Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Alparslan Kuytul Gerçeği
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Ak Parti Bir Nimet mi Yoksa Külfet mi?
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Stratejik Bir Cinayet Olarak Kaşıkçı Olayı
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
´Kıyamet Kopsa da´
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Ben Maraş´ı Böyle Gördüm
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
ABD Eski Bakışla Yeni Türkiye´yi Anlayabilir mi?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Fayda Üretmek İstiyorsak
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık, Muhafazakar Dindarlık Ve İktidar Üzerine Yeni Notlar
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Fakihlerin Ta´ziri ve Ölüm Cezası
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Pazar Tahtası...
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Ben Kimim?
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Sol, Muhafazakar İktidar Döneminde Eğitim Müfredatında…
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Sen Hangi Millettensin?
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Hangi Kriz?
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kriz Zamanlarında Medya
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Tarihsel Krizler ve Kritik
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Şeytanın Kucağındaki Müslüman
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Kendini Allah´ın Dininde Hissetmek
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Müdahaleler Günü; Aşura
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
HİCRET NEDİR, NASIL HİCRET EDİLİR?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
MÜSLÜMANLAR ‘KADER´E İNANIYOR MU?
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Bulutlu
19°
15°
Çarşamba
Fırtına
17°
13°
Perşembe
Parçalı bulutlu
15°
11°
Cuma
Güneşli
15°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
DOLAR
5.6481
EURO
6.5039
LGS YERLEŞTİRMESİNDE BÜYÜK HATA: YENİ SİSTEM, YENİ SORUN
Eğitim sistemini yamalı bohçaya çeviren bakanlığın bu sene ilk defa uyguladığı Liseye Geçiş Sınavı´nın tercih sonuçları hafta başında açıklandı. İkametgâh sistemine göre yerleştirme sisteminin uygulandığı sınavda birçok öğrenci istediği yerleştirme sonuçlarını alamadı.
Tarih: 2.8.2018 18:37:45

LGS´de yapılan tercih hatalarını, velilerin ve öğrencilerin kafa karışıklıklarını ve yeni sistemin hatalarını Eğitim Koordinatörü Şerafettin Kurt ile konuştuk. Millî Gazete muhabiri Baki Sancak´ın sorularını yanıtlayan Şerafettin Kurt, eğitim sorunları ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın talebiyle bir gecede eğitim sistemi değiştirilmiş, ortaöğretimden liseye geçişte TEOG yerine Liseye Geçiş Sınavı (LGS) uygulanmaya başlanmıştı. 2 Haziran´da uygulanan LGS tercih sonuçları Pazartesi günü sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Aynı günün akşamında yine bu sene ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nın (YKS) sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Birbiri ardına açıklanan tercih ve sınav sonuçları ile Türkiye eğitim sistemindeki vahim tablo bir kez daha karşımıza çıktı. LGS´de öğrencilerin yaptıkları tercih hatalarını ve eğitim sistemini eğitim koordinatörü Şerafettin Kurt ile konuştuk. Kadıköy genelinde birçok öğrenciye eğitim desteği veren Şerafettin Kurt, gazetemize LGS ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şerafettin Bey, LGS yerleştirme sonuçları ve YKS sonuçları birbiri ardına açıklandı. Öncelikle bize TEOG´dan sonra LGS ile gelen, özellikle tercihlerde yapılan değişiklikleri anlatabilir misiniz?

TEOG´da bütün liseler puanla alıyordu. Bütün liselerin de yüzdelik dilimleri vardı. Bu yüzden öğrencilerin tek bir tercih yapması yetiyordu. LGS ile birlikte üç alanda öğrenciler tercih yaptılar. Nitelikli, yerel ve pansiyon gibi. Yerel yerleştirmede 3 Anadolu, 1 imam-hatip, 1 meslek lisesi yazma zorunluluğu var. Nitelikli okullarda böyle bir sınırlama yoktu.

Velileri ve öğrencileri tercih sırasında zorlayan konular nelerdi? TEOG´daki yüzdelik dilimler ile LGS´deki yüzdelik dilimler nasıl bir karışıklığa yol açtı?

TEOG´daki yüzde 3´lük dilim içerisinde hiçbir okul nitelikli okul olmaktan çıkmadı. O yüzden yüzde 3´e kadar okulların tamamında tercihlerin hiçbirinde sıkıntı çıkmadı. Yüzde 3 ile yüzde 10´luk dilim arasındaki birçok okul nitelikli okul olmaktan çıkarıldı. MEB, sadece yüzde 10´luk dilime kadar alınacak öğrencileri açıkladı. Ancak diğer yüzdelikleri açıklamadı. İnsanlar da TEOG´daki yüzdelik dilimlerden çıkarım yapmaya çalıştılar. Orada da sapmanın ne kadar olacağını hesaplayamadılar. Bu, insanları birazcık tedirginliğe itti.

