye düşmanı şer güçler günlerce sessizce bekleyip bu bir darbedir deme cesaretini dahi gösteremediler. Aslına bakılırsa FETÖ üzerinden Türkiye´yi işgal etme projesi deneniyordu. Eğer darbe başarıya ulaşmış olsaydı, ülke olarak hepimizi nasıl bir yarınların beklediğini bir İngiliz gazetesinden öğreniyoruz. 

*İngiliz Daily Ekspress gazetesi: İngiliz hükümetinin gerektiği takdirde tatil için Türkiye´de bulunan ve sayıları elli bin civarı olan vatandaşlarını kurtarmak bahanesiyle askeri bir operasyon planladıklarını, hatta bu görevi gerçekleştirecek askerlerin Güney Kıbrıs´ta bulunan İngiliz üssüne gönderildikleri bilgisini veriyordu. Konuyla ilgili yapılan açıklamalar, kendi vatandaşlarını kurtarma girişiminin de ötesinde, adeta Türkiye´yi işgal ve bölme planın ta kendisiydi.

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında AB ülkeleri üç maymunu oynadılar. İlk etapta darbeye karşı çıkan bir açıklama yapmadıkları gibi, Türkiye´ye ilk ziyareti Avrupa Birliği Konsey Başkanı, "Thorbjorn Jagland" 15 gün sonra gerçekleştirmişti. O da ziyaretinde Türkiye´ye insan hakları uyarısı yapmakla yetinerek aklı sıra aba altından sopa gösteriyordu. 

15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında FETÖ´lerin Avrupa ülkelerine kabul edilmeleri, AB´nin Türkiye´de darbe girişiminde bulunan FETÖ değil, seçilmiş hükümeti hedef alarak taraflarını belli etmeleri dikkatlerden kaçmamıştı. Darbenin başarısız olması tüm Avrupa başkentlerinde şok etkisi yaratmış, kurguladıkları tüm planlar alt üst olmuştu. Darbe girişimi ve Batının iki yüzlü hain tavrı şaşırtıcı olmamıştır. Çünkü tarih tekerrür ediyordu Avrupa devletleri kendileri için biçilen misyon ve görevin gereğini yapmışlardır. 

Rabbime hamd olsun mazlum halkların dua ve gayretiyle darbe püskürtülmüş ve ABD´nin uşağı hain FETÖ´cüler yenilgiye uğratılmışlardır. Şimdi bu hain güruh yargı önünde hesap vermektedir. 

15 Temmuz darbe kalkışması ülkemizdeki yansımasına gelince, Türkiye´de oluşturulmak istenen kaos ortamına son verilmiş, yaşatılan korku endişe ve travma kısa bir sürede atlatılmıştır. 

Darbenin ortaya çıkarmış olduğu olumsuz yönleri halk nezdinde canlı ve diri tutmak adına, iki yıldır 15 Temmuz günü ülkemizde büyük şenliklerle kutlanıyor. Kutlamaların içeriğine dönük bazı eleştiri ve itirazlarımız olsa da, Müslüman Türk toplumunu darbelere karşı bilinçlendirmek için yapılan etkinlikler aslına bakılırsa geç bile kalınmıştır. 

Kutlamaların içeriğine dönük itiraz ve eleştirilerimize kısaca değinecek olursak. Darbe gecesi şehit olanları demokrasi için hayatlarını kaybetmişler şeklinde lanse edip, Allah için canlarını feda eden şehitlerin gaye ve hedefleri dışında topluma ´Demokrasi Şehidi´ şeklinde sunmak, 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadele verip destek olan Müslüman halkın, darbe girişimine bakış açısını olumsuz yönde etkileyeceğini ülke siyasetini belirleyen kişilerin farkında olmaları gerekir. 

Türkiye işgal edilip muhasara edilmesin ve mazlumların sığınağı haline gelen Türkiye ümmet için umut ışığı olmaya devam etsin diye, bu ideal uğruna hayatlarını seve seve feda eden bu aziz şehitlere ´Demokrasi Şehidi´ demek, darbeye karşı oluşturulan mücadele ruhuna ihanet olacaktır. İslami terminolojinin bir ürünü olan ´Şehit ve Şehadet´ kavramı, bağlamından koparılıp, farklı anlamlarda kullanmak İslami anlayışa yapılacak en büyük kötülük olacaktır.

Bertaraf edilen darbe kalkışmasından sonraki süreçte, İslami cemaat, vakıf ve derneklerin darbeye karşı takındıkları tavır özü itibariyle eksik ve hatalı olmuştur. 
Son kertede iştirak ettiğimiz toplantı panel ve organizasyonlarda hep şunu duyar olduk: 248 şehit ve binlerce gazi için niye ´Demokrasi Şehidi´ deniyor, devlet tarafından organize edilen 15 Temmuz kutlamaları gerçek mahiyeti dışında içi boşaltılarak kutlanılması neden yapılıyor? Farklı İslami kesimlerden bu tarz sitem ve serzenişlerde bulunanlara şahit olduk..
Buraya kadar her şey normal gerçekten eleştirilerde sonuna kadar haklılık payı var.

Peki madalyonun bir de diğer yüzü var, bizler eleştiri yapıyoruz ama öncelikle bu eleştiriye kendimizden başlamamız gerekmez mi?

"İslami değerleri taşıyan irili ufaklı birçok cemaat, vakıf ve derneğimiz var. 15 Temmuz darbe girişiminin anlam ve önemi işleyen ve halkımızı aydınlatan birçok program ve seminer yapılabilinirdi, şehit düşen kardeşlerimizin aileleri pekâlâ ziyaret edilip acıları paylaşılabilinirdi. İstisnalar hariç bunların hiçbiri yapılmadı."

İslami hassasiyetine inandığımız bazı kardeşlerimiz, 15 Temmuz şehitlerinin lafını dahi ağzına almaktan imtina ettiklerine şahit olduk. Sözüm ona bazı Müslümanlar da ise şöyle bir algı oluşmuş durumda, "O da şu": Şehit olmak için illa Türkiye dışı bir coğrafyada ölmek gerekiyor, mesele Afganistan, Suriye, Irak ve Çeçenistan vs. gibi yerler. Türkiye´de her ne sebeple olursa olsun öldürülenler şehit olarak kabul görülmüyor tarzında bir yaklaşım var.. 

İşin tuhaf tarafı şu, diğer ülke Müslüman hakları ülkemizde yapılmak istenen 15 Temmuz darbe kalkışmasının, anlam ve önemini Türkiye´de yaşayan biz Müslümanlardan çok daha derinlemesine kavramış analitik yorumlar yapabilmişlerdir.. Ülkemize yükledikleri misyon ve stratejik önem taktire şayandır.

Eleştirmek çok kolaycı bir yaklaşımdır, eleştirilerimizde haklı payımızda olabilir, ama şunu hiçbir zaman unutmamamız gerekir, hayat boşluk kabul etmez. Bizler görevimizi icra etmeyip, şehit ve gazilerimize sahip çıkmazsak, onlara sahip çıkar gibi yapıp suistimal edecek birileri her zaman çıkacaktır. Allah için öz eleştiri yapıp zihin dünyamızda din diye barındırdığımız söylem ve kabullerimizi tekrar gözden geçirelim, her şeyden önce bizler hata ve yanılma gibi özelliklere sahip aciz birer kuluz..

İslam inanç geleneğinde üzerinde yaşadığımız toprak parçasına yapılan, saldırı ve gaspa karşı mücadele etmek, Allah Rasülü tarafından övülen teşvik edilen bir ibadet türü olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. 

PEYGAMBER (sav) ŞÖYLE BUYURUYOR....
´´Bir kimse kendini, dinini, namusunu ve malını korurken öldürülürse şehittir.´´ 
*Buhari, Mezalim:13 
Müslim, Müsakat: 30
Tirmizi, Diyet: 22*

Anahtar Kelimeler: Temmuz, Darbe, Girişimi, Cemaatler
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa: