Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Neden Cemal Kaşıkçı?
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Tebliğ: Örf, Adet ve Gelenek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Önceliklerimiz
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Mine´nin Kırıkkanatları
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Ruhu Çamurlaşmış İnsanlar
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Sağanak
16°
11°
Pazartesi
Bulutlu
15°
10°
Salı
Sağanak
17°
13°
Çarşamba
Sağanak
14°
11°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
VEYSİ DÜNDAR SİYASET BİLİMCİ NURAY MERT İLE GÖRÜŞTÜ: "PARTİ, LİDER SEÇMEDİK YALNIZCA, REJİM SEÇİMİ DE YAPTIK..."
Pazar günü yapılan seçimler Türkiye´de yeni bir dönem başlattı, bu sebeple de tartışılması daha hayli zaman süreceğe benziyor. Veysi Dündar bu dönemi medya açısından bir süredir medya dışı kalmış olan siyaset bilimci Prof. Nuray Mert´le konuştu.
Tarih: 27.6.2018 18:16:33

Nuray Mert kimdir?

Trabzon doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi´nde siyaset bilimi ve tarih okumuştur. Yüksek lisans ve doktora eğitimini de Boğaziçi Üniversitesi´nde yapmış, aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kadrosuna katılmıştır. Halen aynı fakültede profesör olarak görev yapmaktadır.

Radikal, Hürriyet, Milliyet, BirGün ve Cumhuriyet Gazetelerinde köşe yazarlığı da yapmıştır.

Son seçim sonuçları ve medyanın hali

Veysi Dündar (VD): Seçimler yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk turda yüzde 52 oy oranı ile yeni sistemin ilk Başkanı olarak seçildi. Seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Nasıl okumak lazım sonuçları ,hem iktidar hem muhalefet açısından?

Nuray Mert (NM): Takdir edersiniz ki, bu aslında çok uzun bir cevap olmalı, ama çok soru soracağınız için kısa cevap vereceğim. Bu seçimle Türkiye sadece parti, lider seçimi değil, rejim seçimi de yaptı. Otoriter bir rejimi seçti. Bunu sadece toplumun otoriterlik yanlısı olması ile açıklamak eksik olur, belki de insanlar başka bir rejime geçmenin inşasının ancak otoriter rejimle olacağını düşünüyor ve başka bir düzen kurmak istiyordur.

Unutmayalım, Cumhuriyet rejimi de otoriter bir süreçle gerçekleşti. Ben Cumhuriyet rejimini toptan olumsuz gören biri değilim; katı laiklik anlayışını hep eleştirdim ama laiklik olmadan demokrasi olamayacağını da düşünüyorum, başta kadın hakları olmak üzere pek çok özgürlüğü Cumhuriyet rejimine borçluyuz. Ben Cumhuriyet rejiminin demokratik reformlar ile dönüşmesi gerektiğini düşünen biriydim, öyle olmadı. Yeni rejimin neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

VD: Türkiye´de Gazeteci denince akla gelen birkaç kişiden birisiniz, Türkiye´de basın ve medyanın geldiği yer hakkında ne düşünüyorsunuz?

NM: Teşekkür ederim ama ben gazeteci değil, siyaset yorumcusuyum, medyada iddia ettiğiniz kadar hatırlandığımı düşünmüyorum, ama tabii medya konusunda ne düşündüğümü sizinle paylaşmaktan kaçınmayacağım.

Türkiye´de medya hiçbir dönem özgür olmadı ama tabii son dönem tam bir baskı rejimi altında kaldı, bu konuda hiçbir şüphe yok.

Ancak, medya konusunda en önemli hususlardan biri, medya-iş dünyası-siyaset ilişkisidir. İktidar ile göbek bağı olan iş adamlarının sahibi olduğu medyada özgür olmayı beklemek zaten gerçekçi değildi; göreceli özgürlük alanları da mevcut iktidar partisinin dayatmacı siyaseti ile yok oldu, olan budur. Bu günlere geliş sürecinde herkesin sorumluluğu var, bugün muhalif olan arkadaşlarımızın ezici çoğunluğu, kendileri işlerini kaybedene kadar, olan-bitene seslerini çıkarmadılar. Ben ana medyadan ilk kovulan kişi olduğum için bunu yeterince gözleme imkanım oldu.

VD: Medyanın, gazetecinin asıl görevi aykırı sorular sormaktır, vatandaşın bilgi alma hakkını sağlamaktır. Günümüzde basın mensubu diye ortalıkta arz-ı endam edenler kendilerine önceden soru ve cevapları verilmiş kartlarla çıkıyor ekrana, bu duruma ne dersiniz?

NM: Bu artık bir medya mensubu olmak meselesi değil, yüksek maaşa, iyi koşullara, görünürlük ve popülerliğe teslim olmak meselesi ve benim için çok şaşırtıcı değil.

