Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
HZ İSA GELECEKMİ?
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
KURBAN ADAMAKTIR
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Büyük ülkenin küçülen imajı
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
ABD firavun sistemine karşı, tek bilek, tek yürek, tek ümmet olma vakti!
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
"Kurban" Olsun Bu can
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, kulluk ve kölelik
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Cemaat olgusu operasyon fikri İslâmcılar ve deist troller…
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
MUHAFAZAKÂR İKTİDARLARDA RABBANİ DİNİN SANALLAŞMASI
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Şehit Mustafa Bedirhan Sizin Çocuğunuz Olsaydı
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Fasarya...
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Maşaallah, Sorunlarımız Eksik Olmuyor!
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Bir Başka Seçim
Davut GÜLER
Davut GÜLER
24 Haziran Mesajları
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Mental Yorgunluk
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kadın Haklarında; Eşitlik mi yoksa Adalet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Ak Saçlı Bilge; Atasoy Müftüoğlu
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
İnanç Sömürüsü Ve Eğitim
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Hz. İsa Kimin Peygamberi?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Seçimlerin Ardından
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Vazgeçilmezlik-Alternatifsizlik Paranoyası
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Biz Oruçluyuz
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
Fazılların Aşkı
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Öldürmeyin!
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Çağdaş Kadın Müfessirler/2
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
Dubai İzlenimleri-2
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Güneşli
30°
23°
Pazar
Güneşli
31°
24°
Pazartesi
Güneşli
30°
23°
Salı
Güneşli
29°
22°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Kontrollü Ihanet Kontrolsüz Sadakatten Iyidir.

ANONIM
DOLAR
5.9944
EURO
6.8267
LGS YERLEŞTİRMESİNDE BÜYÜK HATA: YENİ SİSTEM, YENİ SORUN
Eğitim sistemini yamalı bohçaya çeviren bakanlığın bu sene ilk defa uyguladığı Liseye Geçiş Sınavı´nın tercih sonuçları hafta başında açıklandı. İkametgâh sistemine göre yerleştirme sisteminin uygulandığı sınavda birçok öğrenci istediği yerleştirme sonuçlarını alamadı.
Tarih: 2.8.2018 18:37:45

LGS´de yapılan tercih hatalarını, velilerin ve öğrencilerin kafa karışıklıklarını ve yeni sistemin hatalarını Eğitim Koordinatörü Şerafettin Kurt ile konuştuk. Millî Gazete muhabiri Baki Sancak´ın sorularını yanıtlayan Şerafettin Kurt, eğitim sorunları ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın talebiyle bir gecede eğitim sistemi değiştirilmiş, ortaöğretimden liseye geçişte TEOG yerine Liseye Geçiş Sınavı (LGS) uygulanmaya başlanmıştı. 2 Haziran´da uygulanan LGS tercih sonuçları Pazartesi günü sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Aynı günün akşamında yine bu sene ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nın (YKS) sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Birbiri ardına açıklanan tercih ve sınav sonuçları ile Türkiye eğitim sistemindeki vahim tablo bir kez daha karşımıza çıktı. LGS´de öğrencilerin yaptıkları tercih hatalarını ve eğitim sistemini eğitim koordinatörü Şerafettin Kurt ile konuştuk. Kadıköy genelinde birçok öğrenciye eğitim desteği veren Şerafettin Kurt, gazetemize LGS ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Şerafettin Bey, LGS yerleştirme sonuçları ve YKS sonuçları birbiri ardına açıklandı. Öncelikle bize TEOG´dan sonra LGS ile gelen, özellikle tercihlerde yapılan değişiklikleri anlatabilir misiniz?

TEOG´da bütün liseler puanla alıyordu. Bütün liselerin de yüzdelik dilimleri vardı. Bu yüzden öğrencilerin tek bir tercih yapması yetiyordu. LGS ile birlikte üç alanda öğrenciler tercih yaptılar. Nitelikli, yerel ve pansiyon gibi. Yerel yerleştirmede 3 Anadolu, 1 imam-hatip, 1 meslek lisesi yazma zorunluluğu var. Nitelikli okullarda böyle bir sınırlama yoktu.

Velileri ve öğrencileri tercih sırasında zorlayan konular nelerdi? TEOG´daki yüzdelik dilimler ile LGS´deki yüzdelik dilimler nasıl bir karışıklığa yol açtı?

