Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
HZ İSA GELECEKMİ?
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
KURBAN ADAMAKTIR
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Büyük ülkenin küçülen imajı
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
ABD firavun sistemine karşı, tek bilek, tek yürek, tek ümmet olma vakti!
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
"Kurban" Olsun Bu can
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, kulluk ve kölelik
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Cemaat olgusu operasyon fikri İslâmcılar ve deist troller…
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
MUHAFAZAKÂR İKTİDARLARDA RABBANİ DİNİN SANALLAŞMASI
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Şehit Mustafa Bedirhan Sizin Çocuğunuz Olsaydı
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Fasarya...
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Maşaallah, Sorunlarımız Eksik Olmuyor!
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Bir Başka Seçim
Davut GÜLER
Davut GÜLER
24 Haziran Mesajları
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Mental Yorgunluk
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kadın Haklarında; Eşitlik mi yoksa Adalet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Ak Saçlı Bilge; Atasoy Müftüoğlu
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
İnanç Sömürüsü Ve Eğitim
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Hz. İsa Kimin Peygamberi?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Seçimlerin Ardından
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Vazgeçilmezlik-Alternatifsizlik Paranoyası
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Biz Oruçluyuz
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
Fazılların Aşkı
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Öldürmeyin!
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Çağdaş Kadın Müfessirler/2
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
Dubai İzlenimleri-2
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Güneşli
30°
23°
Pazar
Güneşli
31°
24°
Pazartesi
Güneşli
30°
23°
Salı
Güneşli
29°
22°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
Malazgirt´ten günümüze Kürtler, Üç Hilal ve MHP
DR. BEKİR TANK- 09.08.2018
Tarih: 9.8.2018 15:33:40

La galibe illallah”!

Okuduğunuz bu yazının ilham kaynağı yukarıdaki ilahi buyruktur. Duyanlarınız olmuştur; MHP´nin 24 Haziran seçimleri esnasında kullandığı propaganda reklamlarının birinde geçiyordu. O bölüm, Sayın Devlet Bahçeli´nin, “La galibe illallah” demesiyle başlıyordu.

O an öyle bir duygulanmıştım ki… Hem çok sevinmiştim ve hem de çok üzülmüştüm. Belki de zıt kutuplu duyguları aynı anda yaşamak böyle bir şeydir. Duygularım hem olabildiğince sevinç yüklüydü ve hem de olabildiğince hüzün… Duygularım sevinç yüklüydü. Çünkü ikimizin de ortak kelimesi aynı idi. Duygularım hüzün yüklüydü. Çünkü eylemlerimiz bu kelime ile örtüşmüyordu. O an aklıma şu soru da geldi: “Bu çelişki, MHP´nin kullandığı üç hilalden kaynaklanıyor yoksa onun bildiğimiz anlamından ve bağlamından koparılmış olmasından mı?” Üç hilalin tarihine ve tarihteki misyonuna baktığımızda, bunun ayrıştırıcı, ötekileştirici ve düşman edici değil, aksine birleştirici olduğunu görüyoruz. Dahası, üç hilal, sadece Türklerin veya sadece Türklerle Kürtlerin değil, onlarca diğer Müslüman halkın yüzlerce yıl boyunca kıtadan kıtaya gururla ve onurla taşıdıkları ve gölgesinde güvenle yaşadıkları bir bayraktır, bir semboldür. Dolayısıyla atalarımızın Malazgirt´ten Çanakkale´ye kadar birbirileriyle yarışırcasına taşıdıkları da işte bu üç hilaldir. Haddizatında üç hilalin çağrıştırdığı anlam da la ilahe illallah”tan veya “la galibe illallah”tan başka bir anlam mı?

Öyleyse bugün “la galibe illallah” diyenler olarak ve üç hilali yüzlerce yıl onurla ve gururla taşıyanların torunları olarak yaşadığımız bu yaman çelişki neden?

Şu da var ki, insanın olduğu bir yerde her şey mümkündür ve insan iyi ve-veya kötü olan her şeyi yapma ihtiyarında ve istidadında olan bir varlıktır. Yani nasıl ki, Müslüman olmak her zaman iyi olmak, adil olmak ve hatta meleklerden de üstün olmak değilse, gayrimüslim olmak da her zaman kötü fiiller işlemek değildir! Bazı gayrimüslimlerin (ehli kitap veya kitapsız) çok iyi ve güzel şeyler yapmaları nasıl ki vaki ise, bazı Müslümanların zulmettikleri; kan döktükleri, hak yedikleri… ve hâsılı Müslüman olmayanlardan ayırt edilemeyecek kadar kötülükte ileri gittikleri de vakidir. Bu gibi durumlarda, “ben Müslümanım” diyen bir kişiye, şirk dışında işlediği haramlardan dolayı “hayır, sen Müslüman değilsin” dememeliyiz. Ama onun Müslümanlığı işlediği İslam dışı fiillerini görmemize ve kötü fiillerinden dolayı kendisine karşı gerekli mücadeleyi vermemize engel değil. Aksine bu bir yükümlülüktür. İyilerle kötülerin mücadelesi de insanlık tarihi kadar eskidir. Nitekim Habil ile Kabil´in kendi aralarında yaşadıkları da budur. Biz de aktif veya pasif olarak ya birer Habil´iz veya birer Kabil.