VD: Bir ülkede medyanın tekelleşmesi, siyasi iktidarın propaganda araçları olması o ülke hakkında bize nasıl bir bilgi verir?

NM: Daha önce nasıl bir resimden bahsettiğimize gönderme yaptım sanıyorum. Otoriter rejimler dünyanın her yerinde ve tarihin her döneminde benzer tablolar ortaya çıkarır. Ama unutmayalım, otoriter rejimler kolektif suçtur, yani sorumluları sanıldığından daha geniş bir kesimdir. AK partiye oy verenlere çıkışanlar, sahibi oldukları medya kurumlarını ekonomik çıkar karşılığı iktidarın emrine verenlere o kadar da tepki göstermediler, göstermiyorlar.

Hapiste gazeteciler, hapiste kadınlar…

VD: Ahmet Altan ve şahsında çok sayıda gazetecinin terörle ilişkilendirilmesinden ne anlamalıyız ?

NM: Bu konuda söylenecek fazla bir şey yok, her şey apaçık ortada: iktidar, karşısında olanları terörle bağlantılandırarak tasfiye ediyor. Fikirlerinden hiç hazzetmediğim insanların uğradığı haksızlıklara duyarsız kalmam mümkün değil, ama bu cehenneme giden yolların döşenmesinde bazılarının da rolü var, bunu da unutmayalım. Bunlar arasından bazıları, ben 2009 sonunda ‘sivil dikta´ kaygısı duyuyorum dediğimde, bana darbeci diyerek Balyoz darbe planı ile bağlantı kuruyorlardı.

VD: Seçimler için tarafsız bir medya olması gerekirken vergilerimizle ayakta duran TRT´nin diğer siyasi parti liderlerini veya Cumhurbaşkanı adaylarını olumsuz yansıtmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Buna bir reaksiyon olarak Muharrem İnce basın toplantısından TRT´yi dışarı çıkardı malumunuz.

NM: İzah etmeye çalıştığım gibi, yeni bir rejim tesisinden söz ediyoruz, yeni rejimi kurmaya girişenler için TRT veya başka kurumların bağımsız olması gibi bir özen söz konusu bile değil, bunların tamamı birer araç.

VD: Siyasi sebeplerle terör ithamıyla hapsedilen kadın gazeteci ve siyasiler var, bunlardan biri de Nazlı Ilıcak… Siyasi kimlikleriyle hala hapiste olan onca kadın da var. Nazlı hanım veya diğerleriyle hiç görüşme talebiniz oldu mu? Yazıştınız mı?
Yazıştıysanız veya haberleştiyseniz bu nasıl oldu? En fazla kadın mahkumun olduğu bu süreçte siz de yazan bir kadın olarak neler hissediyorsunuz?

NM: Siyasi nedenler ile hapis edilenlerin tümüyle dayanışma içinde olmak gerektiğini düşünüyorum, benim hayata ve siyasete bakışım bunu gerektiriyor. Nazlı hanım ile tabii ki haberleşiyorum, mektuplaşıyoruz. Ayrıca, Celalettin Can ve Osman Kavala´ya yazdım, destek olmak mahiyetinde, HDP´den ve diğer çevrelerden hapiste olan pek çoklarına selam ve sevgilerimi gönderdim yakınları aracılığı ile. Ahmet Turan Alkan bunlardan biri, oğlu vasıtasıyla haberleştik.

VD: İktidarın kadınlar konusunda ilk olarak neler yapmasını istersiniz?

NM: Ben artık iktidardan değil, yeni rejimden bahsediyorum. Kadınlar konusunda talepler belli, en önemlileri ayrımcılık ve şiddet olmak üzere. Mesele sadece kadın meselesi değil, yeni rejimin Türkiye´yi bir felakete sürüklememesi, Kürt meselesine barışçıl çözüm bulması; en önemli temennim bu.

VD: AKP iktidarı tarafından bildiğiniz gibi bakanlığın adında kadın ismi çıkarılmıştı. Şimdi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çalışma bakanlığı ile birleştirilmesi planlanıyor ve hepten işlevsiz hale getirilecek. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