TEOG´daki yüzde 3´lük dilim içerisinde hiçbir okul nitelikli okul olmaktan çıkmadı. O yüzden yüzde 3´e kadar okulların tamamında tercihlerin hiçbirinde sıkıntı çıkmadı. Yüzde 3 ile yüzde 10´luk dilim arasındaki birçok okul nitelikli okul olmaktan çıkarıldı. MEB, sadece yüzde 10´luk dilime kadar alınacak öğrencileri açıkladı. Ancak diğer yüzdelikleri açıklamadı. İnsanlar da TEOG´daki yüzdelik dilimlerden çıkarım yapmaya çalıştılar. Orada da sapmanın ne kadar olacağını hesaplayamadılar. Bu, insanları birazcık tedirginliğe itti.

Bu sene ilk kez gerçekleştirilen LGS ile birçok öğrenci istediği okula yerleşemedi. Siz Kadıköy genelinde birçok öğrencinin tercihine yön verdiniz. Karşılaştığınız sorunlar var mı?

Yerel yerleştirmede Kadıköy özelinde ben şu sorunu gördüm. MEB, yerel yerleştirme ile öğrencinin ikametgâhına en yakın okula gideceğini söyledi. Ancak Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, Ümraniye Soyak´taki bir öğrencinin de, Kadıköy´deki bir öğrencinin de kayıt alanında görülüyordu. Burada kayıt alanlarının doğru bir şekilde ayarlanamadığını görüyoruz. Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, geçen yıl 204 öğrenci aldı. Bu sene de 210 öğrenci almıştır. Yerel yerleştirmede Kadıköy´de ilk akla gelen okulların başında gelir. Bu okul, yüzde 10´luk dilime giremeyen ama yine yüzdelik olarak üst sıralarda öğrencilerin tercih edeceği bir okul. Bu okulu bir de Ümraniye´deki öğrencinin kayıt alanına yerleştirirseniz ortada bir haksızlık meydana gelecektir.

Şerafettin Bey, tercih sonuçları açıklandığında sosyal medyada hep “Benim puanım daha yüksek, ama ilk sıraya yerleşemedim” gibi yakınmalarla karşılaştık. Bu öğrencilerin istedikleri okula yerleşememelerindeki sorun nedir? Sizin karşılaştığınız böyle bir durum var mıdır?

MEB tarafından bir öğrencinin bir okula yerleşebilmesi için okulun kayıt alanında olması, ilk sıraya yazılması, yakın bir ortaokulda okumuş olmak gibi kıstaslar açıklandı. Bunların eşit olması halinde de okul ortalaması, devamsızlık ve doğum tarihi gibi kıstaslara bakılıp bir eleme yapılacağı söylendi. Benim de yaptığım bir tespitte, bir kız bir de erkek öğrenci tercih yaparken ilk tercihlerine Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi´ni yazıyor. İkisi de kayıt alanında, ikisi de yakın bir ortaokulda okumuş. Bu durumda MEB diğer kıstaslara bakıyor. Kız öğrencinin okul ortalaması 90, erkeğin ise 69. Yerleşmesi gereken bu şartlarda kız öğrenci olması gerekiyor. Ancak erkek öğrenci bu okula yerleşiyor. Sonuca kendisi bile şaşıyor. Erkek öğrenci LGS yüzdeliğinde 99,82´lerde. Bu çocuk ‘Ben bu okulda okuyamam´ diyerek muhtemelen meslek lisesine naklini aldıracaktır.

Şerafettin Bey, YKS sonuçlarını da düşündüğümüzde üniversite tercihleri yapacak öğrenciler nelere dikkat etmeli?

Öğrencilerin tercihinde yüzdelik dilimler ve sıralama üzerinden hareket etmesi gerekmektedir. Burada insanları yanıltmayacak tek şey sıralamalar ve yüzdelik dilimlerdir. Orada çok küçük sapmalar bazı üniversitelere veya bölümlere taleplerin artmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumda üniversitenin puanı artacak ve yüzdelik dilimi de buna bağlı olarak azalacaktır. Bu durumda bu okullar daha az ve iyi öğrenci alacaktır.

Sınavlarda zorluk bakımından sorulan sorular nasıldı? Öğrencilerin başarı oranı nedir? 

İki sınavda da Matematik alanında ciddi anlamda zor soru sordular. Şahsi olarak LGS´de Matematik Türkiye ortalamasının 1,5 civarı olduğunu düşünüyorum. İki tane soru vardı net olarak belirleyici. LGS´ye giren öğrencilerden 11 talebe tüm soruları doğru olarak cevapladı. İki tane soru sağlamdı, o soruları üniversite sınavında da sorsanız sırıtmayacak sorulardı. 