İster Âdem´den günümüze doğru gelelim veya ister günümüzden Âdem´e doğru gidelim, durumun aynı olduğunu görürüz. Din kardeşlerimizden örnek verelim. Habil ve Kabil olayında olduğu gibi, yüce peygamberimiz Hz. Muhammed´in ashabında da benzer bir sapmayı görmüyor muyuz? Bakıyorsunuz, nazil oluşuna şahit olan Müslümanlardan bazıları, Kur´an´ı kendi süfli emellerine alet edebiliyorlar. Örneğin, Hakem Olayı bunlardan biri değil mi? Bir tarafta Kur´an´ın ön gördüğü hayatı yaşamak isteyenler ve bir tarafta da Kur´an´ın ön gördüğü hayata karşı mızraklarının başına taktıkları Kur´an sayfalarıyla savaşanlar! Hâlbuki her iki taraf da aynı peygamberin izinde olduklarını ve Kur´anî bir hayata talip olduklarını iddia ediyorlardı. Önceki dinlere baktığımızda da benzer şeyleri görüyoruz. Ve dikkat edilirse, sapma, saptırma, saldırı ve tehlike dışarıdan değil, içeridendir. Aynı durum biz Müslümanlar için de geçerlidir.

Nasıl ki, bazı Müslüman olmayan insanlar, “dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da Allah´ın ayetlerindendir” buyruğuna rağmen, kendi milliyetlerinden renklerinden ve dillerinden olmayanlara zulmediyorlarsa, bugün Müslümanlardan bazılarının dahi iman ettikleri Kitab´ın hükümlerinin hilafına ırkçılık yapabilmekte veya ırkçılık yapan rejimleri zımnen destekleyecek kadar gafil ve zalim olabilmekteler. Kürtlerin düne kadar devlet tarafından inkâr edilmiş olmaları ve bugün de dillerini yaşama haklarının hala gasp edilmiş olması gibi zulümler karşısında da bazı Müslümanların tavrı ne yazık ki Müslümanca değil!

Sonuç olarak ortaya Müslüman olduklarını söylemelerine rağmen, birbirilerinin temel haklarına tecavüz etmekten geri durmayan, kimi süfli emellerine erişmek için gâh Mushaf sayfalarını mızrakların başına geçirenler gibi ve gâh İŞİD gibi kelime-i tevhidi bayrak olarak kullanan Müslümanlarla muhatabız. Üzerinde kelime-i tevhid yazılı olmasa bile, üç hilal de Müslüman Türkler ve onlarla birlikte olan diğer Müslümanlar için yüzlerce yıl aynı işlevi gördü. Dolayısıyla, nasıl ki, Müslümanlar olarak Kur´an´ı kötü emellerimize alet ettiğimiz takdirde, Mushafı mızraklarının ucuna takanların derekesine düşmüş oluyoruz, sembollerimizi de anlam ve bağlamlarından kopardığımız zaman, İŞİD´in derekesine düşmüş oluruz. Öyleyse bu kötü duruma düşmemek için ne yapmalıyız?

Bu uzun giriş ve açıklamadan sonra burada Sayın Bahçeli´nin şahsında başta MHP olmak üzere kendilerini Müslüman olarak gören herkese, yani kendimize birkaç sorum ve bir de çağrım olacaktır:

Biz Müslümanlar olarak “la galibe illallah”  kelimesinin neresindeyiz? Veya bu kelime hayatımızın-eylemlerimizin neresindedir?

Öte yandan 900 yüz yıl boyunca aynı inançta olduğumuz, aynı inanç uğrunda savaştığımız ve üç hilal de dâhil, aynı bayrak-sancak altında yaşadığımız Kürt kardeşlerimize rejimin hala reva gördüğü zulümlerin yanında mıyız, karşısında mı? Bir dili yasaklamak veya kısıtlamak tıpkı Kur´an´daki ilgili ayeti kısıtlamak, yasaklamak ve hatta ona karşı savaşmakla eş anlamlı değil mi? Müslümanlar olarak ivedilikle cevap vermemiz gereken diğer bir soru: Allah´ın bir ayetini yaşamak ve yaşatmak mı devletin gücüne güç katar ve onu bölünmekten korur, yoksa bir ayeti yasaklamak mı?

Yine Sayın Bahçeli´nin şahsında Müslümanlara, yani kendimize çağrım; gelin hep birlikte “la galibe illallah” sözünde birleşelim ve o hükümlere uygun bir hayatı yaşamanın mücadelesini birlikte verelim!
Kaynak: Doğru Haber

Anahtar Kelimeler: Malazgirt günümüze Kürtler Hilal
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *