Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Neden Cemal Kaşıkçı?
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Tebliğ: Örf, Adet ve Gelenek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Önceliklerimiz
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Mine´nin Kırıkkanatları
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Ruhu Çamurlaşmış İnsanlar
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Sağanak
16°
11°
Pazartesi
Bulutlu
15°
10°
Salı
Sağanak
17°
13°
Çarşamba
Sağanak
14°
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İki düşman arasında öyle konuş ki, barıştıklarında utanmayasın.

SADİ
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
VEYSİ DÜNDAR YENİ MİLLETVEKİLİ SARUHAN OLUÇ İLE HDP´Yİ KONUŞTU: "HDP TÜRKİYE PARTİSİDİR. NOKTA."
Geçen hafta yapılan seçim sürpriz bir tablo ortaya çıkardı ve bu yüzden anlama amaçlı değerlendirmeler hızını kaybedeceğe benzemiyor.
Tarih: 6.7.2018 12:22:48

Önemli sonuçlardan biri, HDP´nin baraj engelini aşıp Meclis´te üçüncü parti konumuna gelmesiydi.

HDP´yi yeni seçilen milletvekillerinden Saruhan Oluç ile konuştum.

Söyleşinin böylesini severim. Bazen fırsatlar Taksim´de işlettiğim gsm dükkanında kendiliğinden bana denk geliyor. HDP´nin yeni vekili Saruhan Oluç da öyle denk geldi. Hemen boş geçmedim. Röportajımızı gerçekleştirdik.

Saruhan Oluç kimdir

İstanbul doğumludur. Makine Mühendisi; Almanya Ren Westfalya Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Uzun yıllar yayıncılık faaliyeti sürdürdü. Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi ile İktisat Dergisi yayın kurullarında çalıştı. Çeşitli gazetelerde ve basın yayın kuruluşlarında editörlük, köşe yazarlığı, yayın yönetmenliği ve siyasi yorumculuk yaptı. Kurucularından olduğu Özgürlük ve Dayanışma Partisinde uzun yıllar Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2007 ve 2011 seçimlerinde ” Demokrasi Özgürlük ve Emek Bloku” çalışmalarında, daha sonra Halkların Demokratik Kongresi ve Halkların Demokratik Partisi´nin kuruluşunda yer alarak, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

24 Haziran 2018 seçiminde HDP´den İstanbul Milletvekili seçildi.

HDP ve Türkiye partisi olmak

Veysi Dündar (VD): Şimdi size siyasetten sıkıldık. Yazdığınız ve dillendirdiğiniz aşk şiirlerinden sorular sorsam, HDP´yi parlatıyor diyecekler. Ne soracağımızı, ne konuşacağımızı, neyi dillendireceğimizi bilemez olduk. Hakikaten ne sorsak? İşin latifesi bir yana HDP kimin partisidir? Türkiye partisi olabilmeyi başarmış mıdır?

 

 

Saruhan Oluç (SO): HDP, Türkiye´de yaşanan adaletsizliklerden, eşitsizliklerden, demokrasi yokluğundan, kısacası gidişattan rahatsız olan, tüm mağdurların partisidir. Farklı halkların, inançların, kimliklerin, kültürlerin ve anadillerin hepsinin eşit ve demokratik bir ortamda bir arada yaşamasını hedefleyenlerin partisidir. Son seçimde bütün kentlerden, batı metropollerinden oldukça yüksek oy alan, ülkenin ve parlamentonun üçüncü partisi olmayı başarmış HDP´nin Türkiye partisi olamadığını söylemek artık mümkün müdür? Örneğin İstanbul ve İzmir´de HDP üçüncü parti olmuştur. Batı illerinde ya 7 Haziran´ın ya da 1 Kasım´ın üzerinde sonuçlar alınmıştır. 1 Kasım´da vekil kaybettiğimiz Antalya ve Kocaeli´nde bu kayıplar telafi edilmiş, ilk kez vekil çıkardığımız Hatay´da büyük bir başarıya imza atılmıştır. Bu gelişmeler karşısında HDP´nin bir Türkiye partisi olamadığı iddiasında bulunmak gerçekleri görmemek anlamına gelir.

VD: Mardinli olduğumdan dikkatimi çekmişti. Şöyle bir açıklama yapmıştı Doğu Perinçek: “Partimin oyları Güneydoğu´da 14 kat arttı; Mardin´de 67 oy almıştık 983 oldu.” Şaka gibi bir açıklamaydı bu. Sizin de bu açıklamayı doğrulayan bir beyanınız olmuştu parti olarak. Oylarımız Vatan Partisine yazıldı diye. Seçim sonuçlarında sizi en çok şaşırtan sonuçlar nelerdir?