PEKİ, TEOG LGS´den daha mı kolaydı?

TEOG´da hem okul ortalamasının etkinliği vardı hem de yazılı formatında iki sınav olduğu için sınav daha kolay oluyordu. LGS´ye oranla daha kolay bir sınavdı. Ancak bu bir dezavantajdır. Geçen yıl TEOG-2 sınavını 16 bin öğrenci tüm soruları doğru cevaplamıştı. Bütün soruları doğru yapanlar Türkiye birincisi olarak lanse ediliyordu. LGS´de ise bu sene 11 tane Türkiye birincisi var. Bu, zaten sınavın daha da zorlaştığını gösteriyor.

Her veli çocuğunun okuyup büyük adam olmasını istiyor. Bu anlayışı nasıl değerlendiriyorsunuz? Veliler çocuklarını hangi mesleklere yönlendirmeli?

Veliler artık kendi çocuklarının meslek liselerine yönelip meslek sahibi olmasından ziyade iyi bir lise ve ardından da iyi bir üniversiteye göndermeyi amaçlıyor. Elbette her velinin bu hakkıdır. Ancak herkes bu düşüncede olduğu zaman toplumda üretim yapacak ara eleman bulmakta zorlanılıyor. İnsanlar akademik çalışmaya yönlendirilmektense mesleğe de yönlendirilebilir. Dört yıllık üniversiteler yerine iki yıllık bölümler de var. Sağlık ve otomobil sektörü gibi bölümler değerlendirilebilir.

Ülkemizde artık her ilde üniversite var ve artık herkes üniversite mezunu. Ama baktığımızda her üniversiteden mezun olan, mezun olduğu mesleği yapmakta zorlanıyor. Bunun nedeni nedir? Biz ülke olarak öğrencileri çocuk yaşta iken gelecekteki meslek hayatına doğru bir şekilde yönlendiremiyor muyuz?

Üniversite sınavına giren öğrenci sayısı her yıl katlanarak artıyor. Üniversitelerde istemediğiniz çok kadar bölüm var. Öğrenci üniversiteyi bitirdiğinde ise kendi bölümünü yapmıyor, yapamıyor. Çok fazla insan var bu sınıfta. Yapanlar kimlerdir? Büyük kısmını öğretmenler, doktorlar ve avukatlar oluşturuyor. Hatırladığım kadarıyla en son Nihat Zeybekci, uzun bir dönem iktisadi ve idari bölüm mezunlarının devlette istihdam edilemeyeceğini söyledi. Bugün her üniversitede iktisadi ve idari bölümü var. Bu alanda yetiştirilen öğrenci sayısına baktığımızda Devlet Planlama Teşkilatı´nın işini doğru yapmadığını anlıyoruz. DPT´nin üniversitedeki kontenjan sayısına el atması gerekir. Kısa ve uzun vadede üniversitelerde hangi bölümlerden, hangi meslekten öğrencilere ihtiyacımız var, bunların planlamasını yapmaları lazım.

Türkiye´de eğitim sistemini bir türlü oturtamadık. Bunun sebebi nedir?

Bizim eğitim sistemi olarak Osmanlı eğitim sistemini incelememiz gerekir. Başka ülkelerin eğitim sistemi bize uymuyor. Fatih Sultan Mehmet´in 12 yaşında bildiği bilgiyi bugün Türkiye´de bilen yoktur. Padişah adayıdır diyeceklerdir. Tamam, kabul ancak ülkemizde maddi olarak hiçbir sıkıntısı olmayan birçok aile var. Buna rağmen aynı eğitimi veremiyorsak, aynı donanımda çocuk yetiştiremiyorsak burada eğitim sisteminde bir sıkıntı olduğunu görüyoruz. Avrupa ile ciddi olarak kültürel farklılıklarımız var. Asya´ya, Ortadoğu´ya baktığımızda da ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Geçmişte yaptığımız güzel bir şey var. Bu sistemi anlayıp bugün için ders çıkarmalıyız. Dışarıdan aldığımız eğitim modelleri ile veya sürekli değişen eğitim sistemleri ile eğitim sistemini düzeltemeyiz.

Yeni Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hakkında neler söylemek istersiniz?

Üniversitelerde eğitim fakültelerinde öğretmen adayı öğrencilere verilen metodolojisinin değişmesidir. Ben burada yeni Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´a güveniyorum. En güzel tespiti o yapmıştır. Öğrenciler ile öğretmenler arasındaki makas ciddi anlamda açılıyordu. Kendisi de bu konuda birkaç aksaklıktan bahsetmişti. İnşallah düzeltilir. Çünkü bizim kurtuluşumuzu kesinlikle öğretmenler sağlayacaktır.

