Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Mehmet AKTAŞ
Mehmet AKTAŞ
Hülya...
Seyit Ahmet UZUN
Seyit Ahmet UZUN
On Akçe Peştamal Veya Zalime Hakkı Söyletmek
 Dr. Ali YALÇIN
Dr. Ali YALÇIN
Kendini Allah´ın Dininde Hissetmek
Ziya GÜNDÜZ
Ziya GÜNDÜZ
Dr. Ayhan Vergili: Hilmi Ziya Ülken Önemli Bir Sosyolog, Felsefeci ve Fikir Adamıdır!
F. Yılmaz ALTUNÖZ
F. Yılmaz ALTUNÖZ
Müdahaleler Günü; Aşura
Bülent ACUN
Bülent ACUN
Kerbela´nın Söylettikleri
Aziz DARICI
Aziz DARICI
Eğitim Sistemimize Dair (2)
Mehmet BEYHAN
Mehmet BEYHAN
Esas Mesele Enerji Paylaşımıdır
Mustafa AYGÜN
Mustafa AYGÜN
Eğitimden Tasarruf olur Mu?
Ramazan DEVECİ
Ramazan DEVECİ
KANIN KILICA GALİP GELDİĞİ YER: KERBELA
Sait ALİOĞLU
Sait ALİOĞLU
İDEOLOJİDEN ARINDIILMIŞ EĞİTİM UFUKLARINA DOĞRU… YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BAŞLIYOR
Abdülhamit KAHRAMAN
Abdülhamit KAHRAMAN
HİCRET NEDİR, NASIL HİCRET EDİLİR?
Necip CENGİL
Necip CENGİL
HERKES AYNADA KENDİSİNE BAKSIN
Nusret AYDEMİR
Nusret AYDEMİR
EĞİTİM SERENCAMIMIZ!
Mustafa DOĞU
Mustafa DOĞU
BA´DE HARABİ´L SURİYE
Yusuf Yavuzyılmaz
Yusuf Yavuzyılmaz
İSLAMCILIK ÜZERİNE GÖZLEMLER (1)
Serdar ÇALIŞ
Serdar ÇALIŞ
ZAM.....
Mustafa GÜL
Mustafa GÜL
MÜSLÜMANLAR ‘KADER´E İNANIYOR MU?
Nevzat KAYA
Nevzat KAYA
Ah Bir Bilseydik Allah´ın Bizim İktidar Olmaya İhtiyacının Olmadığını!
Nejdet DEMİREL
Nejdet DEMİREL
Türkiye´nin İdlib´le İmtihanı
Ramazan KAYAN
Ramazan KAYAN
Annelik tehdit altında diye bir cümle kursak, abartı sayılır mı?
Ferhat Özbadem
Ferhat Özbadem
Allah´ım Beni İmandan Kur´an´dan ve Romandan Mahrum Eyleme (2)
Cafer AKDENİZ
Cafer AKDENİZ
Amerikan Demokrasisi
Ömer Naci YILMAZ
Ömer Naci YILMAZ
1071 MALAZGİRT´İNDEN 2018 MALAZGİRT´İNE
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
Prof. Dr. Bilal SAMBUR
İslam, kulluk ve kölelik
Zeynep HAŞEMİ
Zeynep HAŞEMİ
İyilik Meşalesi
Enes TARIM
Enes TARIM
Yezid´den Bugüne Ortodoks İslam
Davut GÜLER
Davut GÜLER
24 Haziran Mesajları
Ümit AKTAŞ
Ümit AKTAŞ
Mental Yorgunluk
Mesut AYDIN
Mesut AYDIN
Bir Eğitim Ayı Ramazan (HUTBE)
Necla Arpa GÜLAÇAR
Necla Arpa GÜLAÇAR
Yola Çıkan Gençlere Yol Verin (Bir gencin hikayesi)
Nezir ERGENÇ
Nezir ERGENÇ
İnsan Hayvanla mı Yoksa Tanrıyla mı Kıyaslanmalı?
Yakup GÜLER
Yakup GÜLER
İşba Noktasına mı Ulaştık Yoksa?
Abdulbaki ÇAĞATAY
Abdulbaki ÇAĞATAY
Son Zamanlarda İslami Camialara Yapılan Saldırıların Arka Planı
Mehmet DEVECİ
Mehmet DEVECİ
Umre Ziyaretimizden Notlar/3
Hasan POSTACI
Hasan POSTACI
Sivil Toplum Kuruluşları Üzerinden Mücadele Dönemi Ve Ak Parti Deneyimi
Mehmet M. GÜLAÇAR
Mehmet M. GÜLAÇAR
BAŞIMIZDA KULAK İSTİYORUZ
Şakir KURTULMUŞ
Şakir KURTULMUŞ
cennetin çocukları olmak...
M. Hanifi TOSUN
M. Hanifi TOSUN
Masumiyet Çağından Mesuliyet Çağına…
Hacı TÜRKAN
Hacı TÜRKAN
Erdoğan Semboldür
Fedakar KIZMAZ
Fedakar KIZMAZ
Raşel, Sen İnsanı Dinden İmandan Edersin!..
Selvigül ŞAHİN
Selvigül ŞAHİN
İnsanlığın Başkenti Kudüs
Fehmi DEMİRBAĞ
Fehmi DEMİRBAĞ
Ayla Seni Seviyorum
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
Dr. Yunus ÇOLAKOĞLU
İslam Dünyasında Şiddet ve Mikro Nüfuz Alanları
Mehmet ŞEREFOĞLU
Mehmet ŞEREFOĞLU
Bir Taşeronun Rüyası Olan Kadro
Esan GÜL
Esan GÜL
Çocuklarımız ve Adalet
İbrahim GEZER
İbrahim GEZER
Vicdanımız Kanıyor!
Aslan DEĞİRMENCİ
Aslan DEĞİRMENCİ
Selahaddin Eyyubi´siz Ortadoğu Arayışı
İstanbul Hava Durumu
Bugün
Fırtına
22°
17°
Çarşamba
Fırtına
18°
15°
Perşembe
Fırtına
19°
15°
Cuma
Parçalı bulutlu
22°
16°
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
DOLAR
6.2287
EURO
7.3234
ENGELLİLERE ANCAK KALPLERİNE DOKUNARAK YARDIM EDEBİLİRİZ
Ayasofya Kitap Fuarı´nda geçtiğimiz günlerde İstanbul Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü´nün düzenlendiği toplantıda engelli bölümü koordinatörü Sema Çakır, kendisi de görme engelli olan Kur´an hocası Hasan Uslu ve Üsküdar vaizlerinden ilçe engelliler bölümü koordinatörü olan Ahmet Sinan Kara konuştu. Şakir Kurtulmuş etkinlikten notlarını aktarıyor.
Tarih: 11.6.2018 15:00:23