SO: Sanıyorum Diyarbakır´da bir miktar HDP oyu yanlışlıkla sözünü ettiğiniz partiye yazılmıştı, itiraz ettik ve düzeltildi. Sonuca çok etki edecek bir durum değildi. Sonuçlar açısından baktığımızda, hem kamuoyu yoklamalarında görünmeyen hem de saha çalışmalarında hissedilmeyen bir durum MHP´nin aldığı sonuçlardır.

VD: Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde MHP, Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde HDP´nin oylarını artırmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

SO: Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı yerlerdeki bu sonuç, sandık bazlı bir kontrolde organize işlerin yapıldığını gösteriyor. İyi hazırlanmış bir plan diyelim. HDP ise Türkiye´nin bütün halklarına hitap eden bir politik duruşa ve programa sahip olduğu için batıda da güçlü oy almıştır. Türkiye halkları HDP´nin yer almayacağı bir parlamentonun olamayacağına, gerçek bir demokrasi ve adalet mücadelesinin HDP´siz yürütülemeyeceğine dair inançlarını oylarıyla teyit etmiştir. HDP´siz barış olmaz, demokrasi olmaz, yeni yaşam olmaz, çoğulculuk olmaz demişlerdir.

Öte yandan oyların sadece HDP´ye değil, HDP´nin demokrasi mücadelesine verildiğini de bilmek gerekiyor. HDP´ye oy verenler aynı zamanda güçlü bir parlamenter rejime, güçlü bir yerel demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına, OHAL´siz bir ülke yaşamı mücadelesine de açık ve net bir destek vermişlerdir.

VD: Belediyelere atanan kayyumların seçim sonuçlarına bir etkisi oldu mu sizce?

SO: Yerel seçimler olsaydı bunu ölçme imkanı olurdu, ancak genel seçimlerde bunu ölçmek hem mümkün değil hem de doğru değil.

VD: Kürtlerin yoğunluklu olduğu şehirlerde sıkça, kaymakamların, muhtarların hatta okullar ve valilik yetkililerinin bile seçim çalışmalarına bilfiil katıldığına dair ciddi haberler geldi. Bütün bunlar güce sahip olmaktan mı ya da siyaset ahlakının yozlaşması mı desek doğrudur? Ne dersiniz?

SO: 24 Haziran seçimleri OHAL gölgesinde, adil ve eşit olmayan koşullarda yapılmıştır. Bu süreçte AKP Genel Başkanı Erdoğan ve partisinin bütün temsilcileri HDP´nin baraj altında bırakılması, demokratik siyasetten tasfiye edilmesi için parası, sivil ve asker bürokratı, kaymakamı ve valisiyle devletin bütün imkanlarını pervasızca kullanmışlardır. İktidarın sesi ve borazanı olan medyada ağır ambargo uygulanmıştır, HDP´nin sözü topluma ulaşmasın diye elden gelen yapılmıştır. Siyaset ne yazık ki bugünün Türkiye´sinde bu koşullarda yapılmaktadır. Siyaset ahlakından veya ahlaklı siyasetten söz etmek pek mümkün değildir.

HDP Meclis´te ne yapar?

VD: Güzel ülkemizde her geçen gün artan yozlaşmalar, vicdani değerlerin kaybolmaya yüz tutması ile kadın cinayetleri, çocuk kayıpları, taciz ve tecavüzlerde büyük artışlar yaşanıyor. Muhalefette bir parti olan HDP olarak acil çözüm ve eylem planı üzerine ne yapmayı düşünüyorsunuz?

SO: Bu konularda geçtiğimiz dönemde hem HDP bir bütün olarak hem de HDP Kadın Meclisi önemli çalışmalar sürdürdü. Meclis´te de bu konuları kapsayan çok sayıda araştırma önergesi ve kanun teklifi verdik. İlginçtir, bunların hepsi AKP oylarıyla reddedildi. Neden acaba? Bundan sonra da bu konularda hem toplumsal alanda hem de parlamentoda mücadelemizi sürdüreceğiz.

VD: Aynı zamanda piyasalardan da her gün olumsuz haberler alıyoruz. Ekonomik düzenlemeler üzerine ne gibi önerileriniz olacak?

SO: Koalisyon ekonomide yaşanan sıkışıklıktan ötürü baskın bir seçime ihtiyaç duydu. Nitekim bunun ilk sonuçlarını da görmeye başladık. Resmi enflasyon oranı yıllık yüzde 15´i geçti, gelecek ay daha yüksek olacak. TL´deki değer kaybı ortada. İşsizlik verileri de parlak çıkmayacak. İktidar taşıma suyla değirmeni döndürme peşinde, ancak önümüzdeki günlerde daha ciddi sorunların yaşanacağı ayan beyan ortada. Sorun iktidarın ekonomik tercihlerinde. Bu tercihler değiştirilmeli, ücretli çalışanların, işçi-emekçilerin ihtiyaçlarına cevap verilmeli, üretim ekonomisini ve güvenceli bir ekonomiyi yaşama geçirecek adımlar atılmalı. Kısacası bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var.

VD: CNN Türk´te izlediğim tartışmada seçimlerde eğitim seviyesi düştükçe, kentten kırsala yöneldikçe AKP´nin oylarının arttığını, tersi durumda da muhalefetin oylarının arttığı belirtildi. Sizce ülkenin yüzde ellisine yakınını oluşturan bu eğitimli ve kentli kitle neyi ıskalıyor? Kullanılan dilde, takip edilen stratejide ne tür sorunlar var?

SO: Bu soruya kısa cevap vermek güç. Türkiye´nin son 55-60 yılını kapsayan yakın siyasal tarihine, güç ve iktidar ilişkilerine, yaşanmış olan darbelere, toplumsal ve sınıfsal ilişkilerin şekillenmesine bakmadan bu konu ele alınamaz. Ama kentli-eğitimli karşısında kırsal-eğitimsiz ikileminin çok açıklayıcı olduğunu düşünmüyorum. Dil değil zihniyet sorunu var. Demokratik politik kültürün gelişmemiş olmasının yarattığı sonuçları değerlendirmek gerekiyor.

VD: Adil Seçim Platformu topluma büyük ümit verdi seçim öncesinde. Sözcü ve temsilciler de kamuoyuna deklare edildi. Seçim gecesi veri akışında HDP´nin eksik kaldığı söylendi. Yeterli açıklama kamuoyuna yapılmadı. Bu kadar tecrübesi olan siyasi partinin medya sorumlusu olarak ne söylersiniz?

SO: Sorun sadece HDP´den kaynaklansa, bunun eksikliği giderilebilirdi. Demek ki, daha kapsamlı bir eksiklikle yüzyüze kalındı. Teknoloji kullanımında zaaflı olanların, bilgi ve teknoloji kullanımını halen önemsemeyen siyasetçilerin yaklaşımını değerlendirmek gerekiyor topyekun. HDP de elbette bu eleştirel değerlendirmeden payını almalıdır.

Biraz da sanat ve mizah

VD: Siz yıllardır HDP´de siyaset yapıyorsunuz. Son üç yılda üç genel seçim yaşadık. Bu yoğunluklar arasında edebiyat ile sanat ile ilgilenmeye vakit bulabiliyor musunuz?

SO: Mümkün oldukça roman okuyorum, ara sıra da film izliyorum. Edebiyatın ve sanatın, kültür dünyasının etkisinin olmadığı bir siyaset çok kuru ve yetersiz oluyor. Örneklerini de bol miktarda her gün görmek mümkün zaten.

VD: Türkiye´de politik mizah dili ilk defa Gezi olaylarında kullanıldı. Ardından Demirtaş, HDP, son seçimde SAADET ve İYİ Parti bu dili etkin olarak kullandılar. Orantısız zekanın kullanıldığı bu dilin özellikle gençler ve aydınlar üzerinde etkili olmasının sebepleri neler olabilir?

SO: Mizah dili, ölçüsü iyi ayarlanırsa siyasetin tekdüzeliğini, sıkıcılığını aşan bir ortamı yaratmaktadır. Mizah baskının ve adaletsizliğin yüksek olduğu toplumlarda çok önemli ve güçlü bir muhalefet tarzıdır aynı zamanda. Bu demokratik ülkelerde de böyledir. Bu gelişme demokratik politik kültürün yaygınlaşması olarak da yorumlanabilir. Elbette toplumsal muhalefet ve demokratik siyaset saflarında. Asık suratlı ve yalan söyleyen bir siyaset anlayışı karşısında mizahı kullanan, gülümseten ve gerçeklere işaret eden bir siyaset anlayışı evladır.

VD: Türkiye´de hamasetin revaçta olması, estetik dünyamızı nasıl etkiledi? İnsanlar slogan üretiyorlar habire… Zekaya, sanata dokunan anlayışın sahipsiz kalması sanat damarlarımızın kopması demek mi oluyor?