 

 

 
Kaynak: Milli Gazete

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DGS soru ve cevapları yayınladı
DGS soru ve cevapları yayınladı
DGS soru ve cevapları büyük bir merakla bekleniyordu. Sonuçların açıklanmasının ardından DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından yayımlandı.
DGS sonuçları açıklandı
DGS sonuçları açıklandı
Meslek yüksekokulları ile Açıköğretim önlisans mezunlarının girdiği Dikey Geçiş Sınavı´nın sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklandı.
AÇIKÖĞRETİM DİJİTAL KİTAPLA ÖĞRETİM GİDERİNİ DÜŞÜRECEK
AÇIKÖĞRETİM DİJİTAL KİTAPLA ÖĞRETİM GİDERİNİ DÜŞÜRECEK
Açıköğretim sisteminde 2018-2019 öğretim yılından itibaren kitap yerine Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla sunulacak dijital kitaplar ve e-öğrenme malzemelerinin kullanılacağı bildirildi.
MAHMUT BALCI/ ANALİZ/ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI´NIN ÇÖZÜM BEKLEYEN MESELELERİ
MAHMUT BALCI/ ANALİZ/ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI´NIN ÇÖZÜM BEKLEYEN MESELELERİ
Eğitimci Yazar Mahmut Balcı sosyal medya hesabında yayınladığı bir yazıda eğitimin çözüm bekleyen temel meselelerini sıraladı. İşte o yazı::
SON DAKİKA! LGS 1. NAKİL SONUÇLARI AÇIKLANDI
SON DAKİKA! LGS 1. NAKİL SONUÇLARI AÇIKLANDI
Liselere geçişte nakil yerleştirme sürecinin ilki olan LGS 1. nakil sonuçları açıklandı.
LGS ÖNÜMÜZDEKİ YIL YAPILACAK MI? MEB BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLADI
LGS ÖNÜMÜZDEKİ YIL YAPILACAK MI? MEB BAKANI ZİYA SELÇUK AÇIKLADI
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu yıl ilk kez uygulanan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, LGS´nin önümüzdeki yıl da uygulanacağı belirterek "Bizim amacımız bir değişiklik olacaksa bu kuralı yeni başlayana koymak, ortada olana yeni kural getirmek değil" dedi.
LİSELERE YERLEŞTİRMEDE İLK NAKİL DÖNEMİ İÇİN BUGÜN SON GÜN
LİSELERE YERLEŞTİRMEDE İLK NAKİL DÖNEMİ İÇİN BUGÜN SON GÜN
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından 4 dönemde yapılacak nakil yerleştirme sürecinin ilki bugün sona erecek. Tercihler saat 17.00´ye kadar alınacak, sonuçlar ise 13 Ağustos´ta açıklanacak.
Okulları profesyonel yöneticiler yönetecek.
Okulları profesyonel yöneticiler yönetecek.
Okullarda müdür ve müdür yardımcılığı gibi idari görevlere sadece öğretmenler arasından değil kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölüm mezunlarından da atanma yapılabilecek.
Sahte akademik makalelerde patlama!  Kaynak Yeniçağ: Sahte akademik makalelerde patlama!
Sahte akademik makalelerde patlama! Kaynak Yeniçağ: Sahte akademik makalelerde patlama!
Almanya´da yapılan bir araştırmaya göre, dünyada 2013 yılından beri sahte bilim dergilerinde yayınlanan makale sayısı 3 kat arttı. Türkiye, sahte akademik makale üretim merkezleri arasında yer aldı.
SAYIN VELİLER TERCİH SİZİN!
SAYIN VELİLER TERCİH SİZİN!
Şenol KALUÇ - 08. 08. 2018 Çarşamba
MEB´DEN LİSELERE YERLEŞTİRME SONUÇLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
MEB´DEN LİSELERE YERLEŞTİRME SONUÇLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMA
MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Türk, liselere yerleştirme sonuçlarına göre bir okula yerleşemeyen tüm öğrencilerin istedikleri okul türünde öğrenim görmelerine imkan sağlayacaklarını açıkladı.
Eğitimde başarısızlık ve saf zihnin kaybı
Eğitimde başarısızlık ve saf zihnin kaybı
Abdülkadir TURAN - 07.. 08. 2018 Salı