NM: İzin verirseniz o soruya değil, sormadığınız bir soruya cevap vereyim; çünkü seçim sonuçları ile ilgili pek soru sormadınız. Biraz önce CHP Genel Başkanı´nın açıklamasını dinledim ve toplumun muhalefete neden bu denli soğuk baktığını bir kez daha anladım. Çok iyi bir performans gösteren adayları İnce´yi tebrik bile edemeyen bir ana muhalefetten toplum ne bekleyebilir ki?
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Uludağ´da Kar Kalınlığı 18 Santimetre
Uludağ´da Kar Kalınlığı 18 Santimetre
Türkiye´nin önemli kış turizm merkezlerinden Uludağ´da kar kalınlığı 18 santimetreye ulaştı.
Saadet Partisi Belediye Başkan Adaylarının Süreci!
Saadet Partisi Belediye Başkan Adaylarının Süreci!
Temel Karamollaoğlu liderliğinde 24 Haziran seçimlerinin gözdesi olan Saadet Partisi 2019 Mart´ta yapılması planlanan yerel seçimler için hazırlanıyor
Dindarların "Yeni Kemalist Dalga" İle İmtihanı
Dindarların "Yeni Kemalist Dalga" İle İmtihanı
Nihal Bengisu KARACA
Yazarımız Yusuf Yavuzyılmaz Kaçıkçı Cinayetini Haberdurus.com için değerlendirdi: “Bir Cinayetin Anatomisi
Yazarımız Yusuf Yavuzyılmaz Kaçıkçı Cinayetini Haberdurus.com için değerlendirdi: “Bir Cinayetin Anatomisi
Cinayetin arkasında olduğu söylenen Velihat Prens Muhammed bin Selman, kendisine muhalif olan çok sayıda insanı katlettiği biliniyor. Yeni Şafak Gazetesinden Özlem Albayrak´ın yazdıkları Velihat Prensin neden ilk akla gelen isim olduğunu açıklıyor. “Cinayet, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman´a mal ediliyor. Yani cinayetin Bin Selman´ın direkt ya da endirekt emriyle işlendiği düşünülüyor
Yazarımız Av. Cüneyt Toraman Gündemi Değerlendirdi: Türkiye´nin Gündemi ‘Sağanak Yağmur´ Gibi: Brunson, Af Teklifi, Kaşıkçı ve Andımız
Yazarımız Av. Cüneyt Toraman Gündemi Değerlendirdi: Türkiye´nin Gündemi ‘Sağanak Yağmur´ Gibi: Brunson, Af Teklifi, Kaşıkçı ve Andımız
İzmir´de ‘papazlık´ yapan Brunson davasında duruşma, 12 Ekim tarihine ertelendiğinde, zaten papaz-toto oynamaya başlanmıştı. Brunson´un tahliye edilip edilmeyeceği tartışılırken, evlilik işlemleri için Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğuna giden ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı, konsolosluk içinde kayboldu!
Hulusi Akar: ABD söz verdiği gibi YPG ile işbirliğini kessin
Hulusi Akar: ABD söz verdiği gibi YPG ile işbirliğini kessin
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD´li senatörlerle bir araya geldi. Akar: ABD´den söz verdiği gibi YPG ile işbirliğini kesmesini bekliyoruz" dedi
Kassam Tugayları komutanı Dayf´tan Müslümanlara mesaj
Kassam Tugayları komutanı Dayf´tan Müslümanlara mesaj
İzzeddin El-Kassam Tugayları Genel Komutanı Muhammed Dayf, İsrail´in hezimete uğratılmasının ardından mesaj yayınladı.
İhvan´dan Türkiye´ye Kaşıkçı teşekkürü
İhvan´dan Türkiye´ye Kaşıkçı teşekkürü
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Türkiye´ye "dünya halklarının adil davalarında yanlarında yer aldığı için" selam gönderdi.
Son dakika! İstanbul´da terör operasyonu: 8 gözaltı
Son dakika! İstanbul´da terör operasyonu: 8 gözaltı
İstanbul merkezli 3 ilde terör örgütü PKK/KCK´ya yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda 8 şüpheli için gözaltı kararı verildi.
Eski istihbaratçı Basri Aktepe hakkında yakalama kararı
Eski istihbaratçı Basri Aktepe hakkında yakalama kararı
FETÖ üyeliğinden yargılanan ve 7 Kasım´daki duruşmada ev hapsiyle serbest bırakılan eski istihbaratçı Basri Aktepe hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.
´Amerika´nın Suudi Arabistan ile suç ortaklığı artık bitmeli´
´Amerika´nın Suudi Arabistan ile suç ortaklığı artık bitmeli´
The New York Times Yayın Kurulu, "Sorun, sadece Cemal Kaşıkçı´nın öldürülmesiyle başlamadı, ancak konu buraya kadar geldi. Amerika´nın suç ortaklığı artık bitmeli." ifadelerini kaleme aldı.
İşgalci İsrail´e ABD Desteği Eksik Olmuyor
İşgalci İsrail´e ABD Desteği Eksik Olmuyor
ABD önceki senelerde çekimser kaldığı İsrail´in Golan Tepeleri´ni işgalini kınayan BM Genel Kurulu kararı için oylamada bu yıl ilk kez ´´hayır´´ dedi.