Bu sene ilk kez gerçekleştirilen LGS ile birçok öğrenci istediği okula yerleşemedi. Siz Kadıköy genelinde birçok öğrencinin tercihine yön verdiniz. Karşılaştığınız sorunlar var mı?

Yerel yerleştirmede Kadıköy özelinde ben şu sorunu gördüm. MEB, yerel yerleştirme ile öğrencinin ikametgâhına en yakın okula gideceğini söyledi. Ancak Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, Ümraniye Soyak´taki bir öğrencinin de, Kadıköy´deki bir öğrencinin de kayıt alanında görülüyordu. Burada kayıt alanlarının doğru bir şekilde ayarlanamadığını görüyoruz. Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, geçen yıl 204 öğrenci aldı. Bu sene de 210 öğrenci almıştır. Yerel yerleştirmede Kadıköy´de ilk akla gelen okulların başında gelir. Bu okul, yüzde 10´luk dilime giremeyen ama yine yüzdelik olarak üst sıralarda öğrencilerin tercih edeceği bir okul. Bu okulu bir de Ümraniye´deki öğrencinin kayıt alanına yerleştirirseniz ortada bir haksızlık meydana gelecektir.

Şerafettin Bey, tercih sonuçları açıklandığında sosyal medyada hep “Benim puanım daha yüksek, ama ilk sıraya yerleşemedim” gibi yakınmalarla karşılaştık. Bu öğrencilerin istedikleri okula yerleşememelerindeki sorun nedir? Sizin karşılaştığınız böyle bir durum var mıdır?

MEB tarafından bir öğrencinin bir okula yerleşebilmesi için okulun kayıt alanında olması, ilk sıraya yazılması, yakın bir ortaokulda okumuş olmak gibi kıstaslar açıklandı. Bunların eşit olması halinde de okul ortalaması, devamsızlık ve doğum tarihi gibi kıstaslara bakılıp bir eleme yapılacağı söylendi. Benim de yaptığım bir tespitte, bir kız bir de erkek öğrenci tercih yaparken ilk tercihlerine Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi´ni yazıyor. İkisi de kayıt alanında, ikisi de yakın bir ortaokulda okumuş. Bu durumda MEB diğer kıstaslara bakıyor. Kız öğrencinin okul ortalaması 90, erkeğin ise 69. Yerleşmesi gereken bu şartlarda kız öğrenci olması gerekiyor. Ancak erkek öğrenci bu okula yerleşiyor. Sonuca kendisi bile şaşıyor. Erkek öğrenci LGS yüzdeliğinde 99,82´lerde. Bu çocuk ‘Ben bu okulda okuyamam´ diyerek muhtemelen meslek lisesine naklini aldıracaktır.

Şerafettin Bey, YKS sonuçlarını da düşündüğümüzde üniversite tercihleri yapacak öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Öğrencilerin tercihinde yüzdelik dilimler ve sıralama üzerinden hareket etmesi gerekmektedir. Burada insanları yanıltmayacak tek şey sıralamalar ve yüzdelik dilimlerdir. Orada çok küçük sapmalar bazı üniversitelere veya bölümlere taleplerin artmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda üniversitenin puanı artacak ve yüzdelik dilimi de buna bağlı olarak azalacaktır. Bu durumda bu okullar daha az ve iyi öğrenci alacaktır.

Sınavlarda zorluk bakımından sorulan sorular nasıldı? Öğrencilerin başarı oranı nedir? 

İki sınavda da Matematik alanında ciddi anlamda zor soru sordular. Şahsi olarak LGS´de Matematik Türkiye ortalamasının 1,5 civarı olduğunu düşünüyorum. İki tane soru vardı net olarak belirleyici. LGS´ye giren öğrencilerden 11 talebe tüm soruları doğru olarak cevapladı. İki tane soru sağlamdı, o soruları üniversite sınavında da sorsanız sırıtmayacak sorulardı. 

PEKİ, TEOG LGS´den daha mı kolaydı?

TEOG´da hem okul ortalamasının etkinliği vardı hem de yazılı formatında iki sınav olduğu için sınav daha kolay oluyordu. LGS´ye oranla daha kolay bir sınavdı. Ancak bu bir dezavantajdır. Geçen yıl TEOG-2 sınavını 16 bin öğrenci tüm soruları doğru cevaplamıştı. Bütün soruları doğru yapanlar Türkiye birincisi olarak lanse ediliyordu. LGS´de ise bu sene 11 tane Türkiye birincisi var. Bu, zaten sınavın daha da zorlaştığını gösteriyor.