Siz de karşılaşmışsınızdır mutlaka, engelli bir kardeşimiz yolun karşısına geçmeye çalışıyor; gelip koluna girdiğinizde, karşıya geçerken yardımcı olabileceğinizi söylediğinizde yaşadığı mutluluğu anlatmakta zorlanırız. Çarşıda, pazarda, metro girişlerinde, görme engelli ya da ortopedik engelli kardeşlerimizin karşılaştığı güçlükleri çözme noktasında kurumsal olarak, yerel yönetimlerin ya da ilgili kuruluşların aldığı önlemler her geçen gün artmaktadır. Bu bakış bize engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü konusunda çok yol alındığını ve hâlâ da alınmaya devam ettiğini gösteriyor. Bu çerçevede yapılan çalışmaların artarak devam etmesi konunun öneminin kavrandığını gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda Marmaray´la karşıya geçerken görme engelli bir kız çocuğu ile karşılaşmıştım. Küçük çocuğun konuşmasından gözlerinin görmediğini anlayabilmiştim. Bebek arabasına inip binmeye çalışırken elinden tutup rahatça binmesine yardımcı olmak istedim, verdiği tepki ilginçti: ‘Anne elimi tutan kim?´ Bu cümlenin içimde açtığı yaradan soğuk rüzgarlar estiğine şahit oldum. Ne zaman bir engelli kardeşimizle karşılaşsam bu küçük kız çocuğunu hatırlıyorum. Onun bizi duyuyor ama göremiyor oluşunun nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bazı geceler karanlığın ıssızlığında bu küçük çocuğun sesi çınlıyor kulaklarımda. Eli olsam diyorum onun… El olsam ona… Sesine ses katsam… Ya da bir gözü olsam… Birlikte görebilsek… Birlikte çoğalsak…

