Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Neden Cemal Kaşıkçı?
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Tebliğ: Örf, Adet ve Gelenek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Önceliklerimiz
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Mine´nin Kırıkkanatları
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Ruhu Çamurlaşmış İnsanlar
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Sağanak
13°
10°
Pazartesi
Bulutlu
16°
Salı
Fırtına
17°
13°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Köpeklerin dudakları değdi diye deniz kirlenmez…

Mevlana
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
SAVAŞIN KORKUNÇLUĞUNU DÜNYAYA GÖSTEREBİLİRİZ
Vahşice katledilen gazeteci Cemal Kaşıkcı olayının ardından öldürülen gazeteciler dünya gündemine oturdu. Marie Colvin de katledilen gazetecilerden sadece biri. O, hayatını savaşlarda acı çeken halkların hikayelerini dünyaya duyurmaya, zalimlerin insanlığa karşı işlediği suçları ortaya çıkarmaya adamış bir gazeteciydi. 2012 yılında Suriye´de öldürülen unutulmaz savaş muhabirinin hayatı “A Private War” adıyla beyazperdeye taşındı.
Tarih: 4.11.2018 22:18:26

04. 11. 2018 Pazar

Biz gazeteciler yeryüzünde güce karşı gerçeği konuşmak zorundayız. Savaş bölgesinden gönderdiğimiz haberler yazılacak tarihin ilk taslakları. Savaşın korkunçluğunu ve sivillerin yaşadıklarını dünyaya gösterebiliriz.Bu sözler 2012 yılında Suriye´de öldürülen Amerikalı savaş muhabiri Marie Colvin´e ait. Ölümünün üzerinden altı yıl sonra duayen gazetecinin hayatı beyazperdeye taşındı. Ünlü Hollywood yıldızı Rosamund Pike´nın gazeteciyi canlandırdığı “A Private War” filmi, Amerika´da 5 Kasım´da vizyona girecek. Filmde Colvin´in kariyerinin başlangıcından öldürüldüğü güne kadar olan süreç anlatılıyor.

SAYISIZ ÖDÜL ALDI

Marie Colvin, kariyerine ilk olarak New York´ta United Press International için polis muhabiri olarak başlamış. 1984´te Paris´te United Press International yayın yönetmeni olmuş. 1985´te İngiltere´de Sunday Times gazetesi için çalışmaya başlamış. Sunday Times´ın Ortadoğu muhabiri olan Colvin, 1986´daki El Dorado Canyon operasyonunun ardından Kaddafi´yle ilk röportaj yapan gazeteci olmuş. Kariyeri boyunca çok sayıda ödül aldı. Colvin, hayatını savaşlarda acı çeken halkların hikayelerini dünyaya duyurmaya, insanlığa karşı işlenen suçları ifşa etmeye adamış bir gazeteciydi.

BUNUN BEDELİ HAYATIMIZA DEĞER Mİ ?

Marie Colvin, Tunus, Mısır, Libya, Çeçenistan, Sri Lanka ve Sierra Leone´nin de aralarında olduğu birçok ülke ve bölgede sıcak temas halinde zorlu koşullarda görev yaptı. 2001 yılında Sri Lanka´da şarapnel parçasının gözüne isabet etmesi nedeniyle tek gözünü kaybedince göz bandı takmaya başlamıştı. Savaş bölgelerinde gazetecilik yapmanın tehlikelerine dair yaptığı bir konuşmada gözünü kaybetmesine ilişkin bir soruya şöyle cevap vermişti: “Birçoğunuz kendinize ‘Bunun bedeli hayatımıza değer mi? Gerçekten bir fark yaratabilir miyiz?´ diye soruyorsunuzdur. Bu soruyu yaralandığımda kendime sordum. Hatta bir gazete, ‘Marie Colvin bu sefer çok mu abarttı´ diye manşet atmıştı. O zaman da, şimdi de cevabım aynı: Evet, değer.”

SON BAĞLANTISINDA KATLİAMLARI DUYURDU

56 yaşındaki Colvin, rejim güçlerinin top atışları sonucu hayatını kaybettiğinde, Humus´ta muhaliflerin elindeki Baba Amr mahalesinde bulunuyordu. ABD´li gazeteci, ölümünden kısa süre önce BBC, Channel Four ve CNN için yayın yapıyordu. Son haberini ise öldürülmeden birkaç saat önce CNN´den Anderson Cooper´ın programına bağlanarak geçmişti. Son kez ekranlara çıktığında, sağlık kliniğine çevrilmiş bir odadan yayın yapmıştı. Şarapnel parçalarıyla yaralanmış bir bebeğin ölümünü öfke dolu bir sesle anlatmıştı. Ekranda herkes yaralıları, o masum bebeği ve çaresizce haykıran doktoru izlemişti. Programın sunucusu Cooperson, o an şunu sormuştı Colvin´e: “Sence tüm bu görüntüleri izlemek neden önemli? Senin şu anda orada olman neden önemli?” Colvin´in cevabı çok keskindi: “Bunların kesinlikle gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Böyle birşey, çatışma ortamından çok uzakta olan izleyicinin, orada neler olduğunu görmesi açısından önemli. Gerçek bu. Burada 28 bin sivil var. Savunmasız kadınlar, erkekler, çocuklar saklanıyor, bombalanıyor. Bu görüntüler, insanların ‘Neler oluyor ve neden kimse hergün yaşanan bu cinayeti durdurmuyor?´ diye düşünmesini sağlayacaktır.”

Fİlmde, Marie Colvin´in Kaddafi ile yaptığı röportajı gösteren bir kare.

SİZİ BULURLARSA ÖLDÜRÜRLER

Bu yayından birkaç saat sonra Marie Colvin, 45 sivil, Fransalı fotomuhabiri Remi Ochlik ve iki Suriyeli gazeteci öldürüldü. Colvin´in öldürülmesinin ertesi günü, annesi verdiği bir röportajda: “Çalıştığı gazete kızıma Humus´tan ayrılmasını söylemiş. Ancak o bitirmesi gereken bir haber olduğu için orada kalmak istemiş” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti: “Gazetecilere konuşmamın tek sebebi, kızımın mirasının ‘yorumsuz´ kalmasını istemiyor oluşum. Kızımın mirası, tutkulu olmak ve inandığın şeylere müdahil olmaktır. Ve bunu dürüstçe ve korkusuzca yapmak...” Suriyeli askerlerin Libya istihbaratına düşen konuşmaları, Colvin´in de yayın yaptığı basın merkezini vurmaları için doğrudan emir aldıklarını kanıtladı. Libération gazetesi için çalışan Fransalı gazeteci Jean-Pierre Perrin de, basın merkezinin Suriye ordusu tarafından bombalanacağını daha önce duyduklarını söylemişti: “Birkaç gün önce acilen şehri terketmemiz gerektiği söylendi. ‘Sizi bulurlarsa öldürürler´ dediler. Bunun üzerine şehirden ayrıldık ama Marie geri dönmek istedi.” Colvin tüm tehlikelere rağmen bölgeden ayrılmayı red etmişti. 

HADİ AMERİKALILAR GELİN KURTARIN

Beşar Esad , Colvin´in ölümünün ardından yaptığı açıklamada Colvin´in yasadışı yollarla Suriye´ye girdiğini ve başına gelenleri hak ettiğini dile getirmişti. Diğer taraftan gazetecinin öldürüldüğü günlerde Suriyeli yetkililer “Marie Colvin bir köpekti ve şimdi öldü..Hadi Amerikalılar şmidi gelin kurtarın onu...”ifadelerini kullanmıştı. Marie´nin kız kardeşi Cat Colvin ve çocukları Suriye hükümetine karşı Suriye hükümetinin doğrudan Marie´nin suikastı emrini verdiğini kanıtlayan bir hukuk davası açtı. Aile, yaklaşık 200 gizli askeri belge ve bir Suriyeli görgü tanığının ifadesini mahkemeye sundu. Colvin´in kızkardeşi Cat Colvin Independent´e şöyle bir açıklama yaptı: “Beşar Esad rejimi, 2012 yılında Humus kuşatması sırasında gazetecilerin kullandığı binayı kasıtlı olarak hedef aldı. Elimizdeki belgeler gazetecilerin ve sivillerin olduğu binanın planlı olarak bombalandığını kanıtlıyor. Bu çok korkunç ve hesabını vermeliler.” Marie Colvin, Suriye´de kasıtlı olarak öldürülen gazetecilerden sadece biriydi. Suriye İnsan Hakları Ağı, Suriye´de sadece 2017 yılında 42 gazetecinin öldürüldüğünü duyurdu. Hayatını kaybeden yerel muhabirlerin ise sayısı belirsiz. Bu anlamda ölümü göze alarak son ana kadar habercilikten vazgeçmeyen Colvin´in yaşamı öğrenilmeye değer. Film, Türkiye´de gösterime girdiğinde kaçırmayın deriz.

 
UNESCO tarafından yapılan açıklamada, 2006 yılından bu yana toplam 1096 gazeteci öldürüldüğü açıklandı. 