Her veli çocuğunun okuyup büyük adam olmasını istiyor. Bu anlayışı nasıl değerlendiriyorsunuz? Veliler çocuklarını hangi mesleklere yönlendirmeli?

Veliler artık kendi çocuklarının meslek liselerine yönelip meslek sahibi olmasından ziyade iyi bir lise ve ardından da iyi bir üniversiteye göndermeyi amaçlıyor. Elbette her velinin bu hakkıdır. Ancak herkes bu düşüncede olduğu zaman toplumda üretim yapacak ara eleman bulmakta zorlanılıyor. İnsanlar akademik çalışmaya yönlendirilmektense mesleğe de yönlendirilebilir. Dört yıllık üniversiteler yerine iki yıllık bölümler de var. Sağlık ve otomobil sektörü gibi bölümler değerlendirilebilir.

Ülkemizde artık her ilde üniversite var ve artık herkes üniversite mezunu. Ama baktığımızda her üniversiteden mezun olan, mezun olduğu mesleği yapmakta zorlanıyor. Bunun nedeni nedir? Biz ülke olarak öğrencileri çocuk yaşta iken gelecekteki meslek hayatına doğru bir şekilde yönlendiremiyor muyuz?

Üniversite sınavına giren öğrenci sayısı her yıl katlanarak artıyor. Üniversitelerde istemediğiniz çok kadar bölüm var. Öğrenci üniversiteyi bitirdiğinde ise kendi bölümünü yapmıyor, yapamıyor. Çok fazla insan var bu sınıfta. Yapanlar kimlerdir? Büyük kısmını öğretmenler, doktorlar ve avukatlar oluşturuyor. Hatırladığım kadarıyla en son Nihat Zeybekci, uzun bir dönem iktisadi ve idari bölüm mezunlarının devlette istihdam edilemeyeceğini söyledi. Bugün her üniversitede iktisadi ve idari bölümü var. Bu alanda yetiştirilen öğrenci sayısına baktığımızda Devlet Planlama Teşkilatı´nın işini doğru yapmadığını anlıyoruz. DPT´nin üniversitedeki kontenjan sayısına el atması gerekir. Kısa ve uzun vadede üniversitelerde hangi bölümlerden, hangi meslekten öğrencilere ihtiyacımız var, bunların planlamasını yapmaları lazım.

Türkiye´de eğitim sistemini bir türlü oturtamadık. Bunun sebebi nedir?

Bizim eğitim sistemi olarak Osmanlı eğitim sistemini incelememiz gerekir. Başka ülkelerin eğitim sistemi bize uymuyor. Fatih Sultan Mehmet´in 12 yaşında bildiği bilgiyi bugün Türkiye´de bilen yoktur. Padişah adayıdır diyeceklerdir. Tamam, kabul ancak ülkemizde maddi olarak hiçbir sıkıntısı olmayan birçok aile var. Buna rağmen aynı eğitimi veremiyorsak, aynı donanımda çocuk yetiştiremiyorsak burada eğitim sisteminde bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Avrupa ile ciddi olarak kültürel farklılıklarımız var. Asya´ya, Ortadoğu´ya baktığımızda da ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Geçmişte yaptığımız güzel bir şey var. Bu sistemi anlayıp bugün için ders çıkarmalıyız. Dışarıdan aldığımız eğitim modelleri ile veya sürekli değişen eğitim sistemleri ile eğitim sistemini düzeltemeyiz.

Yeni Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında neler söylemek istersiniz?

Üniversitelerde eğitim fakültelerinde öğretmen adayı öğrencilere verilen metodolojisinin değişmesidir. Ben burada yeni Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a güveniyorum. En güzel tespiti o yapmıştır. Öğrenciler ile öğretmenler arasındaki makas ciddi anlamda açılıyordu. Kendisi de bu konuda birkaç aksaklıktan bahsetmişti. İnşallah düzeltilir. Çünkü bizim kurtuluşumuzu kesinlikle öğretmenler sağlayacaktır.

 

 

 
Kaynak: Milli Gazete

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BEKLENTİ BÜYÜK; BAKAN SELÇUK YARIN ´VİZYON BELGESİ´Nİ AÇIKLAYACAK
BEKLENTİ BÜYÜK; BAKAN SELÇUK YARIN ´VİZYON BELGESİ´Nİ AÇIKLAYACAK
Bakan Selçuk´un yarın açıklayacağı vizyon belgesinin, öğretmen yetiştirme modeliyle ilgili düzenlemeleri ve orta öğretimde program çeşitliliğinin azaltılmasını kapsayacağına ilişkin duyumlar var.
ÖĞRENCİLERE KİTABI VE OKUMAYI NASIL SEVDİREBİLİRİZ?
ÖĞRENCİLERE KİTABI VE OKUMAYI NASIL SEVDİREBİLİRİZ?
Kitabın ve okumanın anlamını çözmüş ve bu yolda başarılı çalışmalara imza atmış örnek bir öğretmen olan Musa Mert, kitaba ve okumaya dair Serdar Arslan´ın sorularını yanıtladı.
MEB´DEN ÖĞRENCİ ANDI AÇIKLAMASI.. HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR
MEB´DEN ÖĞRENCİ ANDI AÇIKLAMASI.. HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR
MEB´DEN ÖĞRENCİ ANDI AÇIKLAMASI.. HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR
BMMYK TÜRKİYE TEMSİLCİSİ: ‘TÜRKİYE EĞİTİMDEKİ YATIRIMLARLA DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLUYOR´
BMMYK TÜRKİYE TEMSİLCİSİ: ‘TÜRKİYE EĞİTİMDEKİ YATIRIMLARLA DİĞER ÜLKELERE ÖRNEK OLUYOR´
BMMYK Türkiye Temsilcisi Katharina Lumpp, "Türkiye eğitim alanındaki yatırımlarla mültecilere ev sahipliği yapan diğer ülkelere örnek oluyor." dedi.
BURS VE KREDİ BAŞVURULARINDA SON GÜN 21 EKİM
BURS VE KREDİ BAŞVURULARINDA SON GÜN 21 EKİM
Yükseköğretim programına ilk defa girmeye hak kazanlar ile halen devam eden ara sınıf öğrencileri, burs ve kredi başvurularını 21 Ekim´e kadar e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek.
ÜNİVERSİTEYE KAYIT YAPTIRAMAYANLARA BAŞVURU İMKANI
ÜNİVERSİTEYE KAYIT YAPTIRAMAYANLARA BAŞVURU İMKANI
Yükseköğretim Yürütme Kurulu, 2018 YKS ek yerleştirme sonucunda kayıt yaptıramayanlara 26 Ekim´e kadar mazeretlerini belirten belgeleri ile yükseköğretim kurumlarına başvurma imkanı getirdi.
DENİZ HARP OKULUNDA YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLADI
DENİZ HARP OKULUNDA YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLADI
Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulunda yeni eğitim-öğretim yılı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal´ın da katıldığı törenle başladı.
ZİYA SELÇUK´TAN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER! KAYBEDİYORUZ
ZİYA SELÇUK´TAN DİKKAT ÇEKEN SÖZLER! KAYBEDİYORUZ
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ders dışındaki saatlerin önemine değindi. Selçuk "Gerçekten nesilleri kaybediyoruz. Bizim bu anlamda sınıfın içinde ne yapıldığına olan dikkatimizi azaltmamızda yarar var. Bu çocuğun sınıfın dışında ne yaptığına daha çok odaklanmak zorundayız." dedi.
‘SÜLEYMANİYE MEDRESELERİ´ AÇILDI
‘SÜLEYMANİYE MEDRESELERİ´ AÇILDI
İbn Haldun Üniversitesi bünyesinde kurulan "Süleymaniye Medreseleri" için açılış töreni düzenlendi.
ÜCRETSİZ 142 MİLYON DERS KİTABININ TAMAMI OKULLARA ULAŞTI
ÜCRETSİZ 142 MİLYON DERS KİTABININ TAMAMI OKULLARA ULAŞTI
Milli Eğitim Bakanlığınca, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için hazırlanan yaklaşık 142 milyon ücretsiz ders kitabının tamamı öğrencilere ulaştırıldı.
2018-2019 YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ 03. 10. 2018 ÇARŞAMBA GÜNÜ(YARIN) YAPILACAK
2018-2019 YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ 03. 10. 2018 ÇARŞAMBA GÜNÜ(YARIN) YAPILACAK
"2018-2019 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni" 03. 10. 2018 Çarşamba günü (yarın) düzenlenecek.
SULTAN 2. ABDÜLHAMİD´İN YAPTIRDIĞI OKUL EĞİTİM MÜZESİ OLACAK
SULTAN 2. ABDÜLHAMİD´İN YAPTIRDIĞI OKUL EĞİTİM MÜZESİ OLACAK
UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan Karabük´ün Safranbolu ilçesinde, Sultan 2. Abdülhamid tarafından 109 yıl önce "rüştiye" olarak yaptırılan binanın restore edilerek eğitim müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.