Kitap fuarında engellilerle ilgili bir program düzenlendi

Sokakta, çarşıda, pazarda onlardan biriyle karşılaştığımızda onları sadece yardıma muhtaç, desteğe ihtiyaç duyan engelliler olarak değil, sıcacık bir bakışa özlem duyan, yürekten onları kucaklayacak bir yakınlığa ihtiyaç duyan kişiler olarak görmeliyiz. 8,5 milyon engelli insanımız var. Bu büyük bir rakam. Bu çerçevede engellilerle ilgili yapılan gerek kurumsal gerekse bireysel çalışmalar gün geçtikçe çoğalarak devam ediyor.

Ayasofya Kitap Fuarı´nda 6 Haziran Çarşamba günü engellilerle ilgili çalışmanın olacağı haberini aldığımda, daha önce defalarca karşılaştığımız gibi birkaç kişinin şarkı ve türkülerle kendilerini, derneklerini hatırlatma çabaları ve bu etkinlik sayesinde toplayacakları bir miktar yardımı amaçladıklarını düşünmüştüm. Çünkü bugüne kadar siz de metrolar, geçitler ve ana arterler gibi pek çok yerde buna benzer etkinliklerle karşılaşmışsınızdır.

Bu sefer kitap fuarında karşılaştığımız etkinlik bunlara hiç benzemiyordu. Söyleşi mekanına gelip oturduğumuzda taşıdığımız düşünceler yerlerini giderek terk ediyor ve umut dolu, hayallerin büyüdüğü güzel düşünceler dolduruyordu içimizi.

İstanbul Müftülüğü Engelliler Koordinatörlüğü´nün bir etkinliği olarak düzenlenen toplantıda engelli bölümü koordinatörü Sema Çakır, kendisi de görme engelli olan kur´an hocası Hasan Uslu ve Üsküdar vaizlerinden ilçe engelliler bölümü koordinatörü olan Ahmet Sinan Kara´nın ortak sunumuyla coşku dolu bir program izledik.

İnsanı Allahü Teala nezdinde değersiz ve kıymetsiz kılan unsur 

 

Sema Çakır hocamız yaptığı konuşmada İstanbul Müftülüğü bünyesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi, engellilere bakışımızın nasıl olması gerektiğini anlattı. Engellilerin de bir insan olduğunu, insan olarak onların da değerli olduğunu ifade eden Sema Çakır, asıl değerin manevi ve ruhi durumla ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi: “İnsan dediğimiz varlık, diğer canlılardan daha üstün meziyet ve özelliklerle donatılmış, Allah tarafından kendisine ruh üflenerek yeryüzünde halife kılınmış, hatta meleklerden de üstün tutulmuş, yaratıkların en şereflisi konumuna yükseltilmiştir. Bu değer, şeref ve üstünlük onun, akıl, fikir ve irade ile donatılması, iyiyi kötüden, doğruyu yanlıştan, hakkı batıldan ayırabilecek yeteneğe sahip olması, ilahi emaneti/sorumluluğu yüklenmesi ve ilahi tekliflere muhatap kılınması sebebiyledir. İnsanın bu üstünlüğü onun maddi ve fiziki yapısı ile ilgili değil, manevi ve ruhi yapısı ile ilgilidir.”

İnsanların bedensel açıdan sağlıklı ya da engelli oluşlarının önemli olmadığını kaydeden Çakır, “insanı Allahü Teala nezdinde değersiz ve kıymetsiz kılan unsur, onun manevi değerlerden yoksun olmasıdır” dedi. Allah´ın insanları iman, salih amel, güzel ahlak, ibadet ve itaatleri veya inkar, şirk, nifak, isyan ve kötü davranışları, takva veya zulüm sahibi olup olmamaları açısından değerlendirdiğini ifade eden İstanbul Müftülüğü Engelliler Koordinatörü Sema Çakır; onları ırk, renk, dil, nesep, fizyolojik yapı, yaratılışları, engelli veya sağlıklı oluşları, ya da servetleri açısından değerlendirmediğini belirterek şunları söyledi: “Tarihin her döneminde İslam toplumunda, Batıdan farklı olarak engellilere bir insan olarak bakılmış, diğerlerinden farklı olarak görülmemiş, onlara kötü muamelede bulunulmamıştır. Geçmişte Hristiyan dünyasında engellilere kötü muamele yapıldığı, insan olarak değer verilmediği, hatta delilerin aç bırakılarak ölüme terk edildiği görülmüştür. Batıda zihinsel özürlüler çeşitli işkencelere tabi tutulurken, bodrum ve dehlizlerde zincirlere bağlanarak telef edilirken, İslam dünyasında bimarhanelerde hasta olarak kabul edilip tedavi edilmeye çalışılmıştır.”

Dünyaya gelen her insanın, sıkıntı, kaza, bela ve musibetlere duçar olmaması noktasında bir garantisinin olmadığını, şu anda sağlam ve sağlıklı/engelsiz olan bir insanın biraz sonra engelli konumuna gelmeyeceği konusunda elinde bir güvencesinin olmadığını kaydeden Çakır, dünyada ölüm de dahil her türlü olumsuzluğun her an insanın başına gelebileceğini ifade ederek “önemli olan bu imtihanı ister engelli, isterse engelsiz olsun, sabır, şükür, takva, infak gibi güzel amellerle en iyi şekilde vererek kaybetmemektir, kişiyi üstün kılacak olan da budur” dedi.

Peygamberimizin vekili görme engelli Kur´an öğreticisi Abdullah b. Ümmi Mektum

İslam anlayışına göre her şeyin insan merkezli düşünüldüğünü, böyle ele alındığını belirten Çakır, Hz. Peygamberin (sav) hayatından sunduğu kesitlerle de engellilere nasıl davranılması gerektiğini, Peygamberimizin onlara nasıl değer verdiğini örneklerle anlattı ve evrensel değerlere sahip olan engelli bir insanın, bu değerlere sahip olmayan engelsiz bir insandan daha üstün ve daha faziletli olabileceğini söyledi. Hz. Peygamberin engellilerle insani ilişkiler içinde olduğunu, onlarla yakından ilgilendiğini, değer verdiğini, sorunlarını her fırsatta çözmeye çalıştığını, gerektiğinde de teselli ettiğini söyledi.

Hz. Peygamberin engellilere önem ve değer verdiğinin en güzel örneği olarak onlara kamu alanında görev vermiş olmasını gösteren Sema Çakır, buna en iyi örnek olarak da görme engelli olan ve hicretten önce Medine´de Kur´an öğreticisi olarak görev yapan Abdullah b. Ümmi Mektum´u (ra), Mescid-i Nebevi´de müezzin olarak görevlendirmesini göstererek, Veda haccı ve Uhud savaşına gidişi de dahil, değişik zamanlarda Medine dışına çıktığında 13 defa Medine´de kendi yerine vekil bıraktığını, namazları O´nun kıldırdığını söyledi. Hz. Peygamberin önde gelen sahabilerinden Muaz b. Cebel de ortopedik özürlü olmasına rağmen Yemen´e vali olarak gönderilmiştir.

Engellilerin gerek kamuda görevlendirilmelerinde, gerek savaşlara katılmalarına izin verilmesinde gerekse mescide gidip gelmelerinde zorluklar olmasına rağmen Hz. Peygamberin görme engelli sahabilerin cemaate devam etmelerini ısrarla istemesinde büyük hikmetler vardır. Engellilerin toplumdan tecrit edilmemeleri, yeteneklerine uygun alanlarda istihdam edilerek üretici olmaları, ideallerini gerçekleştirmeye ve kişiliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla onların toplum içinde olmaları konusunda gösterdiği gayrette hem onları hem de insana verilen değeri daha iyi anlamaya yönelik hikmetler vardır.

Onlara yardımı ancak kalplerine dokunarak yapabiliriz

Engellilerin özelikle yardıma muhtaç kimseler olmadığının bilinmesini isteyen Sema Çakır konuşmasını şöyle tamamladı: “İnsanların acı ve ızdıraplarını paylaşmak, dertlerine deva olmaya çalışmak ve bu yolla Allah´ın rızasını kazanmak, Hz. Peygamber´in sünnetini yerine getirmek demektir. Engellilere yönelik toplumumuzda var olan olumsuz tutumlar mutlaka değiştirilmelidir. Engellilere yönelik tutumların olumsuz olması, onların duygusal, sosyal ve mesleki yaşamlarını da olumsuz etkiler. Onlara yardımı ancak kalplerine dokunarak yapabiliriz. Ben Hasan hocamla yürürken onun bir gözü olduğum için mutluyum.”

Üsküdar vaizlerinden, aynı zamanda ilçe müftülüğü engelliler bölüm koordinatörü olan Ahmet Sinan Kara da yaptığı konuşmasında kendisinin de engelli bir evladı olduğunu, bu durumun aileler için de büyük bir sınav olduğunu belirterek, başlangıçta çok zorluklar çektiklerini ama daha sonra sabırla, metanetle ona yaklaşmayı başardıklarını söyledi. Engellilerin de yaşadıkları zorluk ve sıkıntılara metanet, şükür ve sabırla yaklaşmaları halinde onların bazı günahlarının affedilmesi hatta cennetle ödüllendirileceklerine dair hadislerin bulunduğunu hatırlatan Ahmet S. Kara, Hz. Peygamber´den nakledilen bu hadislerin onların hayata tutunmaları, geleceğe daha umutla bakmalarına sebep olabileceğini ifade etti.

Görme engelli Kur´an öğreticisi Hasan Uslu, Kur´an tilaveti ve okuma yöntemleri hakkında verdiği bilgilerle gönüllerimizi mesrur etti. Küçükçekmece Müftülüğü´ne bağlı Halkalı Çamlıkaltı Erkek Kur´an Kursu´nda hem Kur´an öğreten hem de hafızlığa çalışan görme engelli gençlerle ilgilenen Hasan Hoca, gayretleriyle aslında Kur´an okumanın, Kur´an öğrenmenin önemini anlatmaya çalıştı bizlere.

Sağlıklı ve engelsiz olabiliriz ama...

Ayasofya Kitap Fuarı bünyesinde yürütülen Ramazan Sohbetleri´nde dinlediğimiz bu güzel insanlarla geçen zaman nasıl geçti anlayamadık. Sema Hoca toplantının bittiğini söylediğinde hepimiz oturduğumuz sandalyelerde sanki çakılı kaldık. Söyleşi sonunda baktım ki aslında bizim onlardan öğreneceğimiz daha çok şey var.

Engellilerin de bir insan olduğunu ve onlara insanca muamelede bulunmamız gerektiğini asla unutmamalıyız. Bizim anlayışımız, edebimiz onları dışlamaya, küçük görmeye, alay etmeye, kırıcı davranışlarda bulunmaya asla izin vermez. Aksine onların işlerini kolaylaştırmalarına yardımcı olmak durumundayız. Onlara karşı daha titiz ve anlayışlı olmalıyız.

Bugün sağlıklı ve engelsiz olabiliriz. Ama bu durum bizim yarınımız için garantili bir durum değildir. Biz de her an engelli konumuna gelebileceğimizi unutmadan, kendimizi onların yerine koymalı, onları daha iyi anlamaya çalışmalıyız.

Bugüne kadar onları bu kadar yakından görüp tanıyamadıysak galiba asıl engelliler biziz. Kalplerine dokunamadığımız sürece, bir gözleri de biz, bir elleri de biz olamadığımız sürece asıl engelliler biziz.

 

ŞAKİR KURTULMUŞ

 

DÜNYABİZİM
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞAİR VE YAZAR ŞAKİR KURTULMUŞ´UN AY VAKTİ DERGİSİ´İNDE YAYIMLANAN ‘DÜŞ VE BAYRAM´ BAŞLIKLI YAZISI…
ŞAİR VE YAZAR ŞAKİR KURTULMUŞ´UN AY VAKTİ DERGİSİ´İNDE YAYIMLANAN ‘DÜŞ VE BAYRAM´ BAŞLIKLI YAZISI…
Kuşluk saatlerinde alazlanan, ikindi sularını bereketlendiren, her vakit bizi sınayan, kendimiz olmaya çağıran yüce duyguyla yüzleşmeliyiz. Hemen ve daha sıklıkta yüzleşmeliyiz. Zaman ne kadar ilerlemiş olursa olsun, içimizin sur kapılarını her an aralayıp gelecek olana kendimizi hazırlamalıyız.
SON DAKİKA! ERDOĞAN ATATÜRK HAVALİMANI´NDA KONUŞUYOR
SON DAKİKA! ERDOĞAN ATATÜRK HAVALİMANI´NDA KONUŞUYOR
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ziyareti öncesi Atatürk Havaalanı´nda açıklamalarda bulunuyor.
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ´NDE UNESCO KÜRSÜSÜ AÇILDI
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ´NDE UNESCO KÜRSÜSÜ AÇILDI
Başvurusu 2017 aralık ayında UNESCO Paris tarafından kabul edilen İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü açıldı.
İSTANBUL´DA YARIN TOPLU ULŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ OLACAK
İSTANBUL´DA YARIN TOPLU ULŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ OLACAK
İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT), Avrupa Hareketlilik Haftası dolayısıyla yarın toplu ulaşım araçlarının yüzde 50 indirimli olacağını bildirdi.
PİSTTEN ÇIKAN UÇAK ´MİLLET KIRAATHANESİ´ OLACAK
PİSTTEN ÇIKAN UÇAK ´MİLLET KIRAATHANESİ´ OLACAK
Trabzon Havalimanı´nda 13 Ocak´ta pistten çıkması sonucu hizmet dışı kalan uçağın gövdesinin "millet kıraathanesi" olarak düzenlenmesi ve kullanılması şartıyla Yomra Belediyesine tahsisi onaylandı.
ARKEOLOJİK ÇALIŞMALAR 56 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
ARKEOLOJİK ÇALIŞMALAR 56 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
Diyarbakır´ın "kalbi" olarak nitelendirilen tarihi Sur ilçesindeki 5 bin yıllık Amida Höyük´te 56 yıl aradan sonra arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı.
CİHAN AKTAŞ/ KİM ÇEKERDİ ONUN HİKAYESİNİ?
CİHAN AKTAŞ/ KİM ÇEKERDİ ONUN HİKAYESİNİ?
CİHAN AKTAŞ - 18.09.2019
“ÇÖMÇE GELİN NAR İSTER…” ÇÖMÇE GELİN GAZİANTEP´İ TANITACAK
“ÇÖMÇE GELİN NAR İSTER…” ÇÖMÇE GELİN GAZİANTEP´İ TANITACAK
Gaziantep´te yaşayan mozaik sanatçısı Sökücü´nün, Antep fıstığı kabukları ve yaklaşık 2 metre uzunluğundaki tahta kaşıktan yaptığı "Çömçe gelin", kentin tanıtımına katkı sağlayacak.
AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI FENER ALAYIYLA BAŞLADI
AHİLİK HAFTASI KUTLAMALARI FENER ALAYIYLA BAŞLADI
Kırşehir´de 31´incisi gerçekleştirilen Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında kent merkezinde fener alayı düzenlendi.
´KUŞLARIN ŞARKISI´ BRÜKSEL ÇİZGİ ROMAN FESTİVALİ´NDE
´KUŞLARIN ŞARKISI´ BRÜKSEL ÇİZGİ ROMAN FESTİVALİ´NDE
"Kuşların Şarkısı" minyatür sergisi ve bu sergiden esinlenilerek hazırlanan çocuk öykü kitabı, Brüksel Çizgi Roman Festivali´nde ziyaretçilerle buluştu.
ŞAİR TOPBAŞLI: TÜRK EDEBİYATI AMATÖR ÇABALARLA HIZ KAZANIYOR
ŞAİR TOPBAŞLI: TÜRK EDEBİYATI AMATÖR ÇABALARLA HIZ KAZANIYOR
Şair Mahmut Topbaşlı, Türk edebiyatı amatör çabalarla hız kazanıyor, profesyonellerle de duygusal beslenme sağlıyor. Nüktedan dergisi gerçekten, berrak suyun bardağı doldurması gibi lebalep dolu." dedi.
AHİLİK HAFTASI KUTLMLARI FENER ALAYI İLE BAŞLAYACAK
AHİLİK HAFTASI KUTLMLARI FENER ALAYI İLE BAŞLAYACAK
Ticaret Bakanlığının bünyesinde, Kırşehir´de bu yıl 31´incisi düzenlenecek Ahilik Haftası kutlamaları, fener alayıyla başlayacak.