Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
Deizme Dair Bir Derkenar
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Neden Cemal Kaşıkçı?
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
Yeniden İman Etmek!
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Kültürel İslam´dan İslami Varoluşçuluğa
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Siyaset ve İman İlişkisi
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
Masamdaki Kitaplar
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Müslümanların Kaderi İman ve Mücadeledir
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Kaşıkçı Travması ve Yeni Ortadoğu Düzeni
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Ademce Bir Duruş Sergilemek
Ali BULAÇ
Ali BULAÇ
Tebliğ: Örf, Adet ve Gelenek
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
ABD´nin Ekonomik Yaptırımlarının İran´a Yansıması
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Taksici Gözüyle İstanbul
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Sapkınlık Aracı Olarak Mal
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Lebbeyk, Allahümme lebbeyk!..
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
Çağrılar Neden Karşılık Bulmaz?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
Önceliklerimiz
Yusuf YAVUZYILMAZ
Yusuf YAVUZYILMAZ
İslamcılık Öldü Mü?
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
Mine´nin Kırıkkanatları
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
Ruhu Çamurlaşmış İnsanlar
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
İslami Hareketlerde "Minnet" Sorunu
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
Darbelerle Gelişen Türkiye!
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
Duaya Davet!
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Kaşıkçı Olayı Suudilerin Sonu Olacak!
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Savaş mı Cinayet mi?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
Günümüzün Kerbela´sı Yemen´in Serencamı ve Ümmetin Duyarsızlığı…
Davut GÜLER
Davut GÜLER
Adalet, Mizan ve Kitap Dengesi
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
Düş ve Bayram
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
Cüneyt TORAMAN
Cüneyt TORAMAN
Celal TAHİR
Celal TAHİR
Nuri YILMAZ
Nuri YILMAZ
Mustafa Sefa ÇAKIR
Mustafa Sefa ÇAKIR
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Sağanak
13°
10°
Pazartesi
Bulutlu
16°
Salı
Fırtına
17°
13°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
İlim, kendini bilmektir.

Yunus Emre
DOLAR
5.3412
EURO
6.0565
KUDÜS´ÜN İLK FATİHİ: HZ. ÖMER(ra.)
Kudüs´ün ilk fatihi Hz. Ömer, 1374 yıl önce bugün Hristiyan bir kölenin sabah namazında saldırısı sonucu şehit oldu.
Tarih: 3.11.2018 16:25:34

03. 11. 2018 Cumartesi

İSTANBUL - Mücahit Türetken 

Adaletiyle nam salan, Kudüs´ün ilk fatihi ve Hz. Muhammed´in en yakınlarından ikinci İslam halifesi Hz. Ömer, 1374 yıl önce bugün vefat etti.

AA muhabirinin İslam tarihi kaynaklarından derlediği bilgilere göre, Mekke´de, 584 yılında doğan Hz. Ömer´in annesi Hanteme binti Haşim, babası Hattab bin Hufeyl´dir.

Kureyş´in bazı ileri gelenleri gibi putperestliğe bağlı kalarak önceleri Hz. Peygamber´e ve İslamiyet´e karşı düşmanlık gösteren, bilhassa kabilesinden Müslüman olanlara işkence yapan Ömer, 616 yılında Müslüman oldu.

Onun Müslüman oluşuna dair birçok kaynakta yer alan meşhur rivayete göre Hz. Hamza´nın İslam´ı kabulünden sonra Ömer, Hz. Peygamber´i öldürmek üzere yola çıkmış, yolda karşılaştığı Nuaym bin Abdullah´tan kız kardeşi Fatıma ile kocası Said bin Zeyd´in Müslüman olduğunu öğrenince onların evine gitti. Onları Taha Suresini okurken bulan Ömer, okuduklarını kendisine vermelerini istedi, ancak bu isteği reddedilince kız kardeşini ve eniştesini dövdü. Kardeşi Müslüman olduklarını Ömer´in yüzüne karşı söyledi. Bunun üzerine yumuşayan Ömer, Müslüman olmaya karar verip, Hz. Muhammed´in yanına gidip kendisine biat ederek Müslüman oldu.

Hz. Ömer Müslüman olduğu gece dönemin en büyük İslam düşmanlarından Ebu Cehil´in evine giderek İslam´ı kabul ettiğini bildirdi. Ayrıca, Ömer ertesi gün Cemil bin Ma´mer el-Cumahi´ye Müslüman olduğunu bütün Kureyşliler´e ilan ettirdi.

Onun İslamiyet´e girmesinden sonra Müslümanlar ilk defa Kabe´de toplu olarak namaz kıldı.

Hz. Muhammed´in yanından hiç ayrılmayan Hz. Ömer kumandanlığını Resulullah´ın yaptığı bütün savaşlarda, Hudeybiye Antlaşması, Umretü´l-kaza ile Veda Haccında bulundu.

Hz. Ömer, Mekke´nin fethinde İslam ordusu henüz şehre girmeden Hz. Peygamber´in çadırına gelen Kureyş reisi Ebu Süfyan´ın putları övdüğünü duyunca karşı çıktı ve onun Müslüman olmasında rol oynadı. Fetihten sonra erkeklerden biat alan Hz. Muhammed, Hz. Ömer´e de kendisi adına Kureyşli kadınlardan biat almasını istedi. Ömer ayrıca Kabe´deki resimleri imha vazifesini de yerine getirdi.

Hz. Ömer, 630 yılında Tebük Gazvesi öncesinde ordunun teçhizi için malının yarısını bağışladı. Hz. Peygamber´in vefatı üzerine Hz. Ömer ertesi gün Mescid-i Nebevi´de bir konuşma yaparak Müslümanlardan Kur´an-ı Kerim´e sarılmalarını ve Ebubekir´e biat etmelerini istedi.

Hz. Ebubekir´in hilafeti döneminde Hz. Ömer, ona müşavirlik ve kadılık yaptı, Hz. Ebubekir Medine´den ayrıldığında veya hastalığında kendisine vekalet etti.

Hz. Ömer, ticaret yapmayı sürdürmek isteyen Hz. Ebubekir´e müdahale edip beytülmale bakan Ebu Ubeyde´den ona maaş bağlattı, hafız sahabelerden bir kısmının şehit düşmesi üzerine Kur´an´ın toplanması konusunu Hz. Ebubekir´e açtı, Hz. Muhammed´in yapmadığı bir işi yapma hususunda tereddüt gösteren Hz. Ebubekir´i ikna etti. Hz. Ömer, 633 yılı hac mevsiminde emir-i hac olarak görevlendirildi.

Hz. Ebubekir namaza çıkamayacak derecede hastalanınca imamlık görevini Hz. Ömer´e bıraktı, Mescid-i Nebevi´de de halka Ömer´i halife tayin ettiğini duyurdu.

23 Ağustos 634´te Hz. Ebubekir´in vefat ettiği gün Hz. Ömer Mescid-i Nebevi´de biat aldı.

İlk iş olarak, kaybettikleri bölgeleri geri almak için harekete geçen Sasaniler´e karşı savaşan Hz. Ömer kumandasındaki İslam orduları 636´da Kadisiye ve 637´de Celula savaşlarında Sasaniler´i yenilgiye uğrattı.

Hz. Ömer döneminde son olarak 642´de Nihavend zaferiyle Irak´ın fethi tamamlandı.

23 Ocak 635´te yapılan Fihl Savaşı´nda Müslümanlar, Bizans kuvvetlerine büyük zayiat verdirdi, Mercüssuffer´de yenilip Şam´a sığınan Bizans askerlerini takip ederek 635 yılının eylül ayında şehri kuşatıp fethetti.

Müslümanların bölgedeki başarıları üzerine Bizans İmparatoru Herakleios Hristiyan Araplar´ın ve Ermeniler´in katıldığı büyük bir ordu hazırladı. Ancak Bizans ordusu 20 Ağustos 636´da Yermük Muharebesi´nde ağır bir yenilgiye uğradı ve bölgedeki bütün şehirler Müslümanların eline geçti.

637 yılında Şeyzer, Kınnesrin, Halep, ardından Antakya, Urfa, Rakka ve Nusaybin kısa aralıklarla Müslümanlara teslim oldu.

Kudüs´ün fethi

Mescid-i Aksa´nın Müslümanların ilk kıblesi olması ve Hz. Peygamber´in Miraç hadisesinde Mescid-i Aksa´ya gitmesi Kudüs´ü önemli kılıyordu.

638 yılında Kudüs İslam orduları tarafından kuşatıldı. Hristiyanlar şehri savunmaya çalıştı fakat destek kuvvetlerinin geldiğini öğrenince barış talebinde bulundu ve şehri teslim etmek için halife Hz. Ömer´in bizzat gelip teslim almasını şart koştu.

Yaptığı istişareler sonrası bu şartı kabul eden Hz. Ömer, muhacir ve ensarlardan oluşan küçük bir kafileyle yola çıktı. Halifeyi görmek için halk yollara döküldü. Hz. Ömer, Suriye´nin Cabiye bölgesinde Halid bin Velid ve Ebu Süfyan tarafından karşılandı. Antlaşma şartları bu şehirde hazırlanırken Hz. Ömer Kudüs kapılarında Ebu Ubeyde ve diğer komutanlar tarafından karşılandı.

Hz. Ömer, her üç semavi din tarafından kutsal olan Kudüs´e görkemli bir merasimle değil tevazu ile girdi, şehirde ilk olarak Mescid-i Aksa´yı ziyaret edip Hz. Davud´un mihrabında dua etti. Hz. Ömer, Hz. Peygamber´in vefatından sonra bir daha ezan okumayan Bilal-i Habeşi´yi çağırarak ezan okuması ricasında bulundu. Bilal-i Habeşi, Halifenin hatrı ve Kudüs´ün fethi dolayısıyla bu emri bir defaya mahsus olarak yerine getirdi. Bilal-i Habeşi´nin okuduğu ezan Halifeyi ve sahabeleri ağlattı.

Hz. Ömer, Müslümanlar için önemli olan Mescid-i Aksa´da cuma namazı kıldıktan sonra biri bütün Kudüslülere ve biri de Hristiyanlara olmak üzere iki ferman verdi.

Kudüs´ün ardından Filistin´in sahil şehirleri başta olmak üzere diğer yerleşim yerleri fethedildi. 640´tan itibaren başlayan mücadeleler sonrası 642 yılında Mısır´ın fethi tamamlandı.

İslam orduları Hz. Ömer´in zamanında Sasani İmparatorluğu´na tabi Irak, İran ve Azerbaycan ile Bizans İmparatorluğu´na bağlı Suriye, el-Cezire, Filistin ve Mısır´ı İslam ülkesine kattı. Fetihler sonucu ele geçirilen ganimetlerde büyük bir artış oldu.

641 yılında Hayber ve çevresindeki Yahudileri Arap Yarımadası dışına çıkaran Hz. Ömer, 644 yılı haccını eda edip Medine´ye döndüğü günlerde, Firuz en-Nihavend isimli köle tarafından sabah namazında hançerle ağır yaralandı.

Şehadetinden önce oğlu Abdullah´ı Hz. Aişe´ye yollayarak Hz. Peygamber´in ayağının dibine defnedilmek için izin istedi. Hz. Aişe kendisi için düşündüğü bu yeri ona vermeyi kabul etti. Hz. Ömer üç gün sonra 3 Kasım 644´te şehit düştü. Hz. Ömer´in cenaze namazını Suheyb bin Sinan kıldırdı.

Adaleti ile nam saldı

Hz. Ömer kaynaklarda uzun boylu, gür sesli ve heybetli bir kişi olarak tasvir edilir. 

Hz. Ömer, fetihleri yönetip yönlendirmesi, ortaya çıkan çeşitli sorunları çözümü, esirler ve gayrimüslimler hakkındaki kararları, yeni şehirlerin kurulması ve askerleri fethedilen geniş coğrafyaya yerleştirilmesi, İslamiyet´in tebliğ ve öğretilmesi gibi birçok konuda ilk uygulamaları gerçekleştirdi.

Hz. Ali´nin teklifi üzerine 637 yılı nisan ayında hicri takvimin kullanılmaya başlanmasını kararlaştırdı ve muharrem ayı hicri takvimin ilk ayı olarak kabul edildi.

Cizye ayeti gereği İslam topraklarında yaşayan Yahudi, Hristiyan ve Mecusi gibi gayrimüslimlerden vergi alıp bunun karşılığında onları himayesine aldı. Kadınları, çocukları, yoksulları, din adamlarından ise vergi almadı. Öyle ki kaybettiği topraklardan aldığı vergileri de iade edip, düşkün Hristiyan ve Yahudilere beytülmaldan zekat verilmesini emretti.

Medine´de merkezi bir idare kuran Hz. Ömer, fethedilen yerleri de emir denilen kumandan valiler eliyle yönetti.

Valileri görevlendirmeden önce mal varlıklarını kaydettirip, görev döneminde olağan dışı artış olanları araştırırdı. Hac zamanı ise valileri yöreden insanlarla huzuruna çağırıp halkın durumunu sorgulardı. Ayrıca teftiş amacıyla tanınmayan kimseleri vilayetlere gönderirdi.

Fethedilen hiçbir yerde halkı Müslüman olmaya zorlamadı, can mal ve inanç hürriyetlerini koruma altına aldı.

Gerek Müslümanlar ve gerekse gayrimüslimlerle ilgili verdiği karar ve uygulamaları dolayısıyla adaletine güvenilen ve sığınılan bir halife oldu.
Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler: KUDÜS FATİHİ ÖMER
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İçimizde Mayalanan Hüzün
İçimizde Mayalanan Hüzün
Kitap Haber´den Bilal Can´ın Edebi Fikir´de yayımlanan yazısı. İçtenlikle okunması tavsiye edilir.
Karanlık günleri aydınlatan bir avuç insandan biriydi Kürşat Bumin…
Karanlık günleri aydınlatan bir avuç insandan biriydi Kürşat Bumin…
Fehmi KORU
Hizan´ın Taş Evleri ve Doğası Resmediliyor
Hizan´ın Taş Evleri ve Doğası Resmediliyor
Ulusal Hizan Sanat Çalıştayı kapsamında Türkiye´deki 14 üniversiteden Hizan´a gelen 28 akademisyen, köylerdeki taş evleri ve ilçenin doğasını resmediyor.
Necdet Subaşı Yazdı… Hayat Bizi Annemizin Kucağında Karşılar
Necdet Subaşı Yazdı… Hayat Bizi Annemizin Kucağında Karşılar
Necdet Subaşı Yazdı… Hayat bizi annemizin kucağında karşılar
Türkiye´nin Gençleri Kime Emanet?
Türkiye´nin Gençleri Kime Emanet?
Eğitimci yazar Mahmut Balcı, TGSP tarafından yaklaşık 8000 gençle yapılan görüşmelere dayanılarak hazırlanan araştırma raporunu değerlendirdi.
Milli Eğitim, TÜYAP´a Öğrenci Taşımamalı!
Milli Eğitim, TÜYAP´a Öğrenci Taşımamalı!
Ali KARAHASANOĞLU
Bana Sağcılar Piyasa Ekonomisine Karşı Çıkıyor, Dedirtemezsiniz
Bana Sağcılar Piyasa Ekonomisine Karşı Çıkıyor, Dedirtemezsiniz
Veysi DÜNDAR
Gazeteci Yazar Kürşat Bumin Vefat Etti
Gazeteci Yazar Kürşat Bumin Vefat Etti
1947 yılında Sivas Yıldızeli´nde doğmuş olan Kürşat Bumin, Ankara Üniversitesi´nin Dil Tarih Coğrafya Fakültesi´nden (DTCF) mezun oldu. 1972 ve 1980 yılları arasında Fransa´da siyaset felsefesine ilişkin çeşitli çalışmalar ve makaleler üretti.
AB Mahkemesi, ´Lezzetin Telif Hakkı Olmayacağı´ Kararı Aldı
AB Mahkemesi, ´Lezzetin Telif Hakkı Olmayacağı´ Kararı Aldı
Avrupa Adalet Divanı, gıda ürünlerinde lezzetin telif hakkı korumasına alınamayacağına karar verdi.
Marmara´da sıcaklık düşüyor, yağış geliyor
Marmara´da sıcaklık düşüyor, yağış geliyor
Marmara Bölgesi´nde hava sıcaklığı 4 ila 6 derece azalacak, İstanbul ve bölgenin doğusu, Kırklareli´nin kıyı kesimleri ile Tekirdağ´ın doğu ilçelerinde sağanak bekleniyor.
Status Quo Pro Ante(*)
Status Quo Pro Ante(*)
Bülent SOMAY
Trablusşam: İkinci Evimiz
Trablusşam: İkinci Evimiz
400 yıl boyunca Trablusşam´da adaletle hükmetmiş olan Osmanlı´nın hatırı hala saygınlığını koruyor. Anadolu çocukları ile beraber vatan savunması için Çanakkale´de, Yemen´de, Sarıkamış´ta şehit düşmüş yiğitlerin torunları hala oralarda bizi hayır dua ile anıyor. Yollarımızı gözlüyor. Yasemin Dutoğlu bizlerle Trablusşam gezi notlarını paylaştı.