Dört günde bir gazeteci öldürülüyor

Günümüzde gazetecilik en riskli mesleklerden biri haline geldi. Bu gerçekle Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı´nın vahşice öldürülmesiyle tekrar yüzleştik. Kaşıkçı ile aynı günlerde Bulgaristan´da televizyon muhabiri Viktoria Marinova ve Meksika´da da gazeteci Sergio Martinez Gonzales hunharca öldürülmüştü. 2 Kasım Gazetecilere Karşı İşlenen Suçların Cezasız Kalmasının Önlenmesi Günü´nde UNESCO tarafından yapılan açıklamada, 2006 yılından bu yana toplam 1096 gazeteci öldürüldüğü açıklandı. Sadece bu yıl içinde öldürülen gazeteci sayının 86. Açıklamaya göre, 2006 yılından 2017´nin sonuna kadar 1010 gazeteci öldürüldü ve bu cinayetlerin sadece yüzde 10´u aydınlatılabildi. UNESCO verilerine göre dünyada her dört günde bir, bir gazeteci mesleki faaliyetleri nedeniyle öldürülüyor.
Kaynak: Yeni Şafak

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EGM´den ´Uyuşturucu Kullanımını Önleme´ Konulu Kısa Film Yarışması
EGM´den ´Uyuşturucu Kullanımını Önleme´ Konulu Kısa Film Yarışması
Emniyet Genel Müdürlüğünce Uyuşturucu Kullanımını Önleme Kısa Film Yarışması düzenlenecek.
 AMERİKAN SİNEMA İŞLETMECİLİĞİ ANLAYIŞI KENE GİBİ YAPIŞTI
AMERİKAN SİNEMA İŞLETMECİLİĞİ ANLAYIŞI KENE GİBİ YAPIŞTI
Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, "Amerikan sinema işletmeciliği anlayışı kene gibi geldi tamamen yapıştı. Şimdi sinema izleyicisi tamamen AVM´lere sıkıştı." dedi.
BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR
BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR
Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi iş birliğiyle düzenlenen, "6. Boğaziçi Film Festivali" 26 Ekim Cuma günü başlayacak.
BU HAFTA 9 FİLM VİZYONA GİRECEK
BU HAFTA 9 FİLM VİZYONA GİRECEK
Türkiye´deki sinema salonlarında bu hafta 4´ü yerli 9 film vizyona girecek.
SAKHAROV ÖDÜLÜ UKRAYNALI YÖNETMEN OLEG SENTSOV´UN
SAKHAROV ÖDÜLÜ UKRAYNALI YÖNETMEN OLEG SENTSOV´UN
Sakharov Ödülü´nün bu yılki sahibi Kırım´ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakına itiraz eden sinema yönetmeni Ukraynalı Oleg Sentsov oldu.
DİRİLİŞ ERTUĞRUL VENEZUELA´DA YAYINDA
DİRİLİŞ ERTUĞRUL VENEZUELA´DA YAYINDA
Devlet televizyonu TVES, TRT´nin 70´e yakın ülkede gösterilen dizisi Diriliş Ertuğrul´u Venezuelalılarla buluşturdu.
ÇOK ŞEY SÖYLEMEYEN MÜKEMMEL BİR ANONS
ÇOK ŞEY SÖYLEMEYEN MÜKEMMEL BİR ANONS
Mahmut Fazıl Coşkun´un üçüncü uzun metraj filmi Anons, 19 Ekim´de vizyona girdi. Biçimsel mükemmelliği ile dikkat çeken filmi, Serdar Arslan izledi ve yazdı.
BU HAFTA 9 FİLM VİZYONA GİRECEK
BU HAFTA 9 FİLM VİZYONA GİRECEK
Türkiye´deki sinema salonlarında bu hafta 4´ü yerli 9 film vizyona girecek.
HOLLYWOOD FİLMLERİNDE TÜRK İMZASI
HOLLYWOOD FİLMLERİNDE TÜRK İMZASI
Genç yaşında ideallerinin peşinden giderek Kanada´da ilk önce dil, ardından 3D animasyon eğitimi alan Abdullah Ecirli´nin, bugün dünyanın ilgiyle izlediği birçok Hollywood filminde imzası bulunuyor.
ANTALYA FİLM FORMU BAŞLADI
ANTALYA FİLM FORMU BAŞLADI
55. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen Antalya Film Forum başladı.
 ‘KARTON KUTU´ FİLMİNE 41 ÖDÜL
‘KARTON KUTU´ FİLMİNE 41 ÖDÜL
Suriyeli bir çocuğun yaşadıklarını “Karton kutu” adlı kısa filminde anlatan Merve Çirişoğlu 41 ödül kazandı. Onun başarı hikayesi henüz öğrenciyken kitap ayraçlarıyla başlamıştı.
BU HAFTA 12 FİLM VİZYONA GİRECEK
BU HAFTA 12 FİLM VİZYONA GİRECEK
"Malcolm X", "Inside Man" ve "25th Hour" gibi başarılı filmlerin yönetmeni Spike Lee´nin yeni filmi "Karanlıkla Karşı Karşıya" izleyici ile buluşacak. anasayfa > kültür sanat 27.09.2018