SO:Hamaset ilgi görüyor ve etkili oluyor çoğu zaman. Sorun slogan üretmekte mi yoksa üretilen sloganların içeriksizliğinde mi? sorusuna cevap aramak gerekiyor. Olumlu örnekler de var. Selahattin Demirtaş örneğin zeka ile sanatı, siyaset ile insanlık değerlerini buluşturmayı başaran bir kişidir ve bu özelliği halk tarafından da takdir görmüştür. Demek ki her şey iyiye gidebilir, kötü olan iyiyi sahneden kovamasa…

 

OCAK MEDYA
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: VEYSİ DÜNDAR YENİ MİLLETVEK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uludağ´da Kar Kalınlığı 18 Santimetre
Uludağ´da Kar Kalınlığı 18 Santimetre
Türkiye´nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ´da kar kalınlığı 18 santimetreye ulaştı.
Saadet Partisi Belediye Başkan Adaylarının Süreci!
Saadet Partisi Belediye Başkan Adaylarının Süreci!
Temel Karamollaoğlu liderliğinde 24 Haziran seçimlerinin gözdesi olan Saadet Partisi 2019 Mart´ta yapılması planlanan yerel seçimler için hazırlanıyor
Dindarların "Yeni Kemalist Dalga" İle İmtihanı
Dindarların "Yeni Kemalist Dalga" İle İmtihanı
Nihal Bengisu KARACA
Yazarımız Yusuf Yavuzyılmaz Kaçıkçı Cinayetini Haberdurus.com için değerlendirdi: “Bir Cinayetin Anatomisi
Yazarımız Yusuf Yavuzyılmaz Kaçıkçı Cinayetini Haberdurus.com için değerlendirdi: “Bir Cinayetin Anatomisi
Cinayetin arkasında olduğu söylenen Velihat Prens Muhammed bin Selman, kendisine muhalif olan çok sayıda insanı katlettiği biliniyor. Yeni Şafak Gazetesinden Özlem Albayrak´ın yazdıkları Velihat Prensin neden ilk akla gelen isim olduğunu açıklıyor. “Cinayet, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman´a mal ediliyor. Yani cinayetin Bin Selman´ın direkt ya da endirekt emriyle işlendiği düşünülüyor
Yazarımız Av. Cüneyt Toraman Gündemi Değerlendirdi: Türkiye´nin Gündemi ‘Sağanak Yağmur´ Gibi: Brunson, Af Teklifi, Kaşıkçı ve Andımız
Yazarımız Av. Cüneyt Toraman Gündemi Değerlendirdi: Türkiye´nin Gündemi ‘Sağanak Yağmur´ Gibi: Brunson, Af Teklifi, Kaşıkçı ve Andımız
İzmir´de ‘papazlık´ yapan Brunson davasında duruşma, 12 Ekim tarihine ertelendiğinde, zaten papaz-toto oynamaya başlanmıştı. Brunson´un tahliye edilip edilmeyeceği tartışılırken, evlilik işlemleri için Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğuna giden ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı, konsolosluk içinde kayboldu!
Hulusi Akar: ABD söz verdiği gibi YPG ile işbirliğini kessin
Hulusi Akar: ABD söz verdiği gibi YPG ile işbirliğini kessin
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD´li senatörlerle bir araya geldi. Akar: ABD´den söz verdiği gibi YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz" dedi
Kassam Tugayları komutanı Dayf´tan Müslümanlara mesaj
Kassam Tugayları komutanı Dayf´tan Müslümanlara mesaj
İzzeddin El-Kassam Tugayları Genel Komutanı Muhammed Dayf, İsrail´in hezimete uğratılmasının ardından mesaj yayınladı.
İhvan´dan Türkiye´ye Kaşıkçı teşekkürü
İhvan´dan Türkiye´ye Kaşıkçı teşekkürü
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Türkiye´ye "dünya halklarının adil davalarında yanlarında yer aldığı için" selam gönderdi.
Son dakika! İstanbul´da terör operasyonu: 8 gözaltı
Son dakika! İstanbul´da terör operasyonu: 8 gözaltı
İstanbul merkezli 3 ilde terör örgütü PKK/KCK´ya yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 şüpheli için gözaltı kararı verildi.
Eski istihbaratçı Basri Aktepe hakkında yakalama kararı
Eski istihbaratçı Basri Aktepe hakkında yakalama kararı
FETÖ üyeliğinden yargılanan ve 7 Kasım´daki duruşmada ev hapsiyle serbest bırakılan eski istihbaratçı Basri Aktepe hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.
´Amerika´nın Suudi Arabistan ile suç ortaklığı artık bitmeli´
´Amerika´nın Suudi Arabistan ile suç ortaklığı artık bitmeli´
The New York Times Yayın Kurulu, "Sorun, sadece Cemal Kaşıkçı´nın öldürülmesiyle başlamadı, ancak konu buraya kadar geldi. Amerika´nın suç ortaklığı artık bitmeli." ifadelerini kaleme aldı.
İşgalci İsrail´e ABD Desteği Eksik Olmuyor
İşgalci İsrail´e ABD Desteği Eksik Olmuyor
ABD önceki senelerde çekimser kaldığı İsrail´in Golan Tepeleri´ni işgalini kınayan BM Genel Kurulu kararı için oylamada bu yıl ilk kez ´´hayır´´